Eyüp Ateş yazdı: Rimac M30

Eyüp Ateş yazdı: Rimac M30

Hırvatistan’dan Elektrikli Araç,

Sizlere Türkiye’de pek duymadığımız elektrikli spor bir otomobilden bahsedeceğim. Hırvatistan’da şu an bu projenin çalışmaları yaklaşık kırk kişilik bir ekip ile devam ediyor. 2009 yılında Mate Rimac adında bir genç kendi otomotiv şirketini kurdu, kuruluş hikayesi bana örnek oldu.
unnamed (5)
Mate Rimac lisede final sınavı için geliştirmiş olduğu güçlendirilmiş bir eldiven projesi ile okulunda ismini duyurdu. Bu projesi ile mucitlik yarışmalarına katıldı ve derece aldı. Bu dereceden sonra devleti tarafından Tokyo’ya gönderildi. Tokyo’da otomobillerde ölü açıyı çözmek için ayna yaptı, bu başarısı ile otomotiv sektöründe ismini duyuran Rimac projesinin patentini bir firmaya sattı. Rimac kazandığı parayla BMW M30 model araç aldı ve bu araç tamir edilmesi gereken bir araçtır.
unnamed (3)
Rimac M30 ‘u yenilemek için arkadaşlarıyla birlikte yola çıkar.
Yeniledikten sonra katılmış olduğu bir pist yarışında M30 model aracı motoru yanar ve yarışa devam edemez. Hurda haline gelen motor Mate Rimac’ın becerisi ile elektrikli hale getirilir. Araç yarışlara tekrar katıldığında derece alacak duruma gelir ve bazı kulüplerin ilgisini üstüne çeker.
unnamed (2)
Mate Rimac 2009 yılında kendi soyadını verdiği elektrikli ve spor bir otomobil projesine başlar. 2011 yılında ilk prototip ortaya çıktığında Frankfurt Fuarı’na katılır.
Mate Rimac ve ekibinin üretmiş olduğu on bir elektrikli otomobil birim fiyatı 980.000 ABD Doları şeklinde satışa sunulmuştur. 1650 kg ağırlığı bulunan bu araçlar, 0-100 km arası hızla 2.8 saniyede yol alabiliyor. Maksimum menzili 600 km olan araçların tamamı karbonfiber ve el üretimidir.
unnamed
2011 yılında Türkiye’de “Biz Türk Malı Yerli Otomobili Tartışırken 23 Yaşındaki Mate Rimac üretti.” şeklinde haberler çıkmıştı. Vizyonu ve yeteneği ile bana örnek olan ve dünya çapında duyulan bu insana sosyal medya üzerinden çok rahatlıkla ulaşabilme imkanına sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Bir sonraki yazımda yerli elektrikli otomobil ile ilgili bilgiler vermek istememin dışında bizden de Mate Rimac gibiler ne zaman çıkar sorusunda cevap bulmaya çalışacağım.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org