CASTROL DİKKAT ÇEKİYOR

CASTROL DİKKAT ÇEKİYOR
  • Güncel
  • 24 Şubat 2016 09:41
  • 1.614

Dünya otomotiv ticareti bu ülkelerin elinde

Gelişmekte olan ülkelerin ayak sesleri!

Yazan İlkim SANCAKTAROĞLU

Dünyanın lider ve öncü madeni yağ üreticilerinden Castrol; dünya genelinde otomotiv sektörünün nabzını tutan ‘Otomotiv Sektörü Ticaret Barometresi’ni yayımladı. Otomotiv ticaretinin dev boyutlarını ortaya koyan Barometre araştırmasına göre, gelişmekte olan ülkeler otomotivde daha fazla söz sahibi hale geldi. Almanya 369 milyar dolar ile en fazla otomotiv ticareti gerçekleştiren ülke olurken, diğer Avrupa ülkeleri kan kaybetti. Çin ve Meksika’daki yükseliş dikkat çekti. Otomotiv ticaretinde söz sahibi ülkelerin hem ihracatçı hem de devasa olarak nitelenebilecek düzeyde ithalatçı olması da araştırmanın altı çizilecek noktalarından biri oldu.

Dünyanın lider ve öncü madeni yağ üreticilerinden Castrol; dünya genelinde otomotiv sektörünün nabzını tutan ‘Otomotiv Sektörü Ticaret Barometresi’ni yayımladı.Castrol Global Ticaret Barometresi kapsamında yayınlanan Otomotiv Sektörü Ticaret Barometresi, otomotiv ticaretinin dev boyutlarını ortaya koyarken, dünya otomotiv ticaretinin büyük payı bulunan ülkeler sıralamasında önemli değişikliklerin meydana geldiğini de gözler önüne serdi. Dünyanın ticaret yapan başlıca 50 ülkesinde otomotiv üretimini değerini takip eden Castrol Barometre’ye göre, gelişmekte olan ülkeler otomotivde giderek daha fazla söz sahibi hale geldi. Otomotiv ticaret hacminde Çin ve Meksika’daki yükseliş, Avrupa ülkelerinin düşüşe geçmesi dikkat çekti. Otomotiv ticaretinde söz sahibi ülkelerin hem ihracatçı hem de devasa olarak nitelenebilecek düzeyde ithalatçı olması da araştırmanın altı çizilecek noktalarından biri oldu.

Büyümesini sürdürecek
Araştırmaya göre gelişmekte olan ülkeler, dünyanın önde gelen otomotiv ticaretçileri liginde tırmanışa geçti. Genel olarak küresel otomotiv sektörünün görünümü büyüme gösterirken, büyüme oranlarının önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 2.2’den yüzde 4.7’ye çıkması bekleniyor. 2019 yılına kadar sektörde toparlanma öngörülürken,
Çin, Meksika ve birkaç başka gelişmekte olan diğer ülke için büyüme oranlarının otomotivin diğer söz sahibi ülkelerini büyük ölçüde geçeceği tahmin ediliyor.

Ticaretin aslan payı Almanya
Castrol Global Ticaret Barometresi çalışmaları kapsamında hazırlanan ‘Otomotiv Sektörü Ticaret Barometresi’ne göre, otomotiv ticaretinde en fazla söz sahibi olan ülkeler arasında önemli değişimler meydana geldi. Almanya, ABD ve Japonya ilk üç sırada yer alsa da, ilk 10’daki diğer ülkeler sıralamasında önemli değişiklikler gözlendi. Almanya 2014 yılı rakamlarına göre, 369 milyar dolar ile otomotiv ticaretinin en büyük ülkesi oldu. ABD 270 milyar dolar ile ikinci, Japonya 181 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Dünyanın en fazla otomobil satılan ülkesi Çin 124 milyar dolar ile bir basamak yükselişle dördüncülüğe çıkarak, önde gelen global bir oyuncu olarak konumunu pekiştirdi. Fransa 114 milyar dolar ile beşinci olurken, Meksika 109 milyar dolar ile üç sıra birden atlayarak 6’ncı sıraya oturdu. Kanada 95 milyar dolar, İngiltere 90 milyar dolar, Güney Kore 73 milyar dolar, İtalya 65 milyar dolar ile sırasıyla ilk 10’da yer alan diğer ülkeler oldu. Almanya’nın dışında Türkiye gibi diğer Avrupa ülkeleri ya sıralamada geriledi ya da ilk 10’a giremedi. İspanya en büyükler tablosunda yer almadı. Fransa, İngiltere ve İtalya ise geriledi.

Hem alıyorlar hem satıyorlar
Araştırmada, üretici ülkelerin büyük tutarlı ihracatlarının yanı sıra büyük tutarlarda ithalat da yaptığı ortaya çıktı. Söz gelimi 260 milyar dolarla ihracat sıralamasında ilk sırada yer alan Almanya, 108 milyar dolarlık ithalatla da, en büyük ithalatçılar sıralamasında ikinci sırayı aldı. ABD ise net ithalatçı durumunda bulunuyor. 110 milyar dolarlık ihracat yapan ABD, 160 milyar dolarlık ithalatla, ithalat sıralamasının tepesinde yer aldı.

Meksika’ya dikkat!
2019 yılına kadar otomotiv ticaretinde yüzde 10 düzeyinde büyümesi beklenen Çin, dünyanın üçüncü en büyük otomotiv tüccarı olmak için Japonya’ya meydan okudu. Çin, iki sıra atlayarak sektörün altıncı en büyük ihracatçısı olurken, üç basamak çıkarak en büyük üçüncü ithalatçı unvanını aldı. Sektörün en yeni güç merkezi olan Çin’le güçlü ticari ilişkiler geliştirmek amacıyla Çin’e coğrafi yakınlığından yararlanan Güney Kore, dokuzuncu sıradan listeye girdi. Güney Kore ilk defa otomotiv ticareti yapan ilk 10 ülke arasında yer aldı. Güney Kore, aynı zamanda en büyük beşinci ihracatçı oldu. Meksika’nın yükselişi ise Latin Amerika bölgesi arz zinciri içindeki stratejik konumundan kaynaklandı. 44 ülke ile serbest ticaret anlaşması yapan Meksika; Avrupa, Çin, Japonya ve ABD’den otomobil üreticileri için çok önemli bir ihracat üssü konumunda bulunuyor. Meksika’nın üretimdeki hızlı yükselişi, en büyük desteği ABD’ye coğrafi yakınlığından, düşük üretim maliyetlerinden ve kalifiye iş gücünden kaynaklanıyor. Meksika’nın artık dünyanın en büyük otomotiv ihracatçıları arasında yer aldığı belirtiliyor.

Singh: Avrupalı oyunculara meydan okuma başlayabilir
Castrol Operasyon Direktörü (COO) Mandhir Singh, araştırmayı değerlendirirken, Castrol Otomotiv Sektörü Ticaret Barometresi’nin sektörün 2019’dan önce olağan durumuna dönmeyeceğini ortaya koyduğunu belirterek, “Bunun yerine, farklı alanlarda tüketici talebi otomotiv üretimini etkilemeye devam ettiğinden biçim değiştirecektir” dedi. Ülke bazındaki gelişimleri de değerlendiren Singh, şu görüşleri dile getirdi: “Çin’in büyümesi, gelişen ekonomisine ve orta sınıfına bağlıyken, ABD’nin ve yükselmekte olan Latin Amerika pazarlarının tedarikçisi olan Meksika ise bu merkezi konumundan en iyi şekilde yararlandı. İlk 10 dışında, birkaç gelişmekte olan ülke, otomotiv üretimi sektör merdivenini hızla tırmanıyor. Avrupalı oyunculara meydan okumaya başlayabilirler.”
Veri tablolar – *CAGR = 2014 – 2019 arası beş yıllık dönem için yıllık baza indirgenmiş büyüme
Otomotiv ticareti bu ülkelerin elinde
Ülke 2014 toplamı (milyar $)

1. Almanya 369.07
2. ABD
3. Japonya
4. Çin
5. Fransa
6. Meksika
7. Kanada
8. Birleşik Krallık (İngiltere)
9. Güney Kore
10. İtalya

Gelişmekte olan ülkelerde hızlı büyüme bekleniyor
Ülke CAGR 2014-19* (%)
1. Endonezya
2. Çin
3. Hindistan
4. Malezya
5. Irak
6. Şili
7. Cezayir
8. Filipinler
9. Tayland
10. Arjantin 10.87
10.05
9.50
9.38
9.38
9.00
8.63
8.57
8.55
8.54

Başlıca otomotiv ihracatçıları
Ülke 2014 toplamı (milyar $)
1. Almanya
2. Japonya
3. ABD
4. Meksika
5. Güney Kore
6. Çin
7. Fransa
8. Birleşik Krallık (İngiltere)
9.İspanya
10. Kanada 260.69
164.11
110.47
79.13
61.76
47.29
42.38
41.50
40.89
38.59

Başlıca otomotiv ithalatçıları
Ülke 2014 toplamı (milyar $)
1. ABD
2. Almanya
3. Çin
4. Fransa
5. Kanada
6. Rusya
7. Birleşik Krallık (İngiltere)
8. Avustralya
9.Meksika
10. Brezilya 160.54
108.38
77.63
71.69
56.77
52.80
49.13
33.43
30.70
30.23

Castrol Global Ticaret Barometresi hakkında
2015 Castrol Global Ticaret Barometresi‘Mined, Made, Moved (Arama, Üretim,Taşıma)’ marka şemsiyesine bağlıdır. Altta yatan büyüme trendlerini ve ticaretin temel faktörlerini vurgulayarak, temel sektörlerde ve pazarlarda müşterilerimizin potansiyel büyüme fırsatlarını değerlendirmelerine yardımcı olmaktadır. CGTB, BM Comtrade, IMF, ITC ve ülkenin istatistiksel ofis verilerinden alınarak ara değerleme çalışması yapılan, dünya çapında 200 ülke ve 10.000 sektörü kapsayan yatırım derecesi ticaret verilerinin ayrıntılı ekonomi modellemesine dayanmaktadır. CGTB, müşterilerimiz 2016 ve ötesine bakarken, iş stratejisi hakkında bilgi vermeye devam edecek olan beş yıllık bir tahmini içerir. Tahminde kullanılan 20 parametre için veriler, Haver Analytics, Bloomberg, UNCTAD, WTO, IMF, ILO ve Dünya Bankası gibi kaynaklardan alınmıştır.
Castrol Global Ticaret Barometresi, uzman ekonomist ortağımız tarafından temin edilen verilere ve metodolojiye dayanmaktadır. Dolayısıyla bu raporun, BP Enerji Görünümü raporundan bağımsız olarak düşünülmesi gerekmekte olup, bu raporla uyumlu olma zorunluluğu yoktur. Barometrenin metodolojisi ve yapısına dair daha fazla bilgiyi www.castrol.com/minedmademoved adresinde bulabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ