HONDA’DAN BEKLENEN DIZEL

HONDA’DAN BEKLENEN DIZEL

Honda’nın ‘Earth Dreams Technology’ motor serisinin ilk ürünü olan, 1.6 litrelik dizel motora sahip yeni Civic HB, satışına başlandı. i-DTEC motoru ile 100 kilometrede 3.6 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştiren araç, kendi sınıfında dünyanın en tasarruflu otomobili olma unvanını taşıyor

Honda, Accord’dan sonra uzun süredir beklenen küçük hacimli dizel motorunu Civic HB modelinde sundu. Satışına başlanan yeni motor geçtiğimiz yıl İstanbul Auto Show Fuar’ında sunulmuştu. Honda’nın ‘Earth Dreams Technology’ motor serisinin ilk ürünü olma özelliği taşıyan modelde 1.6 litrelik dizel motor seçeneği görev yapıyor. Honda Türkiye CEO’su Hideto Yamasaki “1970’li yıllardan bu yana ‘Çocuklarımız için Mavi bir Gökyüzü’ sloganıyla gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu amaçla mühendislerimiz, hem sürüş performansını hem de yakıt verimliliğini yüksek bir düzeye getirmek için çalışıyor. ‘Earth Dreams Technology’ felsefemiz bu fikirle doğdu. Bu yeni güç aktarım serileri, ilk olarak 1.6-litre i-DTEC dizel motorla Avrupa’da kullanılacak ve önümüzdeki yıllarda diğer Honda modellerinde de yer alacak.” dedi.

honda civic hb otogündem

Sedan Civic’e dizel yok
Yamasaki ayrıca, yeni Civic HB Dizel’in Honda’nın Türkiye’deki dördüncü Eco modeli olduğunu ve 2006 yılından bu yana sırasıyla Civic IMA, CR-Z ve Civic Eco modellerini satışa sunduklarını belirtti. Özellikle Civic ECO’nun satışları başladıktan sonra müşterilerden gelen talebin her geçen gün arttığını söyleyen Yamasaki, bu zamana kadar 2 binden fazla araç sattıklarını ve bu rakamın Türkiye’deki toplam Civic Sedan satışlarının yüzde 26’sına denk geldiğini aktardı. Yamasaki, bu yıl, yaklaşık 5 bin 500 adet Civic Eco satarak, toplam Civic Sedan satışlarının yüzde 40’ına ulaşmayı beklediklerini de sözlerine ekledi ve yeni teknolojili dizel seçeneğinin şuan sedan Civic modelinde yer almayacağını ifade etti. Yamasaki, CR-V modelinde de yeni teknolojili dizel motorun geleceğini fakat bundan önce Türkiye pazarına benzinli yeni bir seçenek sunacaklarını söyledi.

otogndem honda civic iç

Yalıtım başarılı
Honda, Civic Hatchback modelinde yeni 1.6 litre i-DTEC dizel motor kullanıyor. Avrupa’da Honda’nın “Earth Dreams Technology” motor serisinin ilk ürünü olan bu motor, yüksek performansla (120 PS) düşük yakıt tüketimini bir arada sunuyor. Motorun başarısını sağlayan başlıca özellik, kullanılan hafif malzeme teknolojisi. Motor bloğunda alüminyum malzeme kullanılması motor ağırlığını 2.2-litre i-DTEC motora oranla 58 kg azaltarak sınıfının en hafif dizel motoru haline getiriyor. Bizimde Bodrum yollarında test etme imkanı bulduğumuz yeni Civic HB dizel, öncelikle tasarım açısından farklı görünmek isteyenler için iyi bir seçenek olacağa benziyor. İç mekanda orta konsolun sürücüye yönelik olması araca artı katan özellikler arasında. Yalıtım konusunda da bir hayli uğraşılan araç dizel sesini hissettirmiyor.

civic hb otogündem

100 km’de 3.6 litre
Yüksek verimli kompakt turbo ve yeni geliştirilen emme manifoldu ile 1.6 litre i-DTEC motor, 4000 devirde 120 beygir güç ve 2000 devirde 300 Nm tork değerleriyle etkileyici bir performans sunuyor. Yüksek tork değeri araca alt devirlerde de gitme imkanı tanıyor. Yeni dizel Honda Civic HB’nin yakıt tasarrufu da oldukça etkileyici. Motorun ileri teknolojisinden elde edilen yüksek verimliliğine start&stop gibi diğer çevreci teknolojilerin birleştirilmesi ile yeni Civic, 100 kilometrede fabrika verisi olarak 3.6 litre yakıt tüketiyor. Bizim Bodrum yollarında kullanımımızla yol bilgisayarına yansıyan tüketim değeri 5 litre. Bu sonuca zaman zaman tempolu sürüşte büyük etki sağladı. Earth Dreams Technology motor serisinin ilk ürünü olan bu motor, sportif bir sürşün yanında ekonomiyi de vaat eden modeller arasında yerini alıyor. Yeni Honda Civic HB dizel fiyatı ise 61 bin liradan başlıyor.

otogündem civic hb

ALİ YILDIRIM

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ