BRISA’ya Yatırım Finansmanı

BRISA’ya Yatırım Finansmanı
  • Güncel
  • 23 Ağustos 2016 11:26
  • 1.809

Uluslararası finans kuruluşları, Türkiye’de yatırıma ve Brisa’ya güvenini, 310 milyon ABD doları tutarında yatırım finansmanı ile gösterdi

Türkiye lastik sektörü lideri olan ve Lassa ile global marka hedeflerine koşan Brisa, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 150 milyon ABD Doları ve 160 Milyon ABD Doları Mitsubishi UFJ Finansal Grup (MUFG) Kurumsal Bankacılık Birimi tarafından düzenlenen ve koordine edilen sendikasyon kredisi işlemi olmak üzere toplam 310 milyon ABD Doları tutarında yatırım finansmanı sağladı. Şirket, finansmanı Aksaray İli Organize Sanayi Bölgesi’nde inşası devam eden ikinci fabrika yatırımı ve diğer genel ihtiyaçları için kullanacak.

Japon lastik devi Bridgestone Corporation ile Sabancı Holding’in ortak kuruluşu olan Brisa, Türkiye’ye yaptığı yatırımlarla istikrarlı büyümesini sürdürüyor. 2015 yılında 108 milyon ABD Doları yatırım yapan Brisa, yaptığı anlaşmalarla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) ve Mitsubishi UFJ Finansal Grup (MUFG) kurumsal bankacılık birimi tarafından düzenlenen ve koordine edilen sendikasyon kredisi kullanacak. Şirket, toplamda 310 milyon ABD Doları tutarındaki kredi için, 3 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam 7 yıl vadeli olarak anlaşma yaptı. Kredilerin maliyeti ABD Doları libor +1,90 ile -1,95 aralığında gerçekleşti.

Bir yandan Türkiye’deki yatırımları ile sektör liderliğini uzun yıllardır koruyan diğer bir yandan da Lassa’yı global marka olma hedefine taşıyan yatırımları yapan Brisa’nın Genel Müdürü Yiğit Gürçay; “Şirketimizin ortaklık anlaşması yaptığı 1988 yılından bu yana ülkemize yaptığımız toplam yatırım tutarı 1 milyar ABD Doları’nı geçti. Her yıl planlı biçimde yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Brisa hem Türkiye lastik sektöründe hem uluslararası pazarlarda etkin ve önemli bir oyuncu. Lassa’yı global marka yapma yolunda da önemli yatırımlar yapıyoruz. Ülkemizde önemli gelişmeler ve dalgalanmalar yaşadığımız bu günlerde, şirketimizin yatırımlarına planlandığı şekilde devam etmesi önemli bir güven tazeleme mesajıdır. Yatırımlarımızın finansmanı için uluslararası önde gelen finansman kuruluşları ile görüşmelerimiz devam ederken, kendilerinin tüm bu şartlara rağmen Türkiye’de yatırıma ve Brisa’ya tam güven duyarak, 310 milyon ABD Doları tutarında yatırım finansmanını uygun koşullarla sağlamalarını, son derece cesaretlendirici ve gelecekle ilgili umut dolu bir mesaj olarak alıyoruz” dedi.

Kuruluşlarının bu anlaşma ile ilgili düşüncelerini EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet şu sözlerle ifade etti: “EBRD kredisi, sadece bir lastik üreticisinin faaliyetlerinin genişlemesine ve büyüyen bir pazarı yakalamasına yardımcı olmuyor. Aynı zamanda, önde gelen küresel bir oyuncu ve Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birinin iş birliği sayesinde, ülkenin gelişmekte olan bölgelerinden birinde istihdam ve mesleki fırsatlar yaratılıyor. Yeni tesis, Aksaray şehri ve dahası tüm bölge için çok önemli bir role sahip olacaktır; bu yatırımın daha geniş çapta da yerel ekonomiyi canlandıracağına dair hiç bir kuşkumuz yok.”

Brisa ve EBRD, ileriki günlerde, teknik ve mesleki eğitim programları geliştirerek gençlerin endüstrinin taleplerini karşılayabilecek faydalı becerileri edinebilmelerini sağlamak için güçlerini birleştirecek.

MUFG Güney Avrupa ve Türkiye Borçlanma Birimi Başkanı Francesco Bruno ise Brisa’ya sağlanan finansmanla ilgili görüşlerini şu şekilde iletti: “Brisa son yıllarda güçlü bir büyüme kaydediyor. Bölgesel zorluklara rağmen iyi bir konumlama yaparak, ürünlerinin 70e yakın ülkede bulunmasını sağlıyor ve üretim kapasitesini artırıyor. Bu kritik süreçte, Brisa’nın büyüme yolculuğunda yanında olarak, Türkiye’deki ofisimiz Bank of Tokyo Mitsubishi UFG(BTMU) Kurumsal Bankacılık Birimi ile birlikte çözüm üretebildiğimiz için memnuniyet duyuyoruz.”

Brisa’nın, hayata geçirmekte olduğu Aksaray fabrikası, İzmit’teki kapasiteye ek olarak, binek ve hafif ticari araç lastikleri segmentinde yıllık 4,2 milyon adet üretim kapasitesi sağlayacak. Toplam üretim kapasitesi ise %30 oranında artmış olacak. Aksaray’daki bu yeni üretim tesisinin, Türkiye ve komşu ülkelerde hızla büyüyen lastik pazarının ihtiyaçlarına yanıt veren stratejik bir merkez olacağı öngörülüyor. Tesisin aynı zamanda yerel ekonomiye önemli bir destek sağlaması da hedefleniyor. Şirketin, bu yeni tesisi ile 550 kişiye yeni iş imkânı yaratması ve özellikle gençlere istihdam sağlaması hedefleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ