62 Yıllık Renk Trendleri

62 Yıllık Renk Trendleri
  • Güncel
  • 21 Kasım 2014 07:36
  • 1.700

Axalta, Küresel Otomotiv 2014 Renk Popülarite Raporunu ve Gelecekteki Trendleri Belirledi.

Önde gelen küresel bir sıvı ve toz boya tedarikçisi ve otomotiv sektöründe renk ve renk trendleri üzerinde otorite olan Axalta Boya Sistemleri Küresel Otomotiv 2014 Renk Popülarite Raporunu açıkladı. 1953 yılından beri yıllık olarak bölgesel otomotiv pazarındaki renk tercihlerini izleyen rapor, sektördeki en kapsamlı rapordur. Bu yılın raporu, Axalta’nın gelecekte imal edilecek araçlarda kullanılacağını öngördüğü otomotiv renkleri olan Renk Matrisini tanıtmak.
Axalta’nın küresel hafif araç OEM sektörü Pazarlama Başkan Yardımcısı David Fischer “Renk Popülarite Raporumuz sadece müşterilerin en çok tercih ettikleri renkleri görmemizi sağlamamakta, aynı zamanda gelecekteki trendler tahmin etmemizi mümkün kılıyor. Her yıl, OEM müşterilerimizin tasarımcıları iki ile dört yıl öncesinden araç programları için renk seçimleriyle ilgili hayati kararlar verirken gelişmiş tahminlerimizi temel almaktadır.”

Önümüzdeki bir kaç yılın trendlerine bakan bu yılın tahmini küresel otomotiv pazarını etkileyecek geniş renk tipi çeşitlerini içeriyor. Gelecekteki trendler dört renk grubunu vitrine çıkartıyor: mat tonlar, parlak renkler, yumuşak tonlu versiyonlar ve koyu gölgeler. Renk matrisi ince veya kalın metalikler, solid’ler, kalay kaplama, üç kat kaplamalar ve sedef şeklindeki çeşitlerde gösteriyor. Axalta’nın küresel araştırma ve geliştirme ekiplerinin ileri renk teknolojileri renk stili kombinasyonlarının genişliğine genişlik katıyor.

Axalta Color Pazarlama Müdürü Nancy Lockhart “Durmadan değişen pazarın ihtiyaçlarını sürekli karşılama çabası içerisinde olduğumuzdan küresel renk uzmanlarımız gelecek neslin boya renklerini formüle ediyor.” “Bizler Axalta’da, gelecekteki trendlere bakış açımızı üreticilerin müşterileri ve pazarları hakkındaki bilgileriyle birleştirerek mümkün olan en iyi boyaları sağlamak için müşterilerimizle işbirliği yapıyoruz. Bunun sonucu olarak otomotiv tasarımcıları için gitgide gelişen bir renk paleti için sürekli olarak çabalıyoruz”

Küresel Otomotiv 2014 Renk Popülarite Raporunun Önemli Noktaları

Dünya renk verileri yüzde 29’luk oranıyla beyazın dört sene üst üste araçlarda en çok tercih edilen renk olmaya devam ettiğini gösterirken, her biri yüzde bir artan kırmızı, mavi ve sarı rengin geri dönüş işaretlerini ortaya koyuyor. Siyah, yüzde 19’luk oranıyla genel açıdan pazarda hala kuvvetli konumda, ancak geçen yıla nazaran yüzde bir düşüş gösterdi.

Kuzey Amerika
• Beyaz yüzde 25’le listelerin en üstünde
• Kuzey Amerika’da diğer ülkelere göre daha popüler olan kırmızı popülerlik açısından yüzde üçlük artış göstermiş.
• Bu yıl beyaz, gümüş ve siyah yüzde bir düşüş yaşadı.
• Birleşik Devletler ‘de en popüler renk inci renk boyalar.
• Meksika’da solid beyaz tercih ediliyor.
Güney Amerika
• Beyazın yüzde 27 ve gümüşün yüzde 25 oranlarıyla kuvvetli şekilde tercih edilmesi açık renklerin en popüler olduğunu gösteriyor.
• Popülerlikte siyah yüzde 12 ile üçüncü sırada.
• Kırmızı bu sene yüzde bir artarak yüzde 11’e ulaşmış ve renk tercihlerinde artış olduğunu gösteriyor.

Avrupa
• Avrupa yollarında en çok mavi araç gezmekte olup, ana ilgi açık ve orta tonlara.
• Mavideki büyük artışlar kompakt/spor ve orta sınıf çok amaçlı araç (MPV9 kategorilerinde görülmüş.
• Gümüş bu sene de düşüşünü sürdürmüş.
• Mega trend beyaz yüzde iki düşüş göstermiş.
• Yeşil renk araba alıcısının dikkatini çekip sadece yüzde bir popülerlikte kalıyor.
Asya
• Beyaz yüzde 30’la kuvvetli şekilde tercih edilirken, en yüksek kullanım yüzde 34’le Güney Kore’de.
• Siyah tercihi hafif bir düşüş gösterse de yüzde 19’luk oranla ikinci sıradaki yerini korumuş.
• Siyah yüzde 24’lük oranla Çin’deki lüks araçlarda en popüler renk.
• Mavi Japonya’da Asya’daki tüm diğer ülkelerde olduğundan daha popüler.

Axalta’nın sağladığı bu gitgide gelişen ve kapsamlı trend bilgisi, dünya çağında üç tamir boyası markası olan Cromax®, Spies Hecker ve Standox’un atölyelerinde son derece hızlı şekilde tamir boyası formüllerine erişim sunuyor. Axalta’nın OEM ve tamir boyası işletmeleriyle arasındaki bu kusursuz bağlantı sayesinde atölyeler en yeni OEM renk ve trendlerini bile tamir ediyor.
Axalta Refinish Systems Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Adrien Schrobiltgen şöyle konuştu: “Dünya çağındaki üç tamir boyamız OEM renk trendi verilerinden gerçekten istifade edebilmektedir. Bunun sonucu olarak tamir boyası müşterilerimiz ve son kullanıcılar yanında araç sahipleri, bizlerin yeni tamir boyası formülleri hazırlayarak hızlı şekilde piyasaya sürmesine olanak tanıyan araştırma ve geliştirme ekiplerimizin sağladığı faydadan istifade edebilmektedir. Ayrıca sadece şimdiki zaman odaklanmayıp, aynı zamanda geleceğin trendlerine bakarak, Axalta’nın amaçlı yenilik taahhüdünü vurgulamaktayız. “

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ