Avrupalı Ağır Vasıta Üreticileri yanmalı motordan vaz geçmiyor!

Avrupalı Ağır Vasıta Üreticileri yanmalı motordan vaz geçmiyor!

Elektrikli araçlara daha pratik bir alternatif arayan filo operatörleri ve özellikle ABD Enflasyon Azaltma Yasası (IRA) olmak üzere artan hükümet yardımları, kamyonlara ve minibüslere güç sağlamak için hidrojen yakıt hücrelerinin kullanılmasına olan ilgiyi artırıyor.

Dünyadaki içten yanmalı motorlu arabaların ve kısa mesafe kamyonetlerinin çoğunun önümüzdeki yirmi yıl içinde pilli elektrikli araçlarla (BEV’ler) değiştirilmesi gerekirken, yakıt hücresi savunucuları ve bazı uzun mesafeli filo operatörleri pillerin çok ağır olduğunu söylüyor. uzun süre şarj olur ve güç şebekelerini aşırı yükleyebilir.

Bir bataryaya güç sağlamak için su ve enerji üretmek üzere hidrojenin oksijenle karıştığı hidrojen yakıt hücreli araçlar , dakikalar içinde yakıt ikmali yapabilir ve BEV’lerden çok daha uzun menzile sahip olabilir.

Daimler Truck CEO’su Martin Daum Reuters’e “Gerçek şu ki, hem BEV’lere hem de hidrojene ihtiyacımız var” dedi . “BEV’lerin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı o kadar büyük ki, şebekemizde nihayetinde yerine getiremeyeceği bir baskı görüyorum.”

Daum, Daimler Truck’ın önümüzdeki on yılda yakıt hücrelerine 15 milyar avroya (16 milyar $) kadar yatırım yapacağını söyledi.

Merkezler ve mağazalar arasında günün her saati mal taşıyan 1.000 büyük dizel araçla İngiliz süpermarket zinciri Asda , BEV’lere dönerse filosuna yenilerini eklemek zorunda kalacak ve bu nedenle yakıt hücrelerine yakından bakıyor.

Asda filo yöneticisi Sean Clifton, “Pillerin kapısını kapatmıyorum, ancak hidrojenin yararı, (şarj için) bu bekleme süresine ihtiyaç duymaması ve daha iyi menzile sahip olmasıdır,” dedi.

BEV’ler gibi, hidrojenin de temel zorluğu, bugün filoları desteklemek için çok yetersiz olan altyapıdır. Ancak daha fazla hükümet, yenilenebilir enerjiden daha fazla hidrojen üretmek veya yakıt istasyonları kurmak da dahil olmak üzere sübvansiyonlar sunuyor .

Örneğin Asda, sürücüsüz bir hidrojen ağır yük aracı geliştirmek için Birleşik Krallık hükümetinden hibe alan İngiliz yakıt hücresi şirketi HVS’yi içeren bir konsorsiyumun parçası.

Amerika Birleşik Devletleri’nde IRA, ucuz hidrojen ve yakıt ikmali altyapısı için sübvansiyonlar sağlıyor ve endüstri yöneticileri bunun hidrojen yarı kamyonlarının ve ağır hizmet kamyonetlerinin gelişimini hızlandıracağını söylüyor.

Avrupa Birliği, hidrojen de dahil olmak üzere yenilenebilir enerji hedeflerini müzakere ediyor.

Faurecia ve Michelin’in ortak girişimi olan Fransız yakıt hücresi üreticisi Symbio’nun CEO’su Philippe Rosier, “IRA sayesinde ABD’de işler daha hızlı ilerleyecek” dedi .

Carmaker Stellantis, Symbio’da hisse satın alıyor. Rosier, bunun, özellikle 2026 yılına kadar hidrojen kamyonetlerine hazır olmayı hedeflediği Kuzey Amerika’daki planlarını hızlandıracağını söyledi.

Stellantis minibüsleri için yakıt hücresi tedarik eden Symbio, küresel yakıt hücreli araç satışlarının 2030 yılına kadar yılda 2 milyon adede ulaşmasını bekliyor ve %10’luk bir pay istiyor.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL’

Merkezi İtalya’nın Perugia kentinde bulunan bir nakliye şirketinin sahibi olan Vittore Fulvi, tek bir depoyla dört gün süren 2.000 km (1.243 mil) yol kat eden 60 dizel yarı kamyonluk bir filoya sahip.

Fulvi Trasporti, ağır BEV alternatifleri yük kapasitesini %15 azaltacağı ve günlük şarj gerektireceği için hidrojeni düşünüyor.

Fulvi, “Sahip olduğumuz her 10 kamyon için birden fazla olmak üzere daha fazla kamyon almamız gerekecek” dedi. “Bu sürdürülebilir değil.”

Ford filosu müşterileri , günde 600 mile (966 km) kadar büyük dizel kamyonetler kullanıyor ve genellikle bir BEV’i alt edecek ekstra enerji gerektiren soğutulmuş mallar taşıyor.

Ford’un Birleşik Krallık başkanı Tim Slatter, “Bu müşteriler için bir B planına ihtiyacımız var” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki teslimat kamyonlarından ambulanslara kadar her şey için kullanılan ağır hizmet kamyonetleri de hidrojene geçebilir.

CEO’su Elon Musk’ın yakıt hücrelerini “aptal hücreler” olarak alaya aldığı Tesla dışında , neredeyse tüm otomobil üreticileri hidrojen teknolojisine yatırım yaptı.

Hem General Motors ( GM ) hem de Toyota, ölçek oluşturmak ve maliyetleri düşürmek için yarı kamyonlar ve trenler dahil olmak üzere daha büyük araçlar için yakıt hücrelerini test ediyor.

Toyota kısa bir süre önce sigorta endüstrisi araştırma grubu Thatcham Research ile ortaklaşa Hilux kamyonetinin hidrojen versiyonunu geliştirmek için İngiltere hükümetinden fon aldı ve prototipleri bu yaz çıkacak.

GM’nin Hydrotec işinin yönetici müdürü Charlie Freese, GM’nin teknoloji için “tatlı nokta” haline gelmesi gereken dört adet ağır hizmet tipi hidrojen yakıt hücresi alıcısı geliştirmek için ABD hükümetinden bir hibe aldığını söyledi.

CEO Christian Levin, Volkswagen kamyon birimi Traton’un şu anda hidrojene yatırım yapmadığını, çünkü ABD’li kamyon üreticisi Navistar’ı satın almasından kaynaklanan borcun yükünün yalnızca BEV yatırımlarını karşılayabileceğini söyledi.

Traton, gerekirse hidrojen için başkalarına güveneceğini söyledi. Volkswagen şu anda yakıt hücrelerine yatırım yapmasa da, teknolojiyle ilgili yüzlerce patente sahip.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org