Çin’in elektrikli araç satışındaki hedefi 250 bin

Çin’in elektrikli araç satışındaki hedefi 250 bin
  • Güncel
  • 7 Aralık 2015 11:37
  • 1.524

Çin Otomobil Üreticileri Birliği, ülkede bu yıl elektrikli araç satışında sayının 250 bine ulaşmasını ve Çin’in bu alanda ilk sırada olan ABD’yi geçeceğini öngörüyor.

AA PEKİN

Çin’de bu yıl elektrikli araç satışındaki rakamın 220 bin ila 250 bin arasında olmasının beklendiği bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM), ülkede bu yıl elektrikli araç satışında 250 bine kadar ulaşılmasını ve Çin’in ülke bazında elektrikli araç satışında ilk sırada olan ABD’yi geçmesini öngördüğünü açıkladı. CAAM Genel Müdür Yardımcısı Xü Yanhua, dünya genelinde elektrikli araç satışlarının 600 bine ulaşacağını dile getirerek, ABD’deki satış rakamlarının 180 bin olmasını beklediklerini ifade etti.

Xü, Çin’in elektrikli araçlarda hızlı gelişim kaydetmesine rağmen ilgili sektörde sürdürülebilir gelişim için nicelikten öte kaliteye odaklanılması gerektiğini vurguladı. Özellikle araç güvenliğinin ve bataryalarının dikkatli şekilde kontrol edilmesi ve denetlenmesi gerektiğini de belirten Xü, devletin vergi indirimi ve maddi desteği kapsayan destek politikaları sayesinde Çin’in bu sektörde benzeri görülmemiş büyüme kaydettiğine işaret etti. CAAM verilerine göre, Çin’de bu yılın ilk 10 ayında gerçekleşen 171 bin 145 elektrikli araç satışıyla, artışın bir önceki yıla oranla yüzde 290 olduğu açıklandı.

Muhabir: Mahmut Atanur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ