www.autowritetr.com

Anlayamayanlar İçin Yazdım

Anlayamayanlar İçin Yazdım

AUTOWRITE Digital Dergisi’ndeki Nisan ayının baş yazısı

Nisan ayından merhaba,
Çağı yakalayamayan her zaman oyun dışı kalır.
Bu ay ki, yazımda size modern yayıncılık ve internet yayıncılığından bahsetmek istiyorum.
Çok hızlı ve çok değişken bir zamanda yaşadığımız kesin. Hele internetin bu denli çok kullanıldığı şu dönemde; haber tüketimi çok çok hızlı hale geldi.
Eskiden bir fotoğrafı görebilmek için 2-3 gün gerekirken şimdi anında görmek mümkün. Hele hele bazı fotoğraf makineleri eğer internet bağlantısı varsa anında sanal platforma taşınabiliyor.
Doğal olarak internetin getirisi olan modern ve çağdaş yayıncılık da şekil değiştirdi. Şimdi bir çok yayın internet üzerinde son derece hızlı biçimde ve eskisinden çok daha fazla kişiye ulaşabiliyor.
Örnek vereyim hemen; eskiden bakılı dergi 5.000 adet basılır, dağıtıma 5.000 adet verilir satışı ise; dağıtım kanalına ve dağıtım firmasına (zaten 2 tane vardı) bağlı olarak 2.000-3.000 aralığında olurdu. Bu son derece mantıklı bir rakamdı. ( o dönem için tabi ki). Bu da bir yayının maliyeti açısından çok önemliydi. Zira kısaca bir maliyet muhasebesi yaparsak: Derginin kağıt parası 2.000 lira; kalıp parası 1.600 lira, baskı parası 2.000 lira ve dağıtıma verilen peşin para 2.200 lira yani toplam 7.800 lira. 7.800 masraf yaparak ulaşabileceğiniz maksimum okuyucu sayısı 4.000 kişi. Yani bir derginin firmasına maliyeti 7.800 bölü 4.000 eşittir 1.95 lira. Bu sadece matbaa ve dağıtım firmasına verilen para.
Şimdi bu sistem ve rakamlar çok değişti. En büyük değişiklik ise; yayının ulaştığı kesimde oldu. En az 50.000 okuyucuya ulaşan digital platform yayınları; bir de iyi ve güçlü duyurumla çok rahat 200 bin-300 bin kişiye ulaşabiliyor. Bu da tabi ki, haberinin duyulmasını sağlayan veya reklam veren açısından çok önemli.
İşte asıl mesele de burada ortaya çıkıyor. Digital platformda bulunmayan firmalar artık oyun dışı kalacaklar.
Çünkü, şu anda zaten okumayı pek sevmeyen bir toplumda olduğumuzdan (bu eskiden beri öyleydi), insanları gazete bayiine yollayıp yayınınızı aldırmanız hepten zora girdi. Artık hemen hemen her evde bulunan bilgisayar, laptop, akıllı telefon, tablet ve en son üretilen akıllı televizyonlar (kendiliğinden internet bağlantısı olan tv’ler) sayesinde sayfa değiştirme alışkanlıkları bile farklı bir yere geldi. Yeni nesil çocuklar şimdi sayfa değiştirmede kullanılan parmak ıslatmayı bilmiyorlar. Onların yaptıkları tuşlara basmak veya dokunmatik ekranlarda parmağı yukarı doğru kaldırmak.
Bu bağlamda, yeni nesil yayıncılık hem maliyeti düşürdü hem de, daha fazla ulaşılır oldu.
İşte şimdi işin en önemli yerine geldik.
Bu uygulamaları ve digital platforma yatırım yapmayı kabul etmeyenler veya elini çabuk tutmayanlar oyun dışı kalacaklar. Çünkü, digital platform haberlerin daha kolay yenilenmesi ve değiştirilmesi açısından çok daha seçici olacak. Ve ayrıca da, SEÇİCİ OLMAK ZORUNDA.
1 gün öncesinin haberi hatta sabahtan yapılan haber öğlende eskimiş akşamüstü ise unutulmuş olacak. İşte burada UNUTULAN HABER OLMAMAK İÇİN, OYUNA ERKEN GİRMEK GEREKİYOR.
NOT: Anlamayanlar için yazdım.
Sevgilerimle
Babür
[email protected]

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org