Caterham 7 EV

Caterham 7 EV

Caterham’ın yeni sahibi, ünlü İngiliz markası için planlarını hazırlamakta hiç vakit kaybetmedi. Japonya merkezli VT Holdings, Seven’ın elektrikli bir versiyonunu yayınlamayı planlıyor.

VT Holdings CEO’su Kazuho Takahashi, grubunun Nisan 2021’de Caterham’ı satın aldıktan kısa bir süre sonra “bir otomobil efsanesinin koruyucusu” haline geldiğini söyledi . Ancak, aralığa bir EV eklemenin gerekli olacağı konusunda uyardı ve model şekillenmeye başladı. Prototiplerin deneme sürüşleri başladı.

İngiliz dergisi Autocar , Caterham patronu Graham Macdonald’dan ekibinin önceliğinin büyük elektrikli güç aktarım mekanizmasının kattığı ağırlığı dengelemek olduğunu öğrendi . EV’nin bir Caterham gibi sürmesi ve kullanılması gerektiğini açıkladı. Dergi , rejeneratif frenleme teknolojisi gibi çoğu modern elektrikli otomobilde bulunan özelliklerin , kitleyi kontrol altında tutmak için dışarıda bırakılabileceğini de ekliyor . Ağırlık tasarrufu sağlayan malzemeler, mühendislerin de hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak. Ve (adı henüz açıklanmayan) elektrikli Seven, muhtemelen firmanın pistonlu arabaları kadar basit olacak. Bununla birlikte, mevcut Caterham arabalarından daha büyük, daha ağır ve oturması daha hoş “yapma seçeneği hala masada.

Macdonald, “Bir go-karta çok benziyor. İki pedal var, hızlı ivmeleniyor ve sürmek için farklı bir ürün. Daha farklı bir şekilde heyecan verici,” diye özetledi. Sıfırdan 60 mil / saate kadar olan süreyi 620R ile eşit olarak, yani yaklaşık 2,8 saniyeye sabitledi.

VT Holdings, Caterham’a Yedi’yi elektriklendirmek için ihtiyaç duyduğu parayı sağlayacak olsa da, motor (veya seçilen düzene bağlı olarak motorlar) ve pil takımı başka bir otomobil üreticisinden gelecek. Yöneticiler henüz kiminle konuştuklarını açıklamadılar.  Caterham’ın benzinli modelleri Ford marka motorlar kullanıyor; Super Seven 1600 , örneğin 135 beygir gücünde 1.6 litrelik dört silindir kullanıyor.

Caterham’ın ilk elektrikli modeli 2026 yılına kadar showroomlara ulaşacak, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunulup sunulmayacağı henüz belli değil. Firma, benzinle çalışan modellerini aşamalı olarak durdurma planlarını açıklamadı. İngiltere ve Japonya dahil olmak üzere en büyük pazarlarının çoğu , önümüzdeki yıllarda elektrikli olmayan otomobillerin satışını yasaklamayı planlıyor , ancak Caterham, düzenlemeler izin verdiği sürece pistonlu ve egzoz borulu otomobilleri satacak .

Macdonald, “Amacım, ürünümüze uygun bir motor bulabildiğimiz sürece, yanmalı motorları olabildiğince uzun süre çalışır durumda tutmak, fakat bu artık zorlaşıyor. Herkes küçülüyor ve turboşarjlara uyuyor ve onun istediği bu değil, ” diye açıkladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ