www.autowritetr.com

EN UZUN SÜRE ÜRETİMDE KALAN 20 MODEL

EN UZUN SÜRE ÜRETİMDE KALAN 20 MODEL

Her iki ayda bir modern otomobil endüstrisi yeni modeller sunuyor gibi görünüyor. Yeni isim levhalarının, tasarımların ve versiyonların sayısı çok büyük. En deneyimli otomobil tutkunlarının bile yetişmeleri zor. 

 Otomobil  modelinin ortalama ömrü yaklaşık altı yıldır. Bu, bir üretici ne zaman yeni bir otomobil çıkartsa, bir sonrakini zaten planlıyor demektir. Ancak, otomobil endüstrisi çok uzun zamandır üretimde olan modellerle doludur. Aslında, herkesin beklentilerinin ötesine geçti. Bunlar uzun ömürlü isim levhaları değil, çünkü bunlardan bolca var.

Bunlar, onlarca yıldır ürettikleri otomobillerdir, neredeyse hiç değişmeden de yollarda.

1- Mercedes SL R107

1971’de şasi kodlu ve saygıdeğer Mercedes SL’yi 1971’de tanıttı ve 1989’a kadar ünlü R129 modeliyle değiştirdiğinde sattılar. 1971 standartları için R107 gelişmiş bir modeldi. Fakat 80’lerin sonunda, özellikle iç döşeme ve ekipmanlarda modası geçmişti. Ancak, 18 yıllık üretimi sırasında, iyi sattı ve üst sınıf dönüştürülebilir bölümün bir sembolü oldu.Ford Model T

2- Model T,

1927 yılına kadar 15 milyonun üzerinde Ford binasında ilk seri üretilen otomobildi. Ayrıca, dünyayı motorize eden bir otomobildi. Aslında, yabancı ülkelerdeki ve diğer kıtalardaki montaj tesisleriyle modern otomobil endüstrisinin temelini attı.

Fakat 1908’de Model T’yi sunduklarında, dünya hala atlı araba kullanıyordu. Ancak, Ford 1927’de durdurduğunda, otomobil çağı başarılı bir şekilde başlamıştı. Ve 19 yıllık üretimi boyunca bu araba dünyayı değiştirdi.

3- Fiat Panda

Bu minik Fiat Amerika’da neredeyse bilinmemektedir, ancak Avrupa’da oldukça yaygındır. Fiat 1980’de açıkladı ve 2003’te durdurdu. Ama bu arabayı 23 yıl boyunca ve milyonlarca kopyaya sattılar. Kompakt boyutları, geniş iç tasarımı ve isteğe bağlı 4 × 4 aktarma organları ile Panda ekonomik ve bakımı kolaydı. Ve çoğu insan bunun popülerliğinin ve uzun ömürlülüğünün anahtarı olduğuna inanıyor.

  • 4- Range Rover

Lüks SUV modelleri bugünlerde yaygındır, ancak 1970 yılında Range Rover’ın tanıtımıyla başladı. Yaratık konforu, hoş bir tasarım ve iyi bir yol tutuşu sunan ilk arazi aracıydı. İyi sattı ve bugüne kadar oldukça etkili olduğu kanıtlandı. Aslında, ilk nesil 1996 yılına kadar üretimde kaldı. Aslında, orijinal Range Rover 26 yıllık bir ömre sahipti.

  • 5- Jeep Wagoneer / Büyük Vagon

Jeep Wagoneer, Jeep’i dünyanın en iyi arazi aracı ve SUV üreticisi yapan klasik modellerden biriydi. 60’lı yılların başında ilk lüks arazi modeli olarak sunmuşlar. Çölleri geçmenin yanı sıra seyir otoyolları için mükemmel bir araçtı. 1963’ten 1991’ye kadar olan pazarda Wagoneer / Grand Wagoneer’ı 28 yıl boyunca sattılar.

  • 6- Volkswagen Jetta Mk2

Volkswagen 1983 yılında Golf Mk2’yi piyasaya sürdüğünde, Jetta, onun sedan versiyonu, yakında takip etti. 1991 yılında Avrupa’daki üretimini durdurdular. Ancak, Volkswagen üretim hatlarını Çin’e taşıdı ve orada üretmeye devam etti. Sonunda 2013’te 29 yıl sonra üretimi durdurdu.

  • 7- Toyota Century

Century üretimi sınırlı bir el yapımı araçtı. Oldukça resmi bir limuzin olan Toyota, Japon kraliyet ailesi için olduğu kadar Yakuza üyeleri için de tasarladı. İlk Toyota Century’yi 1967’de tanıttı. Teknik düzeninde veya tasarımında en az değişiklikle 30 yıl üretimde kaldı. Toyota Century’i bir RHD modeli olarak inşa etti, Japonya’da ve birkaç seçilmiş Asya pazarında sattı.

  • 8- Peugeot 404

Peugeot 404, 1960’tan 1991’e kadar ürettikleri popüler bir Fransız orta boy aile sedanıydı. 1.5 veya 1.6 litrelik dört silindirli bir benzinli motor ve hatta 1.9 litrelik dört silindirli bir dizel ünite ile donatılmıştı. Peugeot’nun en çok satanlarından biri, diğer kıtalarda iyi karşılandı ve hatta ABD’de satıldı.

Peugeot bunu sunduğunda, krom ızgara ve arka kanatları ve düz ve zarif çizgileriyle çağdaş otomobil tasarımının bir şaheseriydi. Ve bu yüzden 31 yıl boyunca üretimde kaldı.

  • 9- Land Rover Defender

Orijinal Land Rover’ı 1948’de sundular. On yıllarca, nihai arazi aracıydı. Bununla birlikte, 1983 yılında modernize edilmiş versiyon olan Defender piyasaya sürüldü. Çok ihtiyaç duyulan iyileştirmeler ve modernleşmiş bileşenlerle geldi. Bu model o kadar popüler oldu ki, 2016 yılına kadar 33 yıl boyunca üretimde kaldı.

10 – Lada Riva

1980’de Lada Riva’yı eski bir Fiat 124 Sedan’ın kopyası olan eski Lada 1500’e dayanarak açıkladılar. Ve 2012’de bu modeli bıraktılar. Yıllar geçtikçe, otomobil tanınabilir kutu şeklini koruyarak, çok az değişti. Lada 32 yıl boyunca dünya çapında satmayı başardı, ancak üretiminin büyük kısmı iç piyasada Rus pazarına girdi.

11- Renault 4

Renault 4, dünyanın her yerinde satılan ve bir araya getirilen küresel bir başarıydı. Üretim 1961’de başladı ve 1994’te 33 yıl ve sekiz milyondan fazla örneğin ardından sona erdi. Bu, küçültücü motorlu ve hiç performans potansiyeli olmayan küçük bir Fransız otomobil için inanılmaz bir başarıydı.

12- Toyota Land Cruiser 70

Toyota, 1984’te Land Cruiser’ı tanıttı ve bugün hâlâ devam ediyor. Ancak Toyota Land Cruiser 70, paranın satın alabileceği en iyi arazi modellerinden biridir. Dışarıdan, Land Cruiser 70, 35 yıl öncekiyle aynı.

Bununla birlikte, çeşitli güvenlik ve çevre standartlarıyla baş etmek için Toyota, yıllar boyunca sürekli olarak bu arabayı yeniledi. Ne yazık ki, yalnızca dünyadaki belirli pazarlarda sattıkları için, Land Cruiser 70 ABD’de mevcut değil

T13- Volkswagen Golf Mk1

Çoğu kişi Volkswagen Golf Mk1’in etkili bir araç olduğunu biliyor. Aslında, 1974 yılında tanıtıldıklarında oldukça büyük bir sansasyon yarattı. Golf Mk1’in üretimi 1983’te Avrupa’da durmasına rağmen, beş kapılı versiyon Güney Afrika’da 2009’a kadar devam etti.

14- Mercedes G Sınıfı

Mercedes, 1979’da bu askeri off-roader’a lüks SUV döndü. Ancak onlarca yıl boyunca, tüm dünyadaki kolluk kuvvetleri ve ordularına sattılar. Bu dönemde, orijinal araba neredeyse hiç değişmedi. Aslında, daha fazla konfor için tasarıma ve iç mekanda en çok değişiklik yaptılar. Sonunda, 2017’deki G Sınıfının yerini 38 yıl sonra neredeyse aynı yeni bir modelle değiştirdiler.

15-Mini Moris

1959’da ilk defa piyasaya sürüldüğünde, Mini, önden çekişli, enkaz monte edilmiş bir motorun alışılmadık konseptini öne sürdü; 60 yıl ileri hızlı ve dünyadaki tüm önden çekişli kompakt otomobiller Mini ile aynı düzendedir. Kompakt boyutu, mükemmel sürüş dinamikleri ve imajı sayesinde orijinal Mini, 2000 yılına kadar üretime devam etti. Bu, Mini Moris’i 41 yıl boyunca inşa ettikleri anlamına geliyor.

16- Lada Niva

Bu model, Fiat’ın yardımı olmadan tasarlayıp ürettikleri ilk otomobildi. Ayrıca, Sovyetler Birliği’nin bir SUV vizyonuydu. Bu modelin gelişimi 1971’de başladı ve üretim modeli 1977’de VAZ 2121 adını taşıyan geldi. O zamandan beri, Niva birçok farklı sürümde ve çok sayıda güncelleme ile geldi. Fakat temel şekil ve teknoloji, bugün hala yeni bir Niva alabileceğiniz için, tam olarak 42 yıldır aynı kaldı.

17 – Citroen 2CV

Citroen 2CV’nin arkasındaki fikir mümkün olan en uygun fiyatlı aile otomobili sunmaktı. Minimalist ve faydacı olurdu, ancak yine de belirli bir rahatlık seviyesine sahip. Ve dört kişi ve valizleri için yeterli alana sahip olmalıydı. İlk Citroen 2CV’yi 1948’de gösterdiler. Kısa süre sonra, sadece Fransa’da değil, Avrupa’nın geri kalanında da en çok satanlar oldu.

Düşük gücü ve performansına rağmen, Citroen 2 CV tüm dünyada son derece popülerdi. Aslında, Citroen neredeyse dört milyon kopya sattı. ABD’de de kısaca satış yapıldı, ancak otomobil alıcılarından çok fazla ilgi görmedi. Tam 42 yıl sonra 1990 yılında üretime son verdiler.

18- Ambassador

Bu arabayı hiç duymamışsanız, kendinizi kötü hissetmeyin. Hindistan dışındaki hiç kimse bunu bilmiyor. Hindistan Ambassador, İngiliz Morris Oxford Sedan’ın bir kopyası. Üretimine 1958’de başladı ve 2017’ye kadar Hindistan’da satış yaptı. 49 yıllık şaşırtıcı üretimi sırasında Ambassador çok az değişti ve Hindistan’ın kalabalık yollarında bir sembol haline geldi.

19- Morgan 4/4

Morgan ilk olarak 4 / 4’ü 1955’te tanıttı ve bu küçük İngiliz roadster hala üretimde. Morgan 4/4, teknoloji ve tasarımdaki en son kelime olmasa da bu oldukça çarpıcı bir başarı. 64 yıl boyunca, alıcılar bu el yapımı üstü açık modeli satın almak için sıraya girdi ve bu küçük Morgan durma belirtisi göstermedi.

20- VW Beetle

Resmi olarak, VW Beetle’ın üretimi 1938’de başladı ve 2003’te sona erdi. Bu süre zarfında, dünyanın dört bir yanındaki 14 ülkede 22 milyondan fazla araba ürettiler. Beetle, popülerlik, satın alınabilirlik ve varlık açısından ilk küresel otomobildi. Şaşırtıcı bir şekilde, bu Beetle’ın 65 yıl boyunca üretimde olduğu anlamına geliyor.

Bunlar otomobil endüstrisinde en uzun üretim süresine sahip 20 otomobildir. Hiç onlardan birine sahip oldun mu? Uzun ömürlülüğü, popülaritesinin, tasarımının ve dayanıklılığının bir kanıtıdır, bu yüzden herhangi birini satın alırsanız akıllıca bir seçim yaptınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ