ELEKTRİKLİ ARAÇLAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER!

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER!

Elektrikli araçlar sayesinde otomotiv dünyası hızla değişti ve bir aydan diğerine tamamen farklı görünüyor. Tüm yeni araçlar , teknoloji ve özellikler arasında, bir EV ustası olmak için öğrenilecek yüzlerce yeni fikir ve terim var. Kötü haber bu. İyi haber şu ki, bir elektrikli araca sahip olmak ve sürmek için bir EV ustasının yakınında olmanıza gerek yok ve sürüşün keyfini çıkarmak için kesinlikle arabanızın altında olup bitenleri bilmenize gerek yok.

Bir EV’yi, özellikle pilleri nasıl şarj edeceğinizi ve bakımını yapacağınızı anlamak için birkaç temel terimi bilmeniz gerekir . Burada en yaygın ve önemli terimlerden bir avuç topladık. Bilmeniz gereken EV terimlerini hızlıca gözden geçirelim.

Bilmeniz gereken elektrikli araba aküsü terimleri:

Pil takımı: Pil takımı, pil modüllerini, hücreleri ve ilgili donanımı içeren bir EV içindeki tamamlanmış bir sistemdir.

Kilowatt: Bir kilowatt (kW), 1.000 watt’a eşittir ve bir EV’nin pillerinden elde ettiği gücü ölçmek için kullanılan bir birimdir.

Kilowatt-Saat: Kilowatt-saat (kWh), bir elektrikli otomobilin bir saat içinde kaç kilovat sağlayabileceğinin bir ölçüsüdür. 

Amp: Amp, bir elektrik akımının ne kadar hızlı aktığını ölçen amper için kısadır. Terim tipik olarak şarj hızlarını tanımlamak için kullanılır.

Katot: Katotlar, pilin akımın çıktığı kısımdır.

Katı hal pilleri: Yaklaşan EV teknolojilerinden bahsederken katı hal terimini duyabilirsiniz. Katı hal piller, lityum iyon pillerin ihtiyaç duyduğu sıvı elektrolitten yoksundur, bu da onları daha hafif, daha güvenli ve daha yoğun enerji yoğun hale getirir. Otomobil üreticileri katı hal pilleri ve bunları üretme yöntemlerini geliştirmek için çok çalışıyorlar, ancak teknoloji henüz kullanıma hazır değil. 

Bilmeniz gereken elektrikli araç şarj terimleri:

Menzil: Menzil, akü tamamen şarj olduğunda bir elektrikli aracın kat edebileceği mesafeyi ifade eder. Sıcaklık ve sürüş tarzı dahil olmak üzere çeşitli faktörler menzili etkiler.

Seviye 1 şarj: Seviye 1 şarj, tipik olarak standart bir 120 voltluk ev prizi kullanılarak evde şarj anlamına gelir. Seviye 1 çok yavaştır ve yalnızca araç uzun süre oturabileceği zaman kullanılmalıdır.

Seviye 2 şarj: Seviye 2 şarj cihazları hala ev prizlerini kullanır ancak 120 yerine 240 volt güce güvenir. Seviye 2 hızlarında bir araç şarjı, Seviye 1 şarj cihazı kullanmaktan birkaç kat daha hızlı pil gücünü kurtarır.

Seviye 3 şarj: Seviye 3, şu anda mevcut olan en hızlı şarj hızıdır. Seviye 3 hızlarında şarj olan bir araç, dakikada 20 mil menzile ulaşabilir. 

Doğru akım hızlı şarj: Doğru akım hızlı şarj veya DC hızlı şarj, 50 kilowatt’ın üzerinde hızlı şarj hızları sağlar.

Elektrikli arabalarla ilgili daha fazla teknoloji:

İçten yanmalı motor: Bazen ICE olarak kısaltılan içten yanmalı motorlar, fosil yakıtlarla çalışır. Bu terim, gaz ve dizel motorlarını elektrik motorlarından farklı olarak tanımlamak için kullanılır.

Plug-in hybrid: Plug-in hybrid (PHEV) bir aküye ve bir elektrik motoruna/motorlarına sahiptir, ancak aynı zamanda içten yanmalı bir motora da sahiptir. PHEV’ler kısa bir tamamen elektrikli menzil sunar ve pil gücü bittiğinde normal bir hibrit olarak işlev görür. PHEV konsepti, gazlı ve tamamen elektrikli araçlar arasında harika bir basamaktır ve birçok insan için bir PHEV, bir benzin istasyonunda asla durmak zorunda kalmamak anlamına gelir . Kısa yolculukları olan kişiler, menzili korumak için günün sonunda kolayca şarj edebilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org