AUTOMOBILI LAMBORGHINI MIURA’NIN 50. YILDÖNÜMÜ’NÜ KUTLUYOR…

AUTOMOBILI LAMBORGHINI MIURA’NIN 50. YILDÖNÜMÜ’NÜ KUTLUYOR…
  • Güncel
  • 25 Nisan 2016 09:39
  • 1.852

Automobili Lamborghini, Miura’nın 50. Yıldönümü kutlamalarını, İtalya’nın Sant’Agata Bolognese şehrindeki tarihi Lamborghini müzesinde 28 – 30 Nisan tarihleri arasında açılacak “Velocità e Colore” (Hız ve Renk) isimli bir sanat sergisiyle başlatacak.

Campegine’den (Reggio Emilia) yerel sanatçı Alfonso Borghi, Miura ve Kızgın Boğa amblemini yorumlamak üzere davet edildi. Sanatçı, Miura ve Kızgın Boğa simgesinin ruhu, özü ve renklerini, sergilenecek 10 eserinde ifade etti.

Bu eşsiz tesis, İtalyan ustalığı ile sürekli teknolojik inovasyonu bir araya getiren Lamborghini’nin önemli mirasına dikkat çekiyor. Sant’Agata Bolognese’de 1963’ten bugüne kadar tasarlanan ve üretilen istisnai güzellikte otomobiller müzede iki kata yayılan nefes kesici bir sıralamayla sunuluyor. Bu bölümde 350 GT, Miura, Countach, LM 002 ve Diablo gibi hayranlıkla hatırlanan tarihi araçların yanı sıra Reventón, Sesto Elemento, ve Lamborghini’nin gelecekteki SUV’sinin konsept otomobili olan Urus gibi konsept otomobiller ve sınırlı sürümler bulunuyor.

LAMBORGHINI MIURA – ZAMANIN ÖTESİNDE BİR İKON

426299

50 yıl önce bugün tanıtımı yapılan Miura, 1960’larda spor otomobil dünyasında devrim yapan eşsiz bir otomobil. 1965 yılında Gian Paolo Dallara ve Paolo Stanzani liderliğindeki Lamborghini mühendislik ekibi tarafından tasarlanan, gövde konsepti ise Marcello Gandini tarafından Carrozzeria Bertone için oluşturulan Miura gıptayla bakılan bir otomobil oldu.

Şık ve duygusal bir görünümü vardı. Yüksekliği sadece 105 santimetre olan Miura’nın yerden yüksekliği sadece 135 milimetreydi. 1966 yılında Cenevre Otomotiv Fuarında tanıtılan Miura hızla spor otomobil dünyasını dönüştüren uluslararası bir efsane haline geldi. Arkadaki 4.0 litrelik enine V12 ortadan motor, enine aks ile birleşerek tek bir birim oluşturuyor ve 7000 d/d’de 350 HP güç üreterek Miura’nın (o dönemin) rekoru olan 280 km/s maksimum hıza ulaşmasını sağlıyordu. Rafine ve son derece modern tasarımı zamanının ilerisindeydi ve kuşkusuz, uzun mesafe yarışlarında ilk sırayı hedefleyen büyük yarış prototiplerinden ilham alıyordu. Bu otomobillerdeki arka motor Miura ismini, Lamborghini’nin kurucusu Ferruccio’nun yakın arkadaşı ve ünlü bir boğa yetiştiricisi olan Edoardo Miura’dan almıştı. Lamborghini böylece otomobillerine İspanyol boğa güreşlerinden isimler verme geleneğini başlatmış oldu.

Miura Çılgınlığı, Dean Martin, Frank Sinatra ve Johnny Hallyday, İran Şahı, Monako Prensi, Little Tony, Rod Stewart ve ünlü model Twiggy gibi hükümdarlar, şarkıcılar ve aktörlerin yanı sıra isminin açıklanmasını istemeyen birçok ünlü arasında hızla yayıldı.
1966 ile 1972 yılları arasında, 3 versiyon ve yaklaşık 60 farklı renkte üretilen 763 Miura dünyanın her yerindeki sahiplerine teslim edildi.

MIURA’IN 50. YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI

425548

“Velocità e Colore. Alfonso Borghi interpreta Automobili Lamborghini” (Hız ve Renk Alfonso Borghi Automobili Lamborghini’yi Yorumluyor) isimli sergi, Miura’nın 50. Yıldönümü’nü kutlamak üzere düzenlenen bir dizi etkinlik ve girişim arasında yer alıyor. Kutlamalar Mart ayında oriinal Miura SV’nin ABD’deki Amelia Island’da bir yarışmada tanıtılmasıyla başladı. 1971’de Cenevre Otomotiv Fuarı’nda tanıtılan otomobille aynı olan araç, PoloStorico Lamborghini tarafından bir yıldan uzun süren bir restorasyondan geçirildi.

Lamborghini PoloStorico, Almanya’nın Essen şehrinde düzenlenen Techno Classica fuarına katılarak Miura’nın 50. Yıldönümü’nü kutlarken, klasik Lamborghini modellerini restore etmekteki uzmanlığını sergiledi. Tam bir restorasyondan geçirilen orijinal Miura SV’yi sergileyen stantta aynı zamanda, çalışmaların devam ettiği bir Miura şasisi ve tamamen elden geçirilmiş bir Miura motoru yer aldı.

Şasi #4846, daha sonraki Miura SV modellerinin üretim öncesi modeli olan Orijinal Lamborghini Miura SV, 1971 Cenevre Otomotiv Fuarında Bertone standında tanıtıldı (Lamborghini o sırada yeni Countach LP500 modelini sergiliyordu). Otomobil eski Miura S’lerden parçalar taşıyan ve daha sonraki SV’lerde görülecek olan yeni özellikleri tanıtan gerçek bir tek seferlik özel yapımdı. Lamborghini PoloStorico şasi #4846’yı tam olarak restore ederek mükemmel bir şekilde orijinal haline getirmekle görevlendirilmişti. Çok geniş kapsamlı bir araştırma sonucunda, Cenevre fuarındaki otomotivin tüm ayrıntıları aynen tekrarlandı ve daha sona seri üretimde kullanılan SV parçalarının benimsenmesinden kaçınıldı.

PoloStorico tarafından metalik yeşil (Verde Metallizzata) ve taba rengi deri kullanılarak yapılan restorasyonda şasi ve motor tamamen kazınarak yeniden ortaya çıkarıldı. Fotoğraflar ve arşivlerdeki diğer tarihi belgeler kullanılarak, Miura’nın tüm panelleri orijinal çizgilerine ve açılarına geri döndürüldü.
Orijinal üretim çizimleri ve Automobili Lamborghini’nin kayıtları izlenerek tüm bileşenler restore edilip yenilendi. Kaportadan, aracın orijinal rengine boyanması, iç kısmının yeniden döşenmesi ve motorun elden geçirilmesine kadar tüm işlemlerde uzman Lamborghini işçiliği ve orijinal Lamborghini parçaları kullanıldı.

Kısmen restore edilen Miura SV şasi #5030’da fuarda sergilendi. Beyaz gövde Automobili Lamborghini PoloStorico tarafından yapılan bir şasi restorasyonunu sergiliyor.
Lamborghini PoloStorico’nun arşivlerinde bulunan, üretim çizimleri, teknik referanslar ve Miura şasisinin görüntü taraması gibi referans belgeler ve uzman görüşlerinden yararlanılarak oluşturulan şablona göre kasa düzeltildi, gövde panelleri ise restore edilerek orijinal hatlarına ve şekillerine döndürüldü. Şasi şu anda pas önleyici bakım ve daha sonra yapılacak bakım öncesi ön kaplama işlemlerine hazır.

Lamborghini PoloStorico tarafından tamamen elden geçirilen, şasi #4644’ten alınmış 30563 numaralı Lamborghini Miura P400S motoru da sergilendi. Motorun elden geçirilmesinde 1960’ların sonlarındaki seri üretim Miura motorlarının orijinal haline tam uyacak şekilde orijinal klasik yedek parçalar kullanıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ