Maserati, Kökleriyle Bağını Koruyor, Tipo 300S’nin Venezuela GP Zaferini Kutluyor

  • 27 Kasım 2020
  • 14.420 kez görüntülendi.
Maserati, Kökleriyle Bağını Koruyor, Tipo 300S’nin Venezuela GP Zaferini Kutluyor

Yarış dünyasına yeni nesil süper spor otomobili MC20 ile dönmeye hazırlanan Maserati,

geleceğini köklerindeki yarışçı ruhunu koruyarak şekillendiriyor.

Marka, döneminin başarılı modeli Tipo 300S’nin Venezuela zaferinin yıldönümünü kutlayarak, geçmiş ve geleceği arasında köprü kurmaya devam ediyor.

1914 yılında Alfieri Maserati ve kardeşlerinin girişimiyle faaliyetlerine başlayan Maserati, Modena’daki fabrikasında gerçekleştirdiği modernizasyonla üretim felsefesi ve teknolojisini daha da ileriye taşırken, geçmişiyle köprü kurmaya devam ediyor. Kurucuları Maserati kardeşlerin yarışçı DNA’larının etkisiyle pistlerde doğan marka, dünya çapındaki yarışlarda elde edilen zaferlerle dolu tarihiyle, İtalyan mükemmeliyetinin sembolü olmayı sürdürüyor.

Maserati, motor sporları dünyasıyla güçlü bağını vurgularcasına Tipo 300S’nin 1955 yılında Venezuela GP’sinde elde ettiği başarıyı kutluyor. Juan Manuel Fangio‘nun pilotajında Venezuela GP’de damalı bayrağı görenTipo 300S, iki yıl arka arkaya yaşanacak başarılara start vermiş olmasıyla ve Maserati’ninsembolü olan üç dişli mızrak logosunun (Trident) ününü dünya çapında arttırmasıyla, marka tarihindeki yerini anlamlı bir şekilde koruyor.Maserati’nin doğasında var olan bu yarışçı ve mücadeleci ruh, marka  geleceğinin inşasında halen önemli rol oynamayı sürdürüyor ve yeni MC20 ileMaserati’nin yarış dünyasına geri dönüşünün sinyallerini veriyor.

Maserati Tipo 300S

Tipo 300S, 1955 yılında, tek koltuklu olarak 250S’in bir evrimi olarak yaratıldı ve 1959’a dek Maserati’nin uluslararası yarış dünyasındaki sembolü oldu. 1954 yılında, F1’de yarışan 250F’deki 230 HP’lik 2.5-litre motorlu 250S prototipinin gelişimiyle Maserati mühendisleri, motor hacmini ve gücünü arttırmaya dönük çalışmalara başladı. Çalışmalar sonucunda sadece daha güçlü ve daha yüksek performanslı değil,gelecekte standart üretim için benimsenecek olan, daha hafif  konstrüksiyon konseptleri de bir spor otomobile uygulanmış oldu. Tipo 300S,Medardo Fantuzzi’nin ellerinde şekillenen  sportif hatlarıyla ve göz alıcı tasarımıyla beğeni topladı. Otomobilin geniş hava girişi, geleneksel üç mızraklı Maserati logosunu (Trident) taşırken, sürücü koltuğu da küçük bir ön camla korundu.Takip eden yıllarda yeni aerodinamik teorilerinin gelişimine paralel, 300S’in kaportasında aracın kullanım ömrü boyunca verimliliğini arttırıcı bir dizi tasarım güncellemesi daha gerçekleştirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
YENİ PEUGEOT 208: YENİLİKÇİ VE GENÇ Her geçen gün daha fazla sıradanlaşma eğilimi gösteren ve...
Porsche, tamamen elektrikli ilk spor otomobil modelleri Taycan Turbo S, Taycan Turbo ve Taycan 4S’ten...
SEAT’ın amiral gemisi Leon, tamamen yenilendi. Şu ana kadar üretilmiş en güvenli SEAT olan yeni...
Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, bu yıl dijital ortamda gerçekleşen CES 2021’de yeni nesil...
808 bin liradan başlayan fiyatlarla Land Rover’ın premium kompakt SUV’u Range Rover Evoque, vergi avantajı...
Alpine Cars, Renault Sport Cars (RSC) ve Renault Sport Racing (RSR), Alpine amiral gemisi altında...
İki üretici Instagram’da atıştı. Hidrojen yakıt hücrelerine “aptal hücre” diyen Elon MUSK’a meydan okudu. Jim...
Porsche Orta Doğu Şampiyonası’nın Sakhir GP öncesi koşulan destek yarışında, milli sporcumuz Ayhancan Güven bugün...
Yarış dünyasına yeni nesil süper spor otomobili MC20 ile dönmeye hazırlanan Maserati, geleceğini köklerindeki yarışçı...