Honda Legend “kendi kendine giden araç” sertifikası ile satışa çıktı.

Honda Legend “kendi kendine giden araç” sertifikası ile satışa çıktı.

 Honda, Perşembe günü Japonya’da kısmen kendi kendine giden Legend sedanı tanıttı ve dünyanın yeni, sertifikalı seviye 3 otomasyon teknolojisi ile donatılmış bir aracı satan ilk otomobil üreticisi oldu.

Baş mühendis Yoichi Sugimoto gazetecilere verdiği demeçte, yeni otomasyon teknolojisinin, insan hatasından kaynaklanan kazaları ortadan kaldırmaya yönelik büyük bir adım olduğunu söyledi.

Honda Legend’in “Trafik Sıkışıklığı Pilotu ” sistemi, belirli koşullar altında hızlanmayı, frenlemeyi ve direksiyonu kontrol edebiliyor.

Honda, yaptığı açıklamada, sistem etkinleştirildikten sonra, bir sürücünün film izleyebileceğini veya ekrandaki navigasyonu kullanabileceğini, trafik sıkışıklığında araç kullanırken yorgunluk ve stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Sürücüyü emniyet kemerindeki titreşim gibi, kontrolü devrederken tepki vermesi için uyarabileceğini söyledi. Sürücü tepkisiz kalmaya devam ederse, sistem, tehlike ışıkları ve korna ile çevredeki arabaları uyarırken aracı yavaşlatıp durdurarak acil durdurmaya yardımcı olacak.

Duyuru, Japon hükümetinin Kasım ayında Honda’nın “Trafik Sıkışıklığı Pilotu” na bir güvenlik sertifikası vermesiyle açıklandı.

Google’ın ana şirketi Alphabet Inc’in Waymo ve Tesla Inc’i de dahil olmak üzere küresel otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleri, otonom sürüşe büyük yatırım yapıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ