Elektrikli F1 Başlıyor

Elektrikli F1 Başlıyor

Motor sporları dünyası, yepyeni bir çağa adım attı.

200 kW’lik (270 bg) elektrikli motora sahip tek kişilik yarış otomobillerinin katılacağı bu şampiyona “sıfır emisyonlu” araçların araştırılmasında ve geliştirilmesinde önemli bir temel oluşturacak. Sahip olduğu Z.E. serisiyle elektrik motorlu araçlara büyük önem veren Renault, şampiyonadaki on takım tarafından kullanılacak olan Spark-Renault SRT_01E’nin tasarlanmasında uzmanlığını ortaya koydu. Renault aynı zamanda Alain Prost ve Jean-Paul Driot tarafından kurulan e.dams takımının ünvan ortağı. Sébastien Buemi ve Nicolas Prost, FIA Formula-e şampiyonasının açılış sezonundaki on tur boyunca e.dams-Renault adına mücadele edecekler.
Renault_61481_global_en
FIA Formula-e şampiyonası pek çok alanda ilklere imza atacak. Yarış otomobilleri, takımlar, pistler ve sportif format… Her şeyiyle yeni olan bu rekabet üç temel değer üzerine kurulu: Enerji, Çevre ve Eğlence.
Elektrik motorlu araçların büyük bir çoğunluğu şehirlerde kullanılıyor. Aynısı, dünyanın bazı en büyük şehirlerinin yollarında, tam on şehir-içi pistte düzenlenecek olan Formula-e yarışları için de geçerli. Eylül ayında başlayıp önümüzdeki senenin Haziran ayında sona erecek olan yarış takvimi, F1’i ve World Series by Renault’yu tamamlayıcı nitelikte.
FIA Formula-e şampiyonasına her biri iki otomobilden oluşan on takım katılacak. Açılış sezonunda katılımcıların kalite düzeyi oldukça yüksek olacak çünkü onaylanan sürücülerin 10’u kariyerlerinin belli bir noktasında Formula 1’de yarışlara katılmıştı.
FIA Formula E şampiyonası için öze olarak geliştirilen Spark-Renault SRT_01E, motor sporları dünyasındaki bazı en büyük isimlerin teknik uzmanlığı ile donatıldı. Otomobilin elektrikli aktarma organlarındaki mimari, sistem entegrasyonu, aktarma organlarının elektrik güvenliği ve performansına ilişkin optimizasyon çalışmaları Renault Sport mühendislerince gerçekleştirildi.
Eski motor sporları tutkunları ve Renault Sport takımları sadece puanların sayılması ile tatmin olmadı… Bu nedenle Renault, serilerde yer alan 10 takımın biri ile güçlerini birleştirmeye ve yarışa katılmaya karar verdi. e.dams-Renault takımı, sürücüleri Sébastien Buemi ve Nicolas Prost ile 2014-2015 sezonunun lider katılımcılarından olacak gibi görünüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ