Citroen Ami ile bir gezi…

Citroen Ami ile bir gezi…

Bir çok otomobil markasına ufuk açan bir tasarım olan Citroen Ami ile deneyim yaşayan Steve Dent’in yazısını paylaşmak istedim. Benim yaşımda ve benim otomobil deneyimine sahip olan biri için müthiş bir araç olmuş. Sanki ben kullanıyormuşcasına keyif aldım. Türkiye’ye gelirse cidden sahip olmak isterim. Özellikle büyük şehirlerin iç kullanımı için ideal bir ulaşım aracı. TÜRKİYE’YE GETİRİLMESİNİ İSTİYORUM!

Steve Dent tarafından yazıldı ve fotoğraflandı…

Araba üreticileri yıllardır sözde kentsel mobilite çözümleri hakkında konuşuyorlar, peki siz hiç sokaklarda böyle bir çözüm gördünüz mü? Fransız otomobil Citroen nihayet sevimli dönüştürerek bu konuda bir şey yaptı Ami kavramını bir içine gerçek sevimli araba iki koltuk ve 28 MPH bir hıza sahip.

Fransız yasalarının bir tuhaflığı ile, Ami teknik olarak bir araba değil, bir ” dört tekerlekli bisiklet “, yani ülkedeki 14 yaşındaki kullanıcılar onu kullanabilir. Ama aksine Renault ‘ın Twizy quadricycle, bu tamamen kapalı araç. Bu, sizin veya çocuğunuzun yağmur fırtınasında ıslanmadan yiyecek almak veya futbol antrenmanına gitmek için onu alabileceği anlamına gelir.

Eğlenceli tasarımı ve basit ama işlevsel iç tasarımıyla Ami, yaşınız ne olursa olsun “eğlenceli” diye haykırır. Ve Fransız sübvansiyonlarından sonra satın almak için yaklaşık 7.500 dolar ya da dakikası 0.65 dolar kiralamak oldukça ucuz. Ama Paris gibi kaotik bir şehirde araba kullanmak nasıl bir şey? Öğrenmek için kemerimi bağladım ve bir tur atmaya gittim.

Citroen Ami, satın almak için çeşitli tatlarda mevcut ve Darty ve FNAC elektronik mağazalarından bir tane alabilirsiniz . Fiyatlar, temel Ami için 6.090 € (yaklaşık 7.385 $) arasında değişiyor ve Ami Vibe için (hükümet EV sübvansiyonlarından sonra ) 7.495 € (9.090 $ )’a kadar çıkıyor. İkincisi, renkli bir tasarım şemasıyla geliyor ve özel tekerlekler ve eller serbest akıllı telefon kiti gibi seçenekler içeriyor.

Orijinal Ami ile birlikte Citroen, kısa süre önce küçük işletmeler ve son mil teslimatları için tasarlanan Ami Cargo’yu tanıttı . Bu araçta yolcu koltuğunun yerine bir rafla birlikte ekstra depolama alanı vardır. Bu değişikliklerle, 300 poundun biraz üzerinde 14 fit küp kargo tutabilir ve 7.390 Euro’dan (8.960 $) başlıyor.

Bir aile bir Ami’yi kendileri veya gençleri için bir şehir aracı olarak satın alabilir ve işletmeler bir tane teslimat için veya tekerlekli havalı bir pazarlama kampanyası olarak satın alabilir. Bir diğer önemli pazar ise araba paylaşımı. Citroen ana şirketi PSA, Paris’te 500’den fazla Amis filosuna sahip Free2Move adlı bir kiralama bölümüne sahip.

Free2Move geçenlerde olarak olsa da, Fransa’ya sınırlı vermeyecek alay Ami Washington DC’deki onun kiralık filo katılacağını söyledi. Bu amaçla, daha lüks perakende sürümü yerine Free2Move’un kiralık Ami sürümünü test etmek istedim.

Free2Move’un uygulamasına girdim ve Paris’in 14. bölgesindeki mahallemde bir Ami aradım. Yaklaşık iki metro durağı ötede bir tane bulduktan sonra oraya gittim ve onu buldum. Kiralama filosunun çoğu gibi, temel bir toz mavi modeldi, ancak Citroen Paris’in farklı bölgelerine uyan vahşi renklerle 20 özel versiyon yarattı .

Beni etkileyen ilk şey, ne kadar küçük ve simetrik olduğuydu. Ami, 8 fit (2,4 metre) uzunluğundadır, yani çoğu caddeye kolayca yanlamasına sığabilir ve 24 fitten (7,2 metre) daha kısa bir dönüş çapına sahip. Sadece 485 kg veya 1.069 pound ağırlığında.

Ami’nin sıra dışı bir başka özelliği de, otomobilin her yerine renk emprenye edilmiş plastik gövde panelleriyle uyumlu olması. Kapılar birbirinin aynısı, sadece ayna görüntüsü değil. Bunun nedeni, sürücü kapısının arkadan menteşeli ve öne doğru açılırken, yolcu kapısının önden menteşeli ve arkaya doğru açılması. Sonuç olarak, kapı kilitleme mekanizmalı gövde çeyrek panelleri de aynı.

Aynı şey ön ve arka da dahil olmak üzere aracın çevresinde de geçerlidir, bu nedenle araba gelse de gitse de aynı görünüyor. Citroen tüm bunları, mümkün olduğunca çok parçayı aynı hale getirerek maliyetten tasarruf etmek için yaptı.

Ami’nin mekanikleri benzer şekilde basit. Yaklaşık 70 km (43 mil) menzil için iyi olan 5.5 kWh pile ve ön tekerlekleri süren 8 beygir gücünde bir motora sahip. En yüksek hız 45 km/sa (28 MPH) ile sınırlı. Küçük 14 inç tekerleklere ve yol sarsıntılarını yumuşatmak için temel süspansiyona sahip.

Ami, 220 voltluk ev gücünü sadece üç saatte tamamen şarj edebildiğinden, süslü bir kablo yerine standart bir AB fişine sahip. Şarj işleminden sonra kablo, kapı pervazındaki bir cebe sıkışabilir.

Free2Move kiralık Ami’nin içi basit ama şaşırtıcı derecede işlevsel. Kapı kolları bile yok – bunun yerine kapıları turuncu renkli kayışlarla açıp kapatıyorsunuz. Yan camlar yukarı ve dışa doğru açılır ve birincil soğutma kaynağınız. Ön cam o kadar uzakta ki, sürücü koltuğundan ona dokunamadım.

Uzaktaki rüzgar kalkanı ve panoramik tavanı ile Ami, küçücük boyutu göz önüne alındığında inanılmaz derecede geniş hissettiriyor. Normal yolcu versiyonunda bile yolcu koltuğunun önüne veya her iki koltuğun arkasına çok fazla yük sığdırabilirsiniz. Bu, alışverişi almak veya bir bavulla tren istasyonuna gitmek için iyi hale getirir. Sürücü koltuğu ileri geri hareket ediyor ama yatmıyor ve yolcu koltuğu hiç hareket etmiyor.

Pano, olduğu gibi, hızı, şarj seviyelerini, uyarıları ve başka pek bir şeyi göstermiyor. Tek kontroller dönüş sinyalleri, çok gürültülü bir ön fan, bir acil durum flaşörü ve arka buz çözücü için. Ami’nin araç paylaşımlı versiyonunda, akıllı telefon tutucu ve kargo ağları gibi perakende versiyonunda görülen birkaç avantaj eksik. Ancak, bir USB şarj bağlantı noktasına sahip.

Uygulamayı kullanarak, Ami’yi rezerve edebildim, kilidini açtım ve araca bir kabloyla bağlı anahtarı kullanarak gücü açtım. Hareket etmeye hazır olduğunda, sürücü koltuğunun solundaki buton kontrollerinden geri, nötr veya sürüşü seçebilirim. Oradan mekanik el frenini bırakıp gaza basıp gidebilirdim.

8 beygir gücünde bir motorla performans tam olarak parıldamıyor, ancak en iyi 28 MPH hızına iyi bir klipte ulaşıyor. Her durumda, hız ve ivme, trafiğe ayak uydurmanıza ve bir güvenlik yükümlülüğü oluşturmanıza izin vermeyecek kadar iyi. Yanlışlıkla bir otoyol rampasına girmeyin. Frenler iyi çalışıyor, ancak onları sadece gazı kaldırmak ve rejeneratif frenlemeyi kullanmak genellikle Ami’yi yavaşlatmak veya durdurmak için yeterli olduğu için zar zor kullandım.

Yol tutuşunu tanımlayabileceğim en iyi yol, yavaş ama oldukça hassas direksiyon ile sabit ve güvenilir. Sınırlı hızlar ve hantal hızlanma ile her durumda Formula 1 otomobili gibi yol tutuşu beklenemez . Paris Arnavut kaldırımlı sokaklarda yolculuk biraz kaba ve çok gürültülü ama en azından diğer arabaları ve ortamı net bir şekilde duyabiliyorsunuz.

Yine de trafikte manevra yaparken yaşanacak bir eğlence var. Küçük boyutuyla dar sokaklarda bile bir kuruşla U dönüşleri yapabilir. Ve trafikte (cesaretiniz varsa) deliklere girersiniz ve en küçük boşluğa park edersiniz. Bundan bahsetmişken, Free2Move Amis’ten herhangi birini Paris’teki herhangi bir ücretli veya EV park yerine ücretsiz olarak yerleştirebilirsiniz.

5,5 kWh’lik bir pil çok fazla görünmeyebilir, ancak bir şarjla yaklaşık 70 km veya 43 mil yol kat edebilirsiniz – Paris gibi bir şehirde ev işleri ve işe gidip gelmek için fazlasıyla yeterli. Paris’in güneyinden merkezdeki Seine nehrine gittim ve geri döndüm – iki kez – ve pilin yaklaşık yüzde 20’sinden fazlasını kullanmadım. Yavaş hareket eden dur-kalk trafiğinde bile, menzil sağlam kalır. Ami’nin nispeten hafif ve etkili rejeneratif fren sistemi buna yardımcı oluyor .

Citroen, Fransa’da Ami’yi 14 yaşındakilerin kullanabileceğini, ancak Free2Move’dan araba kiralamak için 18 yaşında olmanız gerektiğini söylüyor. Bu nedenle, genç gençlerin bir tanesine sahip olması veya ödünç alması gerekir. Sınırlı hızlarda bile, Paris’te 14 yaşında bir Ami (veya diğer izinsiz arabalar) sürdüğünü hayal etmek zor, ancak bunu yapmak yasal. Ayrıca Avrupa’da bu yaştaki gençlerin şehirlerde Vespa tarzı scooter kullanması yasaldır ve Ami daha güvenli (daha az eğlenceli) bir seçim olabilir.

Peki benim Ami hakkındaki kararım nedir? Citroen’e, özellikle Ami gibi ilginç ve nispeten ucuz bir otomobille , kentsel mobilitede gerçek bir bıçaklama yapmak için aksesuarlar vermelisiniz . Ana PSA’nın bu çok Fransız arabasını, yani dört tekerlekli bisikleti ABD’ye getirecek kadar kendinden emin olduğu düşünüldüğünde, bu hareket meyvesini veriyor gibi görünüyor.

Yine de, bir tane sürdüğünüzde nedenini görmek kolay. İşe gidip gelme ve teslimat görevine mükemmel şekilde uygun, kullanması çok eğlenceli ve sürdüğüm hemen hemen tüm arabalardan daha fazla gülümseme çizer – yorgun Parisliler’den bile. Renault Twizy kadar eğlenceli olmasa da daha pratik ve yarı fiyatına. Diğer sözde izinsiz arabalar ve hatta scooterlar da daha pahalıya mal olabilir.

Paris’te Ami, işe gidip gelmek, yiyecek almak ve diğer işleri yapmak için harika bir yol. Diğer araçların çoğundan çok daha çevreci ve kesinlikle bir e-scooter’dan daha güvenli.

Ancak Fransa’da bu tür arabaların ve gençlerin onları kullanmasına izin veren benzersiz sürüş yasaları vardır. Washington DC gibi bir şehirde çalışıp çalışmayacağına dair hala açık bir soru, ancak geldiklerinde öğrenmeyi çok merak ediyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org