www.autowritetr.com

EKONOMİDEN ÇOK KÖTÜ HABERLER!

EKONOMİDEN ÇOK KÖTÜ HABERLER!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verileceğini bildirdi.

Halihazırda Merkez Bankası’nın 1 hafta vadeli repo ihalelerinde faiz oranı yüzde 24, gecelik vadede borç verme faiz oranı yüzde 25,50, Geç Likidite Penceresi (GLP) işlemlerinde borç verme faiz oranı da yüzde 27 seviyesinde bulunuyor.

DOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ BORSADA DÜŞÜŞ YÜZDE 3’Ü AŞTI

Dolar/TL açıklama sonrası ilk tepki olarak 5.58’den 5.55’e geriledi ancak burada kalıcı olamadı. Dolar haftanın son işlem gününde önemli piyasa paraları karşısında gerilerken Türkiye’de ise TL karşısında güne 5.46’da başladı, ardından %2’nin üzerinde yükselerek 5.63’e kadar çıktı. 

Euro da %1’i aşan artışla 6.22’den 6.35’e, sepet kur %1.5 artışla 5.84’ten 5.98’e yükseldi. Borsa İstanbul günü yüzde 3.5 düşüşle kapattı. Bankacılık endeksi %4.1 ile Aralık’tan beri en büyük düşüşü kaydetti. 

“TEDİRGİN BEKLEYİŞ DEVAM EDECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan tepesi ile ilgili açıklamaları sonrası ABD ile gerilimin artma ihtimalinin de kur üzerinde baskı yaptığı belirtiliyor. 

Garanti Bankası Uluslararası Sermaye Piyasaları Müdürü Yaprak Kastal Bloomberg HT’ye kurdaki yükselişe dair şu yorumu yaptı; “Fed’in aldığı kararlar güvercin tondaydı. Bunun yansımasının olumlu olacağını düşünürken beyaz eşya, konut ve arabada vergi indirim süresinin uzatılmasıyla beraber seçim öncesi zaten pozisyon azaltımına karar vermiş yabancı yatırımcının ‘acaba maliye politikası tarafında gevşeme sinyali mi?’ algısı arttı. 

Piyasada zaten S – 400 kararı nedeniyle bir tedirginlik vardı. Dün itibariyle müşteri tarafında dolar alımı gözlemledik. Bugün itibariyla yurt dışı yerleşiklerin alış ilgisinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Bunu Merkez Bnakası verilerinden de teyit edebiliyoruz. Seçimler yaklaştıkça da bu tedirgin bekleyiş devam edecek gibi görünüyor” 

“MB’NİN NET DÖVİZ REZERVİ 6,3 MİLYAR DOLAR AZALMIŞ”

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin eski Dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe de, Bloomberg’in Merkez Bankası rezervleriyle ilgili haberini paylaşarak, “MB’nin net döviz rezervi 6,3 milyar dolar azalmış. Bir kısmı hazinenin dış borç ödemesi için kullanılmış olabilir ama diğer kısmın nereye gittiği bilinmiyormuş.

Açıklama da olmayınca, kurların yükselmesini engellemek için MB piyasalara döviz mi satıyor diye merak etmiş Bloomberg” ifadelerini kullandı.

SIKILAŞTIRICI BİR POLİTİKA”

Turkey Macro View Consulting CEO’su Serkan Özcan Bloomberg HT’ye kararın sıkılaştırıcı bir politika uygulaması olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Merkez Bankası gerekmesi halinde daha da sıkılaştırıcı politika bileşimi uygulayacağından sürekli bahsediyordu.

Birkaç gündür global tarafı daha ağır basan, içeride de özelikle rezerv tartışmalarıyla artan kur baskısı karşısında Merkez Bankası bir haftalık repo ihalelerini durdurarak TL cinsinden faizleri biraz artırıcı, TL likiditesini sıkılaştırıcı bir uygulamaya gitti. %24’le verdiği finansman miktarını koridorun üst tarafı olan %25.50’ye, hatta belki GLP’nin olduğu %27’ye kadar çıkarabilmenin önünü açtı, sıkılaştırıcı bir politika uygulaması diye düşünüyorum.”

“SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI MI FİYATLANIYOR”

Ekonomist Cem Başlevent de ekonomide yaşananları sosyal medya hesabından şöyle yorumladı:

“Tahvil faizleri ve dolar düşmüyor, Borsa uçamıyor, risk primi CDS artıyor. Bizim göremediğimiz seçim anketi sonuçları mı fiyatlanıyor?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org