3 YIL SONRA KİRALANAN 3 ARAÇTAN BİRİ BİREYSEL UZUN DÖNEM KİRALAMADA OLACAK

3 YIL SONRA KİRALANAN 3 ARAÇTAN BİRİ BİREYSEL UZUN DÖNEM KİRALAMADA OLACAK
  • Güncel
  • 17 Şubat 2016 19:17
  • 1.537

“Otomotivde 1 milyon satış hedefi, bireysel uzun dönem kiralama ile aşılacak”

Gelecek stratejisini ‘bireysel uzun dönem araç kiralama’ üzerine yapılandıran DRD 2016 yılında 1,3 milyar TL’lik yatırımla 32 bin adetlik araç parkına ulaşacak. DRD Genel Müdürü İlkay Ersoy “Önümüzdeki 3 yıl içerisinde operasyonel kiralama hizmetleri ile birlikte, bireylere yönelik uzun dönem kiralamanın da sağlayacağı ivme ile 2 katı büyümeyi hedeflediklerini, bu yöntemin yaygınlaşması sonucunda da, otomotiv sektör satışlarındaki, psikolojik 1 milyon sınırını, kısa sürede aşacağına inanıyoruz” dedi. Ersoy, 3 yıl sonra kiralanan araçların, 3’te 1’inin 24 – 36 ay süreli uzun dönem kullanım için bireyler tarafından kiralanacağını söyledi.

Türkiye operasyonel kiralama sektöründe tamamı yerli sermayeli en büyük şirket olma özelliğini taşıyan DRD, yatırımlarını uzun dönem bireysel kiralamaya yönlendiriyor. Markanın büyüme stratejisi olarak gördüğü uzun dönem bireysel kiralama için, 5 yıllık yatırım planını tamamladı. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 945 milyon TL’lik yatırımla araç filosunu 26 bin adet seviyesine çıkaran DRD, 2016’da 1,3 milyar TL’lik yatırım yaparak araç parkını 32 bin adetler seviyesine çıkaracak.

Gerçekleştirdikleri pazar araştırmalarının bu yatırıma rehberlik ettiğini söyleyen DRD Genel Müdürü İlkay Ersoy, birçok mali ve operasyonel yükün, uzun dönem bireysel kiralama ile ortadan kalktığını söyledi. Ersoy, araç sahibi olurken,ilk yatırım maliyetinin yanı sıra sigorta, kasko, bakım, onarım, lastik, ikinci el değer kaybı gibi kalemlerin, bireysel uzun dönem kiralama ile ortadan kalkmasıyla, tüketicilere benzersiz alternatif bir çözüm oluşturduklarını vurguladı.

Türkiye’de bireylere ait 7,5 milyon adet binek araç bulunduğunu, bunların da 5 milyon adetlik kısmını 10 yaş altı araçların oluşturduğuna dikkat çeken Ersoy, bireylere yönelik 2 yıl ve 3 yıl gibi sürelerle gerçekleştirecekleri kiralama seçeneklerinin, dünyadaki eğilimler paralelinde Türkiye’de de yepyeni bir pazarın gelişimine öncülük edeceklerini kaydetti.

Önümüzdeki 3 yıl içerisinde, operasyonel kiralama hizmetleri ile birlikte, bireylere yönelik uzun dönem kiralamanın da sağlayacağı hacim ile 2 katı bir büyüklüğe ulaşmayı hedeflediklerini belirten Ersoy, “Bireylere yönelik uzun dönem kiralamanın sağlayacağı ivme ileotomotiv sektörünün, psikolojik 1 milyonadetlik araç satış sınırını kısa sürede aşacağına inanıyoruz” dedi.

Bireylere kendi başlarına ulaşamayacakları avantajları sunuyoruz
17 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdikleri kiralama sektöründe önemli bir büyüklüğe ulaştıklarını hatırlatan İlkay Ersoy, DRD’nin sahip olduğu bilgi, birikim ve kapasiteyle artık bireylere de kendi başlarına ulaşamayacakları birçok avantajı sunduklarınısöyledi. Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün 26 bin adedi aşan araç parkımız, 6 bin adedin üzerindeki müşteri penetrasyonumuz ve ülke genelinde bin 200 adedin üzerindeki anlaşmalı servis noktamız ile sadece geçtiğimiz yıl,80 bin periyodik bakım, 25 bin hasar işlemi, 4 bin yol yardımı, 55 bin lastik değişimi gerçekleştirdik. Öte yandan 2015 yılında satın aldığımız 13 bin 300 adet yeni araç ile otomotiv sektörüne en büyük katkıyı yapan kiralama şirketlerinden biri olduk. Bu denli büyük bir hacmi yönetebilmek için, her biri konusunda uzman profesyonellerle çalışırken aynı zamanda, ölçek ekonomisi sayesinde, işlem bazında bireysel alımlara göreçok daha uygun maliyetlerle çalışıyoruz. Bireyler bizden araç kiraladıklarında bir yandan Türkiye genelinde uzman profesyonellerimizden hizmet alırken, diğer yandan da filo büyüklüğümüzün getirdiği maliyet avantajlarından faydalanıyorlar. Üstelik müşterilerimiz yalnızca kiraladıkları aracın keyfini sürerken, araçların tüm operasyonel ve mali yüklerini de biz üstlenmiş oluyoruz.”

ABD ve Avrupa’da satılan her 4 araçtan biri kiralık
ABD ve Avrupa ülkelerinde satılan her 4 araçtan birinin kiralık olduğunu ifade eden Ersoy, bu açıdanbakıldığında Türkiye’nin de önümüzdeki dönemde önemli bir potansiyeli barındırdığına dikkat çekti. Ersoy konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada olduğu gibi otomobiller Türkiye’de de yatırım aracı olmaktan uzaklaşıyor. Uzun dönem bireysel kiralama konusu, Türkiye de önemli bir potansiyeli temsil ediyor. Baktığımız zaman ülkemizdekiyeni otomobil satışı son yıllarda 600 bin seviyelerine ulaştı. Ancak bireyler satın alma süreci sonrasında trafik sigortası, kasko, kış lastiği ya da servis ve hasar gibi süreçlerle kendileri uğraşmak zorunda kalıyor. Bu da bireyleri artık, otomobil sahibi olma fikrinden giderek uzaklaştırıyor. Biz de bu potansiyeli doğru zamanda doğru fiyatlandırma ile uzun dönem bireysel kiralamada değerlendireceğiz.”

Meslek gruplarına yönelik farklılaştırılmış ürün ve hizmetler
DRD, hedefleri doğrultusunda yeniden yapılandırdığı ‘uzun dönem bireysel kiralama’ hizmeti kapsamında ilk adımı, meslek birliklerine ulaşarak yaptı. Türkiye çapında 90 bin üyesi olan Türk Tabipleri Birliği ile işbirliğine giden DRD, diğer meslek birliklerine de, üyelerine ihtiyaca yönelik özel hizmet sunmaları için çağrıda bulunuyor. Meslek birlikleri dışında bireylere de ulaşan DRD, ilk olarak 2016 yılında bin 500 kişiye bu hizmeti sunmayı hedefliyor. Bireysel uzun dönem kiralama ile birlikte 3 yılda 2 kat büyümeyi hedefleyen DRD, aktif büyüklüğünü de 3,5 milyar TL’nin üzerine çıkarmayı planlıyor.

İlkay Ersoy, Türkiye’de operasyonel kiralama sektörünün 2016 yılında yüzde 15’lere varan bir büyüme göstereceğini öngördüklerini belirtirken, “Türkiye genelinde halen şirketlerin kendi mülkiyetindeki araç sayısının, 2,5 milyon adetlerde olduğu tahmin ediliyor. Operasyonel kiralama şirketleri, böyle bir pazarda henüz yüzde 10 gibi çok küçük bir dilime sahipler. Bu bakış açısıyla, sektörümüzün daha on kat kadar bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz” dedi. İlkay Ersoy ayrıca, “5 yıl için oluşturduğumuz hedeflerimizde amiral gemimiz yine kurumsal filo kiralama olacak. Artık sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde değil, Anadolu’nun tamamında da uzun dönem kiralama bilinci hızla artıyor. Biz de bu doğrultuda 2016 yılında operasyonel kiralama alanında, müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek paketlerimizin yanı sıra, sadece ihtiyaç duydukları kadar hizmeti alabilecekleri modüler hizmet paketlerini de sunacağız. Bu çizgimizi bireysel uzun dönem kiralama hizmetlerimize de taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Lüks otomobil hayal değil
İlkay Ersoy, yaptığı değerlendirmeler kapsamında, uzun dönem bireysel kiralama sistemini tercih eden sürücüler için, otomobilin getireceği hiçbir yükü düşünmeden, sadece keyifli sürüşler yaşatmak için, özel hizmetler sunacaklarını da belirtti. Bu hizmetler içerisinde, yakıt indiriminin en önemli ayrıcalıklardan biri olduğuna dikkat çeken Ersoy ayrıca, DRD’nin sunduğu hizmetler kapsamında sürücülerin talep etmesi halinde hayal ettikleri bir üst sınıftaki otomobile deuzun dönem bireysel kiralama ile ulaşabileceklerini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org