www.autowritetr.com

2022 Mitsubishi Outlander, Nissan altyapısı ile ortaya çıktı

2022 Mitsubishi Outlander, Nissan altyapısı ile ortaya çıktı

Türkiye’ye gelişi belli değil.

2014 yılından beri ilk defa büyük bir makyaj değil, kapsamlı bir revizyondan geçti. Şirketin Nissan-Renault İttifakına yaptığı son indüksiyondan yararlanan Mitsubishi modeli Sonuçta, Mitsubishi stilini Nissan ile paylaşılan mekanik parçalarla birleştiren bir crossover .

Dışarıdan bakıldığında Outlander , iki yıl önce Cenevre’de gösterilen Engelberg Tourer konseptine oldukça benziyor . Devasa alt far ünitelerine, güçlü karakter çizgilerine ve ayırt edici dik arka direğe sahip. Eski modelle karşılaştırıldığında, yeni Outlander biraz daha büyük. 0,6 inç daha uzun, 2 inç daha geniş ve 1,5 inç daha uzun. Dingil mesafesi 1,4 inç daha uzun. 

İç mekanda ise, aynı zamanda tam genişlikte hava menfezi tasarımı ve köşeli ön panel, kontroller ve hatta direksiyon simidi merkezi ile konseptin aynısını yansıtıyor. İç mekan, galeride elmas dikişli deri ile gösterilen SEL Touring ve SEL kaplamalarda özellikle dikkat çekici olmuş. Aslında turuncu detay çok da şık durmuş. Bu modeller ayrıca gerçek alüminyum kaplamaya sahip. 

Alt modeller, piyano siyahı süslemeli kumaş veya süet vurgulara sahip. Bir başka özellik ise çeşitli ikaz sesleri ve uyarıların Bandai Namco ile işbirliği içinde geliştirilmiş olması. “Pole Position” veya “Galaga” sesleri seçimi tercihe bağlı.

Bilgi-eğlence ekranı (8 veya 9 inçlik versiyonlarda mevcut) olarak Nissan etkisinin bazılarının ortaya çıktığı görülüyor.  Outlander’da ayrıca üçüncü koltuk sırası da var. 

12,3 inç gösterge paneli, 10,8 inç baş üstü ekran, üç bölgeli klima kontrolü, ısıtmalı arka koltuklar, Bose ses sistemi ve panoramik sunroof gibi çeşitli premium olanaklar da mevcut olacak.

Dış görünümün altında, Outlander Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance tarafından geliştirilen ortak bir platform kullanıyor. Açıkça belirtilmese de, Sentra’nın yanı sıra Rogue’un da temelini oluşturan platformda üretilmiş . Motor, şimdilik tek. 181 beygir gücü ve 181 pound-feet tork üreten, doğal olarak havalandırılan 2,5 litrelik dört silindirli. 

Eski Outlander’da kullanılan V6 motor artık yok. Yeni bir plug-in hibrit model yolda. Dört silindirli bir CVT’ye ve önden veya dört tekerlekten çekişli. Yakıt ekonomisi rakamları henüz açıklanmadı, ancak bunların, kombine sürüşte 28 ila 30 mpg arasında değişen Rogue ile karşılaştırılabilir olmasını bekleniyor.

Temel unsurların çoğu Nissan ile paylaşılsa da Mitsubishi, Outlander’a benzersiz süspansiyon ayarının yanı sıra aktarma organları ve sürücü yardımı ayarı da vermiş. Outlander, önden çekişli modelde beş, dört tekerlekten çekişli modelde altı moda sahip. Önden çekişli Rogue’un üç modu vardı ve dört tekerlekten çekişli olanın beş modu vardı. Outlander, Nissan’ın ProPilot Assist’inin direksiyon, hız ve trafik sıkışıklığı desteği sunan bir versiyonuna sahip. Mitsubishi’de buna MI-PILOT Assist deniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ