Drive-in Movie Çok Keyifli Oldu.

Drive-in Movie Çok Keyifli Oldu.

Tarihi dokusu, muhteşem konumu ile, İstanbul’un en güzel panoramasına sahip Cemile Sultan Korusu, Türkiye’de bir ilk olan etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Limonata gibi bir İstanbul akşamında, çok keyifli bir organizasyona imza atan İKOD ve CPR, konuklarını İTO Cemile Sultan Korusu’nda ağırladı. Tarihi dokusu, manzarası ve konumu ile son derece keyifli bir ortam sağlayan İstanbul Ticaret Odası Cemile Sultan Korusu’da her zamanki gibi çok güzeldi. 50’li yılların modası olan “arabalı sinema” atmosferini o yılların son model otomobilleri ile süsleyen İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği üyeleri ise, o zamanın kostümlerini hatırlatan giysileri ile sinemada hazır bulundular.

IMG_3287
25 Temmuz 2015 Cumartesi gecesi, İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) işbirliğiyle gerçekleşen etkinlik ile, 1950’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkan ve sonrasında tüm dünyada fenomen haline gelen Arabalı Sinema (Drive-in Movie), yarım asır sonra tekrar hayata geçti.

Geçmişte yazlık sinemalarda kullanılan renkli ampullerle ışıklandırılacak 1000 m2’lik alanda, 50 klasik araçla gerçekleşen arabalı sinema gecesinde, Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın başrollerini paylaştıkları, ABD film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi aşk filmi seçilen 1942 yılı yapımı “Casablanca” filmi gösterildi.
IMG_3287

IMG_3289
Filmde Humphrey Bogart’ın kullandığı 1940’lı yıllara ait Buick marka aracın muadili de kurulan dev perdenin yanından hazır bulundu. Makinist ise, kullandığı ekipmanlarla birlikte klasik üstü açık bir Chevrolet Silverado’nun üstünde yer aldı. Filmin yarım asrı devirmiş Chevrolet, Buick, Desoto, Ford, Plymouth, Pontiac gibi artık klasikleşmiş araçların içinden izlendiği gecede, ses de ayarlanan özel frekansla otomobillerin kendi hoparlörlerinden dinlenebildi.

Nostaljik kostümlerle araçlara mısır ve dondurma servisi yapan sinema çalışanlarının da bulunduğu etkinlikte, klasik severler de, dönemin ruhunu yansıtan gözlük, şapka, fular gibi aksesuarlar ile seyirciler arasındaki yerlerindelerdi.
1946 Ford, 1955 Chevrolet Bellair, İmpala Sport Sedan ( 4 kapı direksiz), Mustang, 1976 Eldorado, Bellair Coupe ve çok çeşitli Volkswagen Beetle’dan oluşan araç parkı ise filmi seyretmeye gelenlere çok özel bir ambians yarattı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ