Autolib

Autolib
  • Güncel
  • 3 Ağustos 2015 10:16
  • 2.377

Eyüp Ateş, Fransız firmasını inceledi.

Elektrikli otomobil elektrik enerjisi ile çalışan otomobillere verilen isimdir.
Elektrikli otomobillerin otomotiv endüstrisinde ilerde önemli bir etkisinin olacağı düşünülmektedir.
Bu türdeki arabaların yakıt tasarrufu yanında şehir kirliliğini düşüreceği ve karbon emisyonunu azaltacağı sanılmaktadır. Karbondioksit emisyonunun azalma derecesi elektrik üretimine bağlı olup %30luk bir azalma beklenmektedir. Elektrikli otomobil bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak, bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanarak sürülen otomobildir. Elektrik motorları ani tork verir, güçlü ve dengeli hızlanma sağlar.
Bugün ki elektrikli taşıt incelemem Bir Fransız Markası Autolib Adında ki proje:
2

4
AutoLib Markasını bir Fransız Otomotiv şirketi kurdu.
2015 Mart ayından itibaren aşamalı bir şekilde 2018 yılına kadar 3000 Elektrikli otomobil üretmeyi hedefliyorlar. Yine bu tarihe kadar 1400 Hızlı şarj istanyonunu kurma işlemlerine hedefleyip çalışmalara başlamışlar .Şirket Pariste faaaliyetlerine 2011 yılında başlamış.Lityum- İyon Pil Kullanılmış olup paris halkı tarafından beğenilmiş bir araç olarak onaylamış.Bildiğiniz gibi Devletimizinde yerli otomobil geliştirme çalışmaları devam ediyor.2011 yılında üretilen ve 2015 Ağustos ayına geldiğimizde Auolib aaracından 100 ürün kulanıma hazır hale etirilmiş ve tamamen el üretimi araçlar.Aracın arge çalışmaları için 1.8 Milyon Euro gibi bir yatırım yapılmış.100 Aracın ilk öncelikli planı şehir içinde kalabalık trafik ortamlarda kullanılması ve saatlik kullanım şeklinde kiralama yapılarak araçlardan hem gelir kaynağı hemde aracın kendini kanıtlaması sağlanmış.Aracın şu anki satış fiyatı 60.000 Euro olarak belirlenmiş.
Paris sokaklarında araç üyelikli olarak kullanıma sunuluyor şuan 88.bin üzerinde abonesi olduğu Fransız gazetesinden öğrenebildim.
Yerli otomobilin de şehir içinde ilk ürünlerin bu tarzda sunulması milli ürünün tanıtımını hemde henüz kendini kanıtlayamamış bir ürünün stratejik olarak pazarlamasının yapılması çok iyi olacağını düşünüyorum . Autolip aracının şehir içinde insalara ulaşımı Bluecar adında bir pazarlama firması yapıyor.Her kurulan enerji istasyonu ve dağıtım kutularından belediyelerden 50.000 Euro ödenek alıyorlar.Projelerin hayata geçebilmesi için ülkemizde de yerli otomobilin ayakta durabilmesi adına özellikle istanbul’daki belediyelerden beklemekteyim.Hiç olmasa bile şehir içinde elektrikli otomobil kiralamak güzel fikir.
Paris sokaklarında aracın yarım saatte 5,50 € Euro olduğunu öğrenince güzel fikir olduğunu büyük yatırımcılarımız yerli marka otomobile destek vereceklerini düşünüyorum.Düşünsenize 50 Yerli otomobil İstanbul merkezinde hiç boş durmadan çalışıp diğer istansyona bırakılmak üzere kullanılarak satışı yapılacak.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ