ÇELİK MOTOR MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTTİ

ÇELİK MOTOR MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTTİ
  • Güncel
  • 23 Haziran 2016 11:28
  • 1.421

Brand Finance Araştırmasında, %38 oranında değer kazanmış

Anadolu Grubu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türk otomotiv sektörünün öncü şirketlerinden Çelik Motor, uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan “TURKEY100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında, marka değerini en çok yükselten 4 şirket arasında yer aldı. Araştırmanın sonuçlarına göre Çelik Motor, en değerli markalar arasındaki konumunu %38 oranında dikkat çekici bir artışla 76. sıradan 64. sıraya yükseltti.

Anadolu Grubu’nun en köklü kuruluşlarından olan ve 56 yıldır otomotiv sektörüne öncülük yapan Çelik Motor, marka değerini yükseltmeye devam ediyor. Kısa ve uzun dönem araç kiralama pazarında Garenta, otomobil pazarında ise KIA markasıyla hizmet veren Çelik Motor, bir diğer markası olan 2. el online otomobil açık artırma platformu www.ikinciyeni.com ile de önemli başarılar elde ediyor.
Son dönemdeki performansıyla dikkat çeken Çelik Motor, uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan “TURKEY100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” raporundaki konumunu yukarıya taşıdı. Bu yıl 9.’su tamamlanan araştırmaya göre Çelik Motor, en değerli markalar arasında 76. sıradan 64. sıraya yükseldi. Çelik Motor, araştırma raporunda yer alan analize göre marka derecesini de yüzde 38 artırarak, raporda yer alan markalar arasında bu değeri en çok yükselten 4. şirket oldu.
Brand Finance’in önemi
Pazarlama ve finans alanları arasında köprü kurmak amacı ile 1996 yılında faaliyetlerine başlayan Brand Finance’ın yaptığı araştırmalar “tarafsız ve bağımsız” özellikleri nedeniyle büyük önem taşıyor. Her yıl dünyanın en büyük markalarından hangilerinin en güçlü ve değerli olduğunu ölçen Brand Finance’ın yayınladığı raporlardan biri de Türkiye’deki şirketleri masaya yatırıyor.
Temel veri kaynağı KAP
“TURKEY100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasının temel veri kaynağını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan konsolide mali tablolar oluşturuyor. 100 markalık listenin yüzde 80 – 85’ine ait veriler KAP’tan temin ediliyor. Geriye kalanı ise şirketlerin doğrudan ilettiği verilerden elde ediliyor.

Marka değeri sıralamasının önemi
Brand Finance, “TURKEY100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırması ile Türk markalarının küresel ölçekte başarı elde etme çabalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Marka değeri sıralaması, markanın gelecekte gelir üretme potansiyelini yansıtıyor. Değerlendirmenin önemli göstergeleri arasında yer alan “Marka Gücü Endeksi” ise marka yönetiminin başarısını ortaya koyuyor.
Markaların finansal değerini bilmek, önemli avantajlar sağlıyor. Kurum yöneticileri, diğer varlıklar ile mukayese yapma imkânı ve böylece sahip olunan sınırlı kaynakları, ilave artı değerler yaratacak şekilde kullanma konusunda fikir sahibi oluyor. Ayrıca marka değeri, pazarlama stratejilerine ve marka yönetim politikalarına ışık tutuyor.
2015 yılında 1 milyar 436 milyon TL’ye ulaşan cirosuyla bir önceki yıla göre %36 oranında büyüme başarısı gösteren Çelik Motor, 2016 yılında da büyümesini sürdürüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org