RENAULT TALIANT

RENAULT TALIANT

Babür GÜREL yorumu…

Renault’nun B-Sedan segmentindeki yeni otomobili Taliant, modern tasarım çizgileri, teknolojik donanımları, artırılmış kalite ve konfor unsurlarıyla B-Sedan segmentine farklı bir perspektif getiriyor.

X-Tronic şanzıman ve LPG versiyonlarıyla en önemli ihtiyaçlara cevap veren Renault Taliant, satışa sunulacağı pazarlar arasında ilk kez 25 Mayıs’ta Türkiye’de yollara çıktı. Hem perakende, hem de filo kullanıcılarına yönelik sunduğu özelliklerle segment liderliği hedefleyen model, lansmana özel ve sınırlı sayıda stokla 167.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

27 Mayıs tarihinde, kullanıp görüşlerimi yazmam için bana gönderilen Renault Taliant’ı ilk gördüğüm zaman ön tasarımından ve far dizaynını beğendim. Önden bakılınca Renault tasarımlarına bir farklılık getirmişler. Öyle ki, sis farlarının etrafına gelen siyah çerçeve önden görünüme çok farklı bir hava getirmiş. Daha üst sınıf bir otomobil gibi görünüyor.

Taliant’ın kapısını ilk açtığım zaman Symbol’den farklı bir otomobil olduğunu hissettim. Kapısı ilk açıldığında sizi selamlayan bir başlangıç  veya hoş geldin sesi var. Ve zevkli bir seçim olmuş. Profilden bakıldığında Symbol’e göre daha alçak bir tavan çizgisi taşıyan Taliant’ın arka kısmında ise yine C formlu bir stop lambası yer alıyor. Logonun altında ise model ismine yer verilmiş.

Renault Taliant’da üst sınıf otomobillerde ne varsa hemen hepsi var. Geniş bir dokunmatik ekran, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, derinlik ayarlı direksiyon, zaten araç otomatik vites, geri görüş kamerası sesli ikazlar hepsi mevcut.

Renault, Taliant modeliyle B-Sedan segmentine şık ve yenilikçi bir yaklaşım getiriyor. Yakın dönemde logosunu yenileyen marka, ürün gamının yeni temsilcisi Taliant’ı hedef pazarlar arasında ilk kez Türk tüketicisinin beğenisine sunuyor. Renault Grubu’nun CMF-B modüler platformunda üretilen Taliant,               X-Tronic şanzıman, kör nokta uyarı sistemi, kablosuz Apple Car Play, 8” dokunmatik multimedya ekranı ve elektrikli park freni gibi dikkat çeken özellikleri de beraberinde getiriyor. Model, Joy ve Touch donanım seviyeleriyle tüketicilerle buluşacak.

“Taliant” ismi Renault’nun güçlü ve tutarlı uluslararası ürün konumlandırma stratejisini yansıtıyor. Farklı pazarlarda telaffuz kolaylığı sağlaması hedeflenen Taliant, yetenek ve başarıya da atıfta bulunuyor.

Dinamik ve yenilikçi tasarım çizgileri

Renault Taliant, dış tasarım öğeleri sayesinde modern kimliğini vurguluyor. Özellikle Renault markasıyla özdeşleşmiş olan C şeklinde farlarla tasarım imzasını ortaya koyuyor. Tasarım imzasının şıklığı, ön ızgaradaki krom detay ve tampondaki estetik sis farları ile tamamlanıyor. Tüm unsurlarında yenilikçi marka DNA’sına sadık kalan model, dinamik tasarım çizgileriyle dikkat çekiyor. Kaput üzerindeki aerodinamiği gözeten belirgin hatlar, ilk bakıştan itibaren güçlü bir izlenim uyandırıyor. Renault Taliant 4.396 mm uzunluğu ve 2.649 mm aks açıklığına eşlik eden eğimli ön camı ve toplam 1.501 mm yüksekliği ile zarif bir görünüme sahip. Akıcı tavan çizgisi, arka tarafta konumlandırılan radyo anteni ve tavan çizgisiyle birlikte küçülen arka camlar, modelin dinamik yapısını pekiştiriyor.

Otomobilin ağırlığı yaklaşık 1.100 kg olmasına rağmen ön camın daha eğimli olması, yan aynaların formu ve kaput çizgileri gibi tasarım öğeleri sayesinde aerodinamik direnç katsayısı 0,654 olarak gerçekleşiyor. Bu sayı, daha düşük yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımını açısından avantaj sağlıyor.

Arka farlarda, ön tarafta olduğu gibi C şeklindeki ışık imzası göze çarparken, tüm Renault modellerinde olduğu gibi logo altında model ismi “Taliant” yazısı konumlanıyor. Tampon yapısının da katkısıyla arka tarafta kaslı bir görünüm elde edilirken, gövde rengi modern kapı kolları genel anlamda bütünlüğü sağlıyor.

Lansman rengi Ayışığı Gri olan Renault Taliant’ın altı farklı renk seçeneği daha bulunuyor. Donanım seviyesine ve opsiyona göre 15” çelik, 16” çelik ve 16” alüminyum olmak üzere 3 farklı jant seçeneğiyle birlikte geliyor.

İç mekânda şık ve ergonomik unsurlar

Renault Taliant, markanın her tasarımında ve teknolojisinde hayata dokunan anlayışına uygun olarak hayat buldu. Taliant’ın iç mekân detayları, dış tasarımın dinamik kimliğiyle örtüşüyor. Konsoldaki otomatik klima dizaynı, kumanda tuşlarıyla uyum içinde konumlanıyor. Konsolun hemen üzerinde yer alan 8” dokunmatik multimedya ekranı modern unsurlardan biri olarak öne çıkarken, şık havalandırma ızgaraları ve iç mekânda kullanılan dekoratif malzemeler Taliant’ı B-Sedan segmentinin bir adım ötesine taşıyor. Rahat okunabilir gösterge paneli, LPG tankı doluluk bilgisi de dahil olmak üzere sunduğu birçok özellikle sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon elektrik takviyeli olması sayesinde kullanıcıya yüksek bir sürüş konforu sunuyor.

Ayarlanabilir koltukların yanı sıra 1364 mm arka sıra omuz mesafesi sunan Renault Taliant, arka koltukta seyahat eden yolculara 219 mm diz mesafesi sağlıyor. Ön koltukların arkasında bulunan katlanabilir masalar, arka koltuklarda seyahat edenler için özellikle uzun yolculuklarda büyük konforlu bir deneyim vadediyor.

Ön ve arka kapı panelleri, orta konsol ve torpido gözünün yanı sıra kolçak altında da derin bir saklama alanı bulunan Renault Taliant, iç mekânda toplamda 21 litrelik bir depolama hacmi sağlıyor. 628 litrelik bagaj hacmi sunan model, bu alanda segment lideri olmanın yanı sıra, çoğu C Sedan modelinden daha fazla bagaj hacmi sunmasıyla dikkat çekiyor.

İhtiyaca göre farklılaşan 3 multimedya sistemi

Renault Taliant, B-Sedan segmentinin standartlarını değiştirirken teknolojiden yararlanıyor. İhtiyaçlara göre dizayn edilmiş 3 farklı sistemden ilki USB ve Bluetooth bağlantısı, 2 hoparlör ve 3,5 inç TFT ekranlı radyo sistemi ile Joy versiyonunda standart olarak sunuluyor. Ücretsiz olarak sunulan R&Go aplikasyonu indirilerek, ön konsoldaki bölmeye yerleştirilen akıllı telefon otomobilin multimedya ekranı gibi kullanılabiliyor. Müzik, telefon, navigasyon ve araç bilgileri, bu uygulama üzerinden görüntülenebiliyor.

Tüm Touch versiyonlarında standart olarak sunulan multimedya sisteminde, 8 inç dokunmatik ekran, Apple CarPlay ve toplam 4 adet hoparlör yer alıyor. Direksiyon üzerindeki kontrol tuşları vasıtasıyla Siri üzerinden otomobille iletişim kurulabiliyor.

Touch versiyonlarında opsiyonel olarak sunulan en üst seviye multimedya sistemi kablosuz Apple CarPlay, toplam 6 hoparlör ve navigasyon özelliğini de tüketicilerle buluşturuyor.

CMF-B modüler platformun avantajları sürüş ve güvenliğe yansıdı

Renault Taliant, markanın Clio ve Captur modelleri gibi CMF-B platformu üzerinde yükseliyor. Bu modüler platform, modelin kullanıcılarına daha fazla kalite, konfor ve ADAS teknolojileriyle güvenlik sunmasını sağlıyor. Otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, kör nokta uyarı sistemi, ön&arka park sensörleri, geri görüş kamerası, elektrikli park freni ve Start-Stop teknolojisi modelin yardımcı sistemleri olarak öne çıkıyor. Renault Taliant’ta ayrıca E-Call ve Eller Serbest Renault Kart Sistemi de bulunuyor.

Hafif ve sertleştirilmiş şasi sayesinde ses ve titreşimlerin kabine iletimini ciddi oranda azaltıyor.

Segmente yepyeni bir soluk getiren motor & şanzıman kombinasyonları

Tüketicilere zengin ve verimli bir motor yelpazesi sunan Renault Taliant, X-Tronic şanzımanla sınıfının otomatik vites seçeneğine sahip olan tek modeli. Euro 6D-Full standardına uygun motorlardan 90 beygir güce sahip turbo beslemeli 1.0 litre TCe, 6 ileri manuel ya da X-Tronic şanzımanla sunuluyor. Renault Grubu tecrübesiyle kalitesini ve güvenilirliğini kanıtlamış olan 100 beygir gücündeki ECO LPG motorda ise 6 ileri manuel şanzıman mevcut. Segmentindeki tek fabrika çıkışlı LPG seçeneği olma özelliğini sürdüren bu motorla Taliant tüketicilere düşük yakıt tüketim maliyeti avantajını sunuyor. Giriş versiyonu olan 5 ileri manuel şanzımanla donatılmış 65 beygir gücündeki SCe motor ise yalnızca Joy ekipman seviyesinde sunuluyor.

DONANIM & TEKNİK TABLOLAR

YENİ TALIANTJOYTOUCH
GÜVENLİK VE SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMLERİ  
Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS) S S
Elektronik Denge Programı ve yokuş kalkış desteği (ESPHSA) S S
Acil fren destek sistemi (AFUAFD) S S
Hız ayar ve sınırlayıcı (Cruise Control) S S
Çocuk koltuğu sabitleyici (ISOFIX) S S
Sürücü ve yolcu için ön ve yan hava yastıkları S S
Acil durum çağrısı S S
Arka park sensörü O S
Ön ve arka park sensörü –Sürüş Destek Paketi
Geri görüş kamerası – O / Sürüş destek paketi
Kör Nokta Uyarı Sistemi –Sürüş Destek Paketi
Ön sis farları O S
Otomatik yanan farlar S –
Otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü – S
Elektronik park freni –Teknoloji Paketi
Eller serbest Renault kart sistemi –Teknoloji Paketi
Yüksek konsol –Teknoloji Paketi
KONFOR  
Otomatik klima – S
Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar – S
Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon S S
Sürücü koltuğu yükseklik ayarı – S
Ön kol dayama – S
Ön koltukların arkasına entegre katlanabilir masa – S
Deri direksiyon – S
Sürücü tarafı tek dokunuşlu elektrikli ön camlar S S
Elektrikli arka camlar – S
Manuel arka camlar S –
Yedek lastik O O
DIŞ TASARIM  
15″ çelik jant kapakları S –
16″ çelik jant kapakları – S
16″ aluminyum jantlarO
MULTIMEDYA  
USB ve bluetooth bağlantılı radyo sistemi S –
8″ dokunmatik ekran, Bluetooth ve USB bağlantısı, Apple CarPlay O S
8” dokunmatik ekranlı bilgi, eğlence ve navigasyon sistemi, kablosuz Apple CarPlay –Navigasyon Paketi
PAKETLER  
Teknoloji Paketi
(Yüksek konsol, elektrikli park freni, eller serbest Renault kart sistemi)
 – O
Sürüş Destek Paketi
(Kör nokta uyarı sistemi, ön&arka park sensörü, geri görüş kamerası)
 – O
Navigasyon Paketi
(8” dokunmatik ekranlı bilgi, eğlence ve navigasyon sistemi, kablosuz Apple CarPlay)
 – O
TALIANTBenzinliLPG
1.0 Sce 65 bg1.0 Tce 90 bg1.0 Tce 90 bg X-tronic1.0 Tce ECO 100 bg
MOTOR  TİPİ    
Silindir hacmi (cm3)999999999999
Çap x Strok (mm)71 x 84.172,2 x 81,3472,2 x 81,3472,2 x 81,34
Silindir/ subap adedi3 / 123 / 123 / 123 / 12
Maksimum güç (bg/dd)65 / 6.30090 / 4.600 -5.00090 / 4.500 -5.000100 / 4600 – 5.000 (LPG)
90 / 4.800 -5.000 (benzinli)
Maksimum tork (Nm/dd)95 / 3.600160 / 2.100 – 3.750142 / 1.750 – 3.750170 / 2.000 – 3.500 (LPG)
160 / 2.100 – 3.750 (benzinli)
Emisyon normuEuro 6Euro 6Euro 6Euro 6
AKTARMA ORGANLARI    
Vites kutusu tipi5 ileri / manuel6 ileri / manuelX-tronic5 ileri / manuel
PERFORMANS    
Maximum hız (km/s)157179169184 (LPG) – 181 (benzinli)
0 – 100 km/s hızlanma (sn)1711,713,911,7 – 12
TÜKETİM DEĞERLERİ    
Yakıt deposu (l)50505040 (LPG) /50(Benzin)
CO2 salımı (g/km)127 – 128126 – 127138 – 139116 – 117
Ortalama yakıt tüketimi (I/100km)5,6 – 5,75,66,17,5
AĞIRLIK    
Aracın yürür vaziyette ağırlığı
(sürücü dahil) (kg)
1.109 1.146 – 1.1861.170 – 1.2121.202 – 1.226
BOYUTLAR    
Uzunluk (mm)4396
Genişlik (mm)2007
Yükseklik (mm)1501
Bagaj Hacmi (l)628
GARANTİ    
Garanti süresi3 yıl/ 100.000 km
*CO2 karma salınım değerleridir
* Yakıt tüketim ve CO2 emisyonu değerleri, 715/2007 mevzuatına göre ölçülmüştür. Bu değerler sürüş şekli, kullanım şartları,yol durumu, donanım, araçtaki yük vb. göre farklılık gösterebilir.
* Tabloda yer alan ağırlık değerleri ilave donanımsız standart araca ait veriler olup, bu veriler üretim toleransları ve araçtaki donanım seçeneklerine göre değişiklik gösterebilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org