Her Şeyin Bir Mafyası Var…

Her Şeyin Bir Mafyası Var…

Emre GÜLER yazdı…

Son günlerde mafya konusu o kadar çok gündeme geldi ki, düşünmeden duramadım.

“Acaba otomobil sektöründe de mafya var mı?” veya “Ne gibi mafya türleri var?” gibi sorulara ile boğuştum, durdum…

Polis tahminine göre, Türkiye’de nerede ise 100 çeşit mafya varmış. “Mafya” adına çalışanların sayısı da azımsanacak gibi değil, on binlerle ifade ediliyor. “Baba”larda bu kişiler için kayıt dışı servet ödüyorlar.

Otomobilpazarında da çeşit çeşit mafya var, tabii ki.

Herhalde en çok kullandığımız “otopark mafyası” sözcüğü. Afili unvanları “Vale” adıyla lüks mekânların vazgeçilmezleri… Cadde ve sokaklar tekellerinde…

Sonra pek çok insanın canını yakan otomobil hırsızlık mafyası, çalıntı otoları parçalayanlar.Motor, şasi numaralarını değiştirerek satanlar, sahte plaka, ruhsat hatta ehliyet düzenleyen ruhsat ve plaka mafyaları…

Taksi ve minibüs mafyaları da özellikle İstanbul’un en belalı mafyaları. Babaların gücü siyasetle iç içe geçmiş durumda. Öyle güçlüler ki, iki yıldır İstanbul’da yeni taksi plakası verilmesini engelliyorlar. Vatandaşın yollarda taksi peşinde koşması hiç umurlarında değil. Taksiciler müşteri beğenmiyor, ama ne ceza yazan polis var, ne de bu çeteleri engelleyen.

1990 yılında İstanbul’un nüfusu 7 milyon iken son taksi plakası ihalesi yapılmıştı. Aradan 30 yıl geçti, bugün İstanbul’un nüfusu 15 milyonu aşmış durumda ama taksi mafyası yeni taksiye ihtiyaç olmadığı iddiası ile engelleme yapabiliyor. Taksi baronlarının, sahip oldukları her bir plakanın değerinin 2 milyon lirayı aştığını düşündüğümüzde, ellerinde ne kadar büyük bir finansal gücün olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Say say bitmiyor bu mafyanın çeşitleri… Otogar mafyası, faytoncular mafyası, okul ve personel servis mafyası…

Sizler inanıyorum ki, listeye daha pek yok yeni türünü ekleyeceksiniz.

Bir de hepimizin çok iyi bildiği ikinci el mafyası var. Bunlar da kendi içlerinde gruplara bölünmüş durumdalar. Sahibinden, doktordan, subaydan, ya da bayandan mafyası… İlk sahibinden, hasarsız mafyası… Kaparo para gönder, sonra da buharlaşsın mafyası…

Bunların hepsini çoğumuz bir yerlerde duymuştuk. Ama son zamanlarda otomobil pazarında yeni bir mafya daha türedi. Birinci el mafyası veya biz buna bayi mafyası da diyebiliriz.

Bayilere sıfır araç sorduğunuzda araç yok, ama sonra bir şekilde size bir araç bulunuyor. ÖTV oranları düştü.Sıfır araçların liste fiyatları düşmesine rağmen, elimizde araç yok diyerek, piyasada fiyatların düşmesi engelleniyor.

Doların fiyatı düşse bile ithalatçı fiyatı düşürmez, ÖTV düşse bile bayi o fiyattan araç satmaz. İşte biz bunlara yeni türemiş “birinci el mafyası” diyoruz.

Mafya ne zaman mı türer? Eğer denetim ve hukuk sistemi yetersiz kalır ise, o zaman o boşluğu mafya anında doldurur.

Hele bir de işin içinde rant var ise, o zaman mafya meseleleri çözmek için derhal işin içine girer.

Geç gelen önlemler, düzenlemeler ve adalet mafyanın arayıp da bulamadığı koşullar.

Araştırmalar, organize suç örgütlerinin karmaşık meselelere hızlı ve sonuca yönelik başa çıkabildiğini gösteriyor.

Ancak, mafyada “adalet” ve “hayırseverlik” iki ucu keskin bir kılıçtır.

Piyasayı mafyaya bırakırsan, mafya ile iş yapmayı kabul edersen, senden onlar için bir şeyler yapman isteneceğini unutmamalısın…

Gelişmiş bir piyasa toplumu, kendisini ekonominin herkes için adil bir şekilde işlemesini sağlayacak araçlarla donatmak zorundadır.

Aksi takdirde, boşluk mafyadan gelen çeteler tarafından doldurulacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org