Dünyanın en büyük otomobil tedarikçisi Bosch, elektrikli otomobillere karşı cesur bir duruş sergiliyor

  • 08 Ocak 2021
  • 803 kez görüntülendi.
Dünyanın en büyük otomobil tedarikçisi Bosch, elektrikli otomobillere karşı cesur bir duruş sergiliyor

Bosch ve Elektrikli Arabalar

Bazı insanlar, elektrikli araçlara geçişin yalnızca otomobil üreticilerini değil, aynı zamanda tüm otomotiv tedarik zincirini de sekteye uğrattığını unutur.

Yıllar geçtikçe, birçok otomobil üreticisi, araçlarının içindeki çoğu bileşen için tedarikçilere büyük ölçüde güvenirken motorlara, gövdeye ve montaja odaklandı.

Bosch gibi bazı dev otomotiv tedarikçileri yarattı.

Şirket daha önce elektrikli araçlara geçişte, en önemli bileşenlerden biri olmasa da en önemlilerinden biri olan pil hücrelerine dahil olmak istiyordu.

2017 yılında  Bosch katı hal pil başlangıç Seeo Inc. satın  ve olmuştur  seyrek açıklayıcı ayrıntıları  bir ile 2020 yılına pazara yeni pil teknolojileri getirme planı hakkında  sadece 190 kg ağırlığındaki 50 kWh batarya paketi,  ama asla taahhüt kaynakları hücre üretmeye başlamak için.

O yıl daha sonra şirket , 2030 yılına kadar 200 GWh pil hücresi üretim kapasitesi oluşturmak için 20 milyar Euro’luk bir yatırım düşündüğünü doğruladı  . Bu hareket onları Panasonic, LG Chem, Samsung SDI ve CATL gibi pil üreticileriyle aynı seviyeye veya hatta daha yükseğe çıkarırdı.

Ancak Bosch, 2018 yılında planına uymayacağını ve bunun yerine pil hücresi üretim varlıklarını tamamen elden çıkardığını duyurdu .

Şirket, yatırımın “çok riskli” olduğunu düşündüğünü ve elektrikli aktarma organlarındaki uzmanlıklarına hala yatırım yaptıklarını belirtti.

Bosch, EV topluluğunda özellikle elektrikli bisikletler için elektrik motorlarıyla tanınır.

Şimdi Bosch EV’lere karşı mı gidiyor?

Bosch denetim kurulu başkanı Franz Fehrenbach, hükümetlerin içten yanmalı motorlarla donatılmış yeni araçların satışını yasaklamak için süreler koyan mevcut eğilimi hakkında yorum yaptı.

Fehrenbach, otomobil endüstrisini geçişle mücadele etmeye teşvik etti ve elektrikli araçlar hakkında bazı yanlış bilgileri tekrarladı.

Almanya’nın T3N’si yeni yorumları bildirdi (Almanca’dan çevrildi):

“Fehrenbach, Stuttgarter Nachrichten’de elektromobiliteye yönelik siyasi girişimler hakkında net sözler buluyor. “İçten yanmalı motorun dezavantajına ve iklimin zararına çifte standart olacağından emin” Fehrenbach tam anlamıyla: “Öte yandan, Alman endüstrisi buna karşı gerçekten bir tavır almalı.” Herkes, Almanya ve Avrupa elektrik karışımındaki elektrikli arabaların bile – genellikle iddia edildiğinin aksine – iklim açısından nötr olmadığını bilir. Araçlara sıfır CO2’li araçlar olarak muamele edilecektir çünkü şarj akımının oluşumu gizlenecektir. Ayrıca pillerin üretimi çok fazla elektrik tüketir. Asya’da bunun çok yüksek bir kısmı hala kömürlü termik santrallerde üretiliyor.

Başkan, Almanya’da 1 milyon daha fazla şarj istasyonuna ihtiyaç duyan elektrikli araçların altyapı sorunu yaşadığını da belirtti.

Electrek’in Alımı: Değiştirin veya geride bırakın

Yorumlar temelde Toyota’nın CEO’su tarafından geçen ay yapılan yorumları taklit ediyor .

Her ikisi de, elektrik enerjisinin bazı yerlerde esas olarak gaz ve kömürden üretilmesi nedeniyle, pilli elektrikli araçların benzinle çalışan araçlardan daha fazla kirletici olduğu şeklindeki yanlış bilgileri tekrarlıyor – bu , birkaç çalışma ile yanlış olduğu kanıtlanmış bir şey  .

Sadece çoğu yerde doğru değil, aynı zamanda yenilenebilir enerjinin yeni dağıtımının kömür ve gazdan önemli ölçüde daha ucuz hale gelmesiyle elektrik şebekesinin de hızla daha temiz hale geldiğine odaklanmak da kısa görüşlü.

Altyapı sorununa gelince, gülünç bir yorum.

Öncelikle, eğer bir sorun varsa, o zaman düzeltmek için bir iş fırsatı olmalıdır. Bosch, şarj istasyonları yapıyor.

Bunu bir fırsat olarak görmeliler.

Ancak, EV itirazcılarının genellikle EV’lerle ilgili altyapı sorununu yanlış tanıttığını da not etmek isterim.

Elektrikli araçlara geçişi desteklemek için neredeyse her yerde daha fazla DC hızlı şarj istasyonuna ihtiyacımız olduğunu kesinlikle kabul etsem de milyonlarca yeni şarj noktasına ihtiyacımız yok.

Naysayers genellikle şarj istasyonlarını benzin istasyonlarıyla karşılaştırır, ancak çoğu şarj evde mevcut elektrik altyapısında yapılır.

Uzun mesafeli sürüşü sağlamak ve caddeye park etmek zorunda olan şehirlerdeki elektrikli araç sahiplerini desteklemek için esas olarak şarj istasyonlarına ihtiyacımız var.

Bu, Bosch’un birlikte olduğu hidrojen yakıt hücresinden kesinlikle daha küçük bir altyapı sorunu. Tuhaf değil mi?

Birkaç hidrojen yakıt hücresi girişimleri var ve hidrojen kamyonları üretmelerine yardımcı olmak için şimdiye kadarki en karanlık şirketlerden biri olan Nikola Motors ile ortaklık kurdular.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Hyundai Motor Grubu İnsansı Robot DAL-e’yi Tanıttı. Otomotiv devi Hyundai, son günlerdeki robot teknolojilerine olan...
Yeni Bir Yıl ve Yeni Bir Gelecek: Yeni Lotus Spor Otomobil Serisi Onaylandı Elise, Exige...
Nissan JUKE’un satış fiyatları 229 bin ile 349 bin lira arasında
5 ay sonra Türkiye’de, 5 milyon TL civarında fiyatla satılacak. 1913’TEN BU YANA “GÜZELLİK”İN PEŞİNDE...
YENİ PEUGEOT 208: YENİLİKÇİ VE GENÇ Peugeot 208’in direksiyonuna ilk defa oturduğum zaman dikkatimi ilk...
TOYOTAGAZOO Racing 2021 WRC Sezonunu Monte Carlo Zaferiyle Açtı   TOYOTA GAZOO Racing, hafta sonu...
Sanal pistlerde elde ettiği şampiyonluklarıyla adından söz ettiren ve simülasyondaki gücünü gerçek pistlere de taşıyarak...
Emre GÜLER yazdı… Konuya girmeden önce, masaya kartlarımı koymak istiyorum. Elektrikli araçlarla ilgili çok şey...
Alpine Cars, Renault Sport Cars (RSC) ve Renault Sport Racing (RSR), Alpine amiral gemisi altında...
İki üretici Instagram’da atıştı. Hidrojen yakıt hücrelerine “aptal hücre” diyen Elon MUSK’a meydan okudu. Jim...