2016 DAKAR RALLİSİ’Nİ PEUGEOT KAZANDI

Peugeot, son zaferinden yirmialtı yıl sonra, Dakar rallisini tarihinde beşinci kez kazandı. 2 tekerlekten çekişli Peugeot 2008 DKR, bu rallide en fazla birinciliğ iolan Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret ikilisiyle yarışın kazananı oldu.

• Peugeot Güney Amerika kıtasında ikinci katılışında Dakar rallisini kazandı.

• 2016 Dakar Rallisi’nde yarışan Peugeot 2008 DKR’lar:toplam 12 etabın 9’unu kazandılar; 2’si ilk üç sıra olmak üzere 7 kez duble yaptılar.

• Stéphane Peterhansel ilk zaferinden 25 yıl sonra (motosiklet), 6’sı motosiklette, 6’sı co-pilotu Jean-Paul Cottret ile otomobilde olmak üzere Dakar’da 12nci birinciliğini kazandı.

• Cyril Despres/David Castera ve Sébastien Loeb/Daniel Elena isebu Dakar rallisinde hoş bir sürpriz yaptılar. Yarışı sırasıyla yedinci ve dokuzuncu sırada tamamladılar.

• 4 Peugeot 2008 DKR’ın3’ü final çizgisine ulaştı. Hedefe dört gün kala lider olan Carlos Sainz/Lucas Cruz kazanılmasına katkıda bulundukları finalde maalesef Team Peugeot Total ekibinin bünyesinde yer alamadılar.

Dakar_Podyum_001
ALTIN ÖDÜL LİSTESİ

Bu birincilik Peugeot için, 1987 ve 1990 yılları arasında Dakar rallisinde kazanılan dört zafer ve 24 Saat Le Mans, Pikes Peak veya WRC gibi farklı yarışlarda kazanılan çok sayıda birinciliği içeren parlak bir sportif başarı listesini tamamlıyor.

Buzafer, Güney Amerika’daikinci yılında birinci olan Peugeot’nun ödül listesinde unutulmaz bir an olarak kalacak. Çünkü 3 Peugeot 2008 DKR aracı varış çizgisine ulaştı.

Bu zafer, tüm ekibin birbirine sağladığı destek ve gizli kahramanların gayretleri ile elde edildi. Otomobil kategorisinde ikinci katılımında mükemmel bir yarış çıkaran Cyril Despres (7 dubleden birine katkıda bulundu) bir çok kez arızalarını giderdiği ekip arkadaşlarının koruyucu meleği rolüne soyundu. Tüm bu gelişmeler bu efsanevi yarışın anısını besleyen güçlü görüntüleri oluşturdu.

« Mr DAKAR » YİNE KAZANDI

Tüm tecrübesini ortaya koyan Peterhansel / Cottretikilisi 302 noluPeugeot 2008 DKR’larıyla Rosario’daki final podyuma şampiyon olarak çıkmayı başardı. Bu ikili için altıncı ortak zafer olduysa da, bu başarı aynı zamanda daha önce motosiklet ile altı kez bu ralliyi kazanmış olan Stéphane Peterhansel’in hanesine yazılan onikinci birincilik oldu. Stéphane Peterhansel ilk başarısından 25 yıl sonra kendi rekorunu daha da geliştirdi ve yenilmez « Mr. Dakar » unvanını korudu!

Geçici sıralama *

1. Stéphane Peterhansel (FRA)/Jean-Paul Cottret (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, 45h22dak10s

2. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Mini, +34dak58s

3.Giniel De Villiers (ZAF)/Dirk Von Zitzewitz (DEU), Toyota, +1h02dak47s

4.MikkoHirvonen (FIN)/Michel Perin (FRA), Mini, +1h05dak18s

5.LeeroyPoulter (ZAF)/Robert Howie (ZAF), Toyota, +1h30dak43s

7. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, + 1h49dak04s

9.Sébastien Loeb (FRA)/Daniel Elena (MC), PEUGEOT 2008 DKR, +2h22dak09s

* çağrıkaydıaltında

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ