Erdoğan’dan bisiklet yolları konusunda belediyelere eleştiri

Erdoğan’dan bisiklet yolları konusunda belediyelere eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bisiklet yolları konusunda belediyelerin eksikliği olduğunu belirterek, “Bisikleti bir hobi aracı olarak görmekten vazgeçip bir ulaşım aracı olarak değerlendirmeliyiz” dedi.

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurt genelinde köklü bir bisiklet kullanma kültürü olmadığı için bisiklet yolları konusunda kayda değer bir çalışma yapılmadığını, bu konuda bilhassa belediyelerin çok büyük eksikliği olduğunu belirterek, “Artık bisikleti bir hobi aracı olarak görmekten vazgeçip bir ulaşım aracı olarak değerlendirmek mecburiyetindeyiz” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Sağlık Bakanlığınca gerçekleştirilen “Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi” kapsamında “Daha Sağlıklı Bir Türkiye İçin 1 Milyon Bisiklet” kampanyasının lansman toplantısında yaptığı konuşmada, projenin hayırlı olmasını temenni ederek, projenin geliştirilmesinde ve uygulanmasında emeği geçenleri tebrik etti.

Türkiye’deki bireylerin yüzde 72’sinin düzenli fiziksel aktivite yapmadığının araştırmalarla ortaya çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin önemli bir teşvik ve hatırlatma vesilesi olacağına inandığını dile getirdi.

Erdoğan, projenin özellikle 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileriyle üniversite gençliğini hedeflemesinin kendisini ayrıca memnun ettiğini belirterek, kendisininilkokul yıllarında başladığı futbolu ortaokul ve lise yıllarında da sürdürdüğünü hatırlattı.

“Her kötü alışkanlığa karşı hassasiyetimi herhalde bilmeyen, duymayan yoktur”

Sporla sosyal ve siyasi çalışmalarını birlikte devam ettirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonraki dönemlerde de vakit buldukça futbol oynamaya gayret ettiğini şimdi de yoğun programına rağmen fırsat buldukça evindeki spor aletlerinde egzersiz yaptığını anlattı.

Erdoğan, şunları söyledi:

“Sporla bu derece iç içe yaşamış, bugün de aynı heyecanı devam ettiren biri olarak bu projeyi canı gönülden destekliyorum. İnsan sağlığına zararlı sigara, içki, uyuşturucu başta olmak üzere her kötü alışkanlığa karşı hassasiyetimi herhalde bilmeyen, duymayan yoktur. Mücadelemi şu anda da devam ettiriyorum. Kimi görürsem şöyle cebinde eğer sigara paketi varsa hemen orada kendisiyle nikahı kıyıyoruz, sigarayı bırakma sözünü almak üzere. Örneğin dün akşam Irak’tan gelen kardeşlerimle de aynen bunu yaptık.”

“Yerel yönetimler bu konuya gerekli hassasiyeti hala göstermiyorlar”

Şehir yaşamında düzenli spor yapmanın ve fiziksel aktiviteleri hayatın parçası haline getirme alışkanlığının çok zayıf olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Değerli Bakanımın ifade ettiği ‘Bir metreye bir bisiklet’ tavsiyesiyle ‘5 kilometre yaptığı zaman 5 bin bisiklet’ tavsiyesiyle burada tabii bir incelik var. Yerel yönetimler bu konuya ne yazık ki gerekli hassasiyeti hala göstermiyorlar. Eğer bu yapılırsa o zaman inanıyorum ki ülkemizde de, şu anda bu işi en iyi yapan şehirlerimizden bir tanesi Konya’dır, bunu aynen diğer vilayetlere bizim yaygınlaştırmamız lazım. O zaman bakacaksınız ki evinden çıktığı zaman arabayla değil bisikletiyle işine giden vatandaşlarımız olacak. Hem işine giderken bu bisikleti kullanacak aynı zamanda da dingin bir şekilde işine varacak evine gelirken de aynı şekilde sağlıklı bir şekilde evine dönmüş olacak. Bu adımı bizim şimdi atmamız lazım. Bu durum obezitenin ve buna bağlı hastalıkların süratle yaygınlaşmasını da engelleyecektir. Ama aksi, maalesef yaygınlaşmasına vesile olacaktır.”

Bisiklet yolları

Alışkanlıkların kısa zamanda edinilmesinin de terk edilmesinin de zor olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Ama burada koskoca bir milletin geleceğinin söz konusu olduğunu unutmamalıyız. Projelerimizi kararlı bir şekilde uygulayarak bilhassa çocuklarımızın ve gençlerimizin bu konuda bilinçli bireyler haline gelmelerini temin etmeliyiz” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanlığının sağlıklı yaşam kültürünü çocuklara ve yetişkinlere kazandırmak için bisiklet dağıtımı kampanyasını yürüttüğünü belirterek, bu yıl sonuna kadar 40 bin bisikletin yurt genelinde dağıtılacağını söyledi.

Bu rakamın gelecek sene 300 bine çıkmasının, 2018’e kadar toplam 1 milyon bisikletin Sağlık Bakanlığınca dağıtımının planlandığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Toplumun her kesimini hareketli bir yaşam için teşvik edecek kampanyalar yürütülecek. Burada sadece merkezi yönetim değil yerel yönetimlerin vücudunu taşın altına koyması büyük önem arz ediyor. Bu proje ile bugüne kadar yeterli fiziksel aktivite içindeki olmayan nüfusun sıklığının yüzde 10 oranında azaltılması hedefleniyor. Hiç şüphesiz bir milyon bisikletin dağıtılması bu konuda ciddi bir sirkülasyona yol açacaktır. Ancak bu dağıtılan bisikletlerin nerede kullanılacağını da düşünmek, hesap etmek durumundayız. Ülkemizde belli bölgelerimiz haricinde köklü bir bisiklet kullanma kültürü olmadığı için bisiklet yolları konusunda kayda değer bir çalışma yapılmadığı bir gerçek. Bu konuda bilhassa belediyelerimizin çok büyük eksikliği olduğunu düşünüyorum. Artık bisikleti bir hobi aracı olarak görmekten vazgeçip bir ulaşım aracı olarak değerlendirmek mecburiyetindeyiz. Bu da bize ulaşımda ciddi rahatlıklar getirecektir.”

“Buradan belediye başkanlarımıza sesleniyorum…”

Bu yaklaşım beraberinde yaya ve araç yolu yanında bisiklet yolu tahsisini de zorunlu hale getirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bisiklet yollarını parkların, rekreasyon alanlarının içine sıkışmaktan kurtarıp günlük hayatın bir parçası haline dönüştürmeliyiz. Planlarda bisiklet yolu olarak ayrılan yerlerin başka amaçlarla kullanımına kesinlikle izin vermemeliyiz. Bunu başarmamız lazım. Mevcut yolları da bisikletli ulaşıma uygun hale dönüştürme çalışmalarına hız kazandırmalıyız. Buradan belediye başkanlarımıza sesleniyorum, bu konunun da bizzat takipçisi olacağım. Ziyaret ettiğim illerde, ilçelerde gözüm bisiklet yollarını arayacaktır. Şayet göremezsem oranın belediye başkanıyla bu meseleyi enine boyuna konuşmak gerektiği kanaatine varacağım.”

Muhabir: Enes Kaplan, Sarp Özer, Kadir Karakuş

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ