Gizlenen katalizör METANOL ÇEVİRİCİ mi?

Gizlenen katalizör METANOL   ÇEVİRİCİ mi?

Melez ve elektrikli otomobilleri üretmek ve geliştirme amaçlı kurulan Karma Otomotiv, 2014 senesinden beri geliştirdiği Fisker için; yeni bir sistem inşa ediyor. Hidroejenden güç alan bu yakıt sistemi, metanol çeviricili bir güç aktarma oranı ile işliyor.

Bu teknoloji kulağa karmaşık. Bir petrol rafinerisini birinci sınıf bir kompakt crossover içine yerleştirmekten daha basit . Karma, bunu gerçeğe dönüştürmek için Danimarka merkezli Blue World Technologies ile güçlerini birleştirdi. Özetle, sistem, standart bir benzin deposu kadar hızlı bir şekilde doldurulabilen bir metanol yakıt hücresi ekleyerek, yakıtını kendi üretiyor. Kimyasal daha sonra onu hidrojene dönüştüren bir metanol dönüştürücüsünden geçiyor ve bu daha sonra otomobilin tekerleklerini döndüren elektriği üretmek için kullanılır.

Bu sistemin üretiminde çalışanlar metanolün bir hidrojen taşıyıcısı olduğunu fakat, dönüşümde kullanılacak bir yan ürün ile işleyeceği konusunda hem fikir. Ama, yan ürünün ne olduğu gizleniyor.

BMW , Toyota ve Hyundai de hidrojenle çalışan araçları geliştirmek için milyonlarca dolar harcıyor. Ancak hepsi metanolü denklemin dışında bırakıyorlar. Karma, bu ekstra adımı eklediğini açıkladı, çünkü yakıt zaten dünya çapında ticareti yapılıyor ve birçok ülkede mevcut altyapı kullanılarak depolanabilir ve dağıtılabilir. Ayrıca odun alkolü olarak da bilinen metanol, yenilenebilir kaynaklar kullanılarak üretilebilir. 

Karma ve Blue World Technologies, metanolle çalışan aktarma organlarını 2021’in sonundan önce bir GSe-6 sedan filosuna kurmayı planlıyor. Testler Amerika Birleşik Devletleri ve Danimarka’da yapılacak. Bundan sonra ne olacağı, büyük ölçüde test aşamasının sorunsuz ilerleyip işleyeceğine bağlı. Her şey yolunda giderse, iki ortak sistemi üretime doğru itecek, ancak ince ayar veya inşa etmenin ne kadara mal olacağını bilmiyoruz.

2. Dünya Savaşı sırasında ve hemen sonrasında odun, kömür veya her ikisi de kullanan araçları denendi. Daha yaygın sistemlerden biri, bir arabanın gövdesine tutturulmuş oldukça büyük bir odun sobasından oluşuyordu. Yanan odun (tercihen reçineli olmayan huş veya meşe), bir kez soğutulup filtrelendiğinde benzinin yerini alan yanıcı bir sentez gazı üretti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ