Gençlerin ve Ailelelerin Sınav Stresine karşı bir yöntem daha

Gençlerin ve Ailelelerin Sınav Stresine karşı bir yöntem daha

Fatma Nur İbaoğlu Zahnd, TÜM GENÇLERİN VE AİLELERİN SINAV STRESİNE ve GELECEK KAYGISINA ÇARE AMAÇLI Çalışmalarını 7 kitapta topladı.

Uzun yıllar yurt içinde ve dışında psikoloji, insan sağlığı, gelişimi ve tamamlayıcı terapi alanında eğitimler alan ve dünyanın önde gelen firmalarında çalışan FATMA NUR İBAOĞLU ZAHND 2004’te İsviçre Lozan’da kendi Terapi Merkezi’ni açtı. Uzun yıllar İsviçre’de yaşayan yabancılara “Birey, Aile ve Kurum” Sağlığı alanında 3 dilde psikolojik danışmanlık, terapistlik ve profesyonel koçluk/eğitmenlik hizmeti verdi.

İki kız çocuğu annesi olan F. NUR İBAOĞLU ZAHND, çocuklarını Türk kültürü ile büyütmek istediği için, doğup büyüdüğü ve annesinin de yaşadığı çok sevdiği, “hayalimdeki kent” dediği İzmir’e döndü.

Özellikle “Stres, Kaygı Endişe” ve bunların giderilmesi ile ilgili terapi metotlarında uzmanlaşan FATMA NUR İBAOĞLU ZAHND, Türkiye’ye döndüğünde ülkesinin ve insanlarının her alanda, “Stres” seviyesinin çok yüksek olduğunu gördü. Hatta bizzat kendisi de bunu deneyimledi.

Ülkemizin geleceğinin emanet edildiği gençlerle çok yakın ve tutkuyla çalışan Nur İbaoğlu, gençler için en büyük stres kaynağının “GELECEK KAYGISI ve SINAV (BAŞARMA) STRESİ olduğunu tespit etti. Adı şu an TEOG olan SBS ve lise son sınıflar için YGS ve LYS sınavlarının ülkenin hem gençleri, hem de aileleri için en büyük stres kaynağı olduğunu gördü.

FATMA NUR İBAOĞLU ZAHND’a göre bu süreçler maalesef çok uzun ve yorucu. TEOG için 7 ve 8. sınıflardan başlayan, üniversite sınavları için 11 ve 12. sınıflarda başlayan ‘sınav hazırlık’ dönemlerinin bu kadar uzun sürmesi çocuklar/gençler ve veliler üzerinde yarattığı stres ve etkileri eğer önlem alınmazsa kalıcı oluyor. Gençlerin aileleri ile olan iletişimi, gelecekleri ile olan kaygıları, hatta ruh ve beden sağlıkları üzerinde bile kalıcı izler bırakıyor.

Bu konuda bilimsel araştırmalar ve çalışmalar yapan F. NUR İBAOĞLU ZAHND bu bilgi birikimini ve deneyimini bu gençlere ve ailelerine faydalı olmak amacıyla kullanıyor.

Bakın, F. Nur İbaoğlu Zahnd kendi dilinden bu çalışmaları ve faydalarını nasıl anlatıyor:
“Özellikle Lise4 seviyesinde öğrencilerimizin (ve velilerinin), sınav kaygısı ve stresinin çok yüksek boyutlara geldiği dönemde, son derece yoğun dershane, özel ders ve okul üçgeninde “nefes almaya” bile fırsat bulamadıkları günlük programlarında, onlara birçok etkinlik ile “Nefes Alma, Gevşeme, Rahatlama ve Hayal Etme” fırsatı veriyoruz. Tabi bu fırsatı bilimselliği kanıtlanmış metotlarla veriyoruz. Gerek grup çalışmalarında, gerek bireysel görüşmelerde uyguladığım tekniklerin aslında temeli yine psikiyatri ve nöroloji bilimi. Yurtdışında son derece yaygın olan Zihin-Beden Terapisi olarak adlandırdığımız metotların temeli Sophrology. Sophrology 1960 yılında A. Caycedo adında nöroloji alanında uzmanlaşmış ve Uzakdoğu’da uzun yıllar yaşamında orada öğrendiği ve özümsediği felsefe ve bunun üstüne kurulu metotlar ve teknikleri harmanlamış ve bu bilimi kurmuş. Bilim dememin sebebi, özellikle Avrupa’da bu alanın tüm sağlık sektörü çalışanları ve uzmanların bir tamamlayıcı tedavi bilimi olarak tanınması ve buna bağlı olarak, terapistlerin seanslarının özel sigorta şirketleri tarafından karşılanması. Burada nihai amaç kişilerin SAĞLIK durumlarını ve yaşam kalitesini yükseltmek ve özellikle strese bağlı psikosomatik (psikolojik kökenli fiziksel semptomlar gösteren) rahatsızlıkların tedavisinde bu terapinin çok etkin olması.
Zihin-Beden Terapi uygulamalarında, fiziksel ve zihinsel egzersizlerin düzenli uygulanması ile kişilerin stresle başa çıkması, psikosomatik rahatsızlıklardan korunması ve yaşamlarındaki hedeflerine ulaşmakta başarı ile ilerlerken, içlerindeki gerçek potansiyeli ortaya çıkartmaları hedefleniyor. Öğrencilerle yapılan çalışmalarda, özellikle sınav kaygısı ve stresi yaşayan öğrencilerde, derslerde konsantrasyonu artırmada ve etkin ders çalışmaya katkısı yaygınca gözlenmekte. Öğrenciler bu sayede hem yoğun tempoda rahatlama, dinlenme fırsatı bulurken hem de BAŞARI seviyelerini artırmış oluyorlar. Bir de özellikle yoğun ve uzun dönemli yaşanan stresin ve kaygının bir sonucu olarak belirebilecek depresyonu önleyici etkisi kesinlikle yadsınamaz. Bu da öğrencinin Başarı’sına engel olabilecek her hangi bir ruhsal sorunu önlemiş oluyoruz.
Aslında ruh ve beden sağlığımızı korumamız, stresin olumsuz etkilerinden arınmamız ve korunmamız için sophrology – zihin beden çalışmaları – ideal bir reçete bence.
Zihin Beden terapilerinde gerek grup gerek bireysel çalışmalarda, nefes çalışmaları, meditasyon, yoga, kas gevşetme çalışmaları, ve bilinçaltını harekete geçiren hipnoz, aktif imajinasyon (imgeleme) teknikleri hepsi harmanlanıp bir arada kullanılıyor ve mucizevi sonuçlar yaratıyor. Seanslar sonunda öğrenciler 1 saat içinde, yaklaşık 6-7 saatlik bir uykunun vereceği, hücre yenilenmesi ve dinlenmişlik düzeyini kazanıyorlar. Uygulanan tekniklerle, sinir sistemlerine gönderilen mesajlar sayesinde öğrencilerin tüm organları ve kasları derinlemesine dinleniyor ve bu sayede stres, yorgunluk ve gerginliklerini atıyorlar.”
FATMA NUR İBAOĞLU ZAHND’ın uzmanlık alanı sadece sınav stresinden ibaret değil elbette. Kendisi Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen pek çok kuruluşu ile kurumsal çalışmalar da yapmakta. Kurum stresinin giderilmesi, Kurum Sağlığı, Kurum içi İllişkiler ve Ekip Yönetimi ve mentörlük ve yönetici koçluğu ve eğitimi konularında birebir ve/veya grup çalışmaları da yapmaktadır.

FATMA NUR İBAOĞLU ZAHND, yalnızca öğrenciler, kurumlar, çalışanlar değil, 7’den 77’ye herkesin çok az bir maliyetle “stres’ten arınabilmesi ve korunabilmesi” amacı ile, “Yaşamımın Renkleri” adlı bir meditasyon CD&Kitap serisi hazırladı. Bu seri, gökkuşağının 7 rengini temsilen 7 ayrı renkte tasarlanmış 7 ayrı kitap ve cd’den oluşan bir “kendi-kendine terapi” serisi olarak halka sunuluyor.

1) Bedenim ve Ben – “Sonunda Barışıyoruz”
2) Stresim ve Ben – “Stressiz Başarı”
3) Yorgunluğum, Uykusuzluğum ve Ben – “Birlikte Dinleniyoruz”
4) Ağrılarım ve Ben – “İyi Anlaşmayı Beceriyoruz”
5) Duygularım ve Ben – “Birlikte Arınıyoruz”
6) Yaşam uğraşım, İşim ve Ben – “Motivasyon Doluyoruz”
7) Hayallerim ve Ben – “Sonunda Kavuşuyoruz”

24 Aralık 2014’te, Universal Taxim etiketi ile piyasaya sunulacak olan YAŞAMIMIN RENKLERİ, İşimiz Müzik/Zeynep Göktürk’ün iletişim danışmanlığında tüm müzik market ve kitap satış noktalarında raflardaki yerini aldı.

İletişim: İşimiz Müzik – Zeynep Göktürk (549) 293 98 33

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org