ASIL GÜNDEMİ ISKALAMAYIN!

ASIL GÜNDEMİ ISKALAMAYIN!

Babür GÜREL yazdı…

Elektrikli Araçlar Kime Göre Kullanışlı:

Şu son dönemde artan elektrikli araç konusunda bir şeyler yazmak istedim.

Bir çok araştırma firması yaptıkları anketlerde, hep talebin yüksek olduğunu ortaya çıkartmış.

Bakın arkadaşlar, şu anda yaşadığımız Türkiye, bizim olduğumuz şehirler değil. Bazı otomobil yayıncısı ve gazeteci arkadaşlar maalesef TÜRKİYE’yi bilmiyorlar. Bulunduğu şehirden çıkmamış, Avrupa’ya en son 3 sene önce çıkmış ama, asıl TÜRKİYE’nin Anadolu olduğunu bilmeyip, Ankara’nın öbür tarafına yaşamı boyunca 2-3 defa geçmiş arkadaşlar, elektrikli otomobilin Türkiye’ye gerekli olduğunu savunuyor. Bu arkadaşlar değil oralara gitmek, altında aracı olmadan, metro ile, metrobüsle, vapurla seyahat etmek istediklerinde nasıl gideceklerini bilmeyen insanlar. Taksim’de bir toplantıya araçla gelip, aracını valeye verip park ettirirken de, trafikten yakınan tipler. Evet bu arkadaşlar elektrikli aracın ne kadar güzel olduğunu savunur ve savunurken de, maalesef Anadolu’yu bilmez.

Tabi ki gelmeli, tabi ki Türkiye’de elektrikli araç satılmalı hatta, çok satılmalı.

Teknolojiyi seven ve çabuk adapte olan bir milletiz. Ama konu bizde yatırım aracı olarak görülen “otomobil” olunca biraz tutucu davranıyoruz. Cep telefonu gibi değil bu konu.

Şimdi gelelim madalyonun öbür tarafına: Bakın bir araştırma firmasının sonuçlarını alıntıladım.

“Son 3 yılda elektrikli araçlara rekor düzeyde destek olduğunu gösterirken, yetersiz şarj altyapısının elektrikli araçların tercih edilmesinde en büyük engel olarak görüldüğünü de ortaya koydu. Buna göre, katılımcıların yüzde 65’i artık sıfır emisyonlu elektrikli araç kullanacağını belirtirken, yüzde 44’ü özellikle son 3 yılda elektrikli araçlara karşı tutumunun olumlu yönde değiştiğini ifade etti. Araştırmada, tüm katılımcıların yüzde 61’i 5 yıl içerisinde yeni araç alması halinde tercihinin elektrikli araçlardan yana olacağını belirtti. Ancak, gelecek 5 yılda araç almayı planlayanların yüzde 57’si elektrikli araç almalarını önleyen ana sebep olarak satın alma fiyatını gösterirken, bu oranı yüzde 51 ile şarj olanakları, yüzde 34 ile menzilden duyulan endişe takip etti.”

Olumlu tutum değişiklikleri, artık elektrikli araç almak istedikleri gibi bir çok sonuç çıkmış.

Şimdi soru şu? Bu araştırma kaç kişiyle, hangi illerde, hangi gelir ve eğitim seviyesinde yapılmış.

Lütfen araştırmalar yapılırken, özellikle Türkiye’nin alım gücü en düşük, üretiminde söz sahibi olup da, karşılığını zar zor alan kesimleri ile yapılsın. Şöyle ki, düşünün Van İli’nin Başkale İlçesi’nin bir köyünde yaşayıp da, Van’a gitmemiş bir yaşayana sorulmuş mu? Yada İstanbul’da Bağcılar merkezde oturup da Bebek sahiline gitmemiş hatta gitmeye gerek görmemiş yaşayanlar var.

Bu araştırma şöyle de yorumlanabilir:

Bir youtuber’un takipçi sayısı milyonlar. Ama paylaştığınız ürünle ilgilenip o ürünü satın alabilecek kişi sayısı % 3’ü.

Bakın paylaştığım harita; İngiltere’nin bir bölgesinde bulunan şarj istasyonlarını gösteriyor. Dün konuştuğum EBS Danışmanlık’tan Erol ŞAHİN’den aldığım bilgi şu: ANKARA’nın DOĞUSUNDA ELEKTRİKLİ ARAÇ YOK!

Elektrikli araç zaten epi topu 3000’i bulmuyor. Onlarda 3 büyük şehirde zaten. Siz neyi tartışıyor, neyi konuşuyorsunuz?

Şimdi sesleri duyuyorum. “bu eski herif ne saçmalıyor, elektrikli araca karşı gibi… Asla öyle değilim. Altını çiziyorum ELEKTRİKLİ ARAÇLARA KARŞI DEĞİLİM.

Gündemi saptırmayın lütfen. Ana sıkıntı, araç satın alabilmek olmalı, ana sıkıntı alınan araca konulan yüksek fiyatlı yakıt olmalı, ana sıkıntı pahallı servisler ve yedek parça olmalı, ana sıkıntı yüksek ÖTV ve diğer vergiler olmalı. Dünyada yaşayan diğer insanlar gibi Türkiye’de uygun fiyata araç satın almalı. Ama sizler kalkıp doğmamış çocuğa don biçiyorsunuz.

Ha bir de Instagram’da paylaşımlarına “yorum” kapatan yöneticilere bir şey diyeceğim. Eğer dürüst ve iyi bir yöneticiyseniz “eleştiriyi” de kabul edin. Emin olun sizin Türkiye dışını övmeniz bizleri hiç ilgilendirmiyor. Hele markanızı hibrit motorla taşıyan gemiler hiç ilgilendirmiyor. Daha içeriye bekliyoruz sizi!

Bu bağlamda, sizin konuşmalarınız, geçenlerde bir TV kanalında gördüğüm tartışmayı hatırlattı. “Ay madenciliğinde ne yapabiliriz.” Evet evet doğru okudunuz “Ay Madenciliği”. 6 kişi ciddi ciddi bunu tartışırken Türkiye için faydalarını saatlerce konuştular.

Gerçek gündemi LÜTFEN DÜŞÜNÜN.

Bu araştırmalar için son bir şey söylemek istiyorum; çok beğenilen bir elektrikli aracı değil satın almak, deneme sürüşü bile yapamayacak insanların görüşünü almak önemli.

Bu arada bir araştırma da daha karşıma çıktı.

Elektrikli araç almak isteyenlerin %35’i daha Türkiye’de piyasaya çıkmak değil; üretilememiş, hatta fabrikası yapım aşamasında olan markayı almak istiyormuş.

Yapmayın yahu!

Biz bilgisi olmadan fikri olan bir milletiz. Ya bari siz otomobil medyasından arkadaşlar, bari siz yapmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ