HondaJet’e Amerika’dan uçuş onayı

HondaJet’e Amerika’dan uçuş onayı
  • Genel
  • 18 Aralık 2015 11:18
  • 1.602

Kara ve deniz dışında havacılık endüstrisine yönelik de çalışmalar yürüten firma, hafif jet sınıfındaki uçağı HondaJet ile ABD Federal Havacılık İdaresinden (Federal Aviation Administration – FAA) Tip Sertifikası (uçuşa elverişlilik sertifikası) aldı.

2014 yılında ticarileşen bu hayal, farklı havacılık denetleme kuruluşlarından onay almaya devam ediyor.
HondaJet, ABD Federal Havacılık İdaresi’nden Tip Sertifikası aldı ve bu vesileyle Honda Aircraft Company ve FAA, Honda Aircraft’ın Greensboro, Kuzey Carolina’da bulunan genel merkezinde bir tören gerçekleştirdiler. Gerçekleştirilen törene FAA Yöneticisi Michael Huerta ve FAA yetkililerinin yanı sıra hükümet temsilcileri, toplum liderleri, HondaJet bayileri, tedarikçileri ve Honda Aircraft ortakları da dahil 2 binin üzerinde kişi katıldı. Sertifikayı Honda Aircraft Başkan ve CEO’su Michimasa Fujino teslim aldı.

HondaJet’in FAA Tip Sertifikası’nı almasının Honda için tarihi bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Fujino, “Honda Aircraft’ı yeni bir havacılık şirketi olarak kurduk ve ilk ürünümüz olarak farklı Ar-Ge yaklaşımıyla geliştirdiğimiz gelişmiş hafif jetimizi kısa bir süre önce tanıttık. Tasarladık, test ettik ve şimdi de tertemiz bir sayfayla yol çıktığımız projemizle sertifikamızı aldık. Honda için tarihi bir an” dedi.
Honda Aircraft Company, FAA ile birlikte gerçekleştirdiği testlerle HondaJet’in performansını, güvenliğini, işlevselliğini ve güvenilirliğini onaylattı. Testler ABD’deki 70’ten fazla noktada 3 bin saatin üzerinde uçuşla gerçekleştirildi.
Bugünlere FAA ve Honda Aircraft Company’nin uyumlu işbirliği sayesinde gelindiğini ifade eden FAA Atlanta Uçak Sertifika Ofisi Müdürü Melvin Taylor, “Farklı kurumların işbirliği kolay olmayan, hatta çoğu zaman son derece zor bir süreç. Ancak bu örnekte olduğu gibi başarıyla sonuçlandığında gelen ödül hepimizin yüzünü güldürüyor” dedi.
Havacılık endüstrisinde HondaJet’i özel yenilikçi kanat üstü motor yerleşimi, doğal katmanlı akışa sahip kanatlar ve kompozit gövde gibi özellikler, uçağı yüksek performanslı, yüksek yakıt verimliliğine sahip ve geniş hacimli hafif bir jet yapıyor. Honda Aircraft’ın Greensboro’da bulunan üretim hattında 420 knot (483 mph) ile sınıfının en hızlısı olan HondaJet, aynı zamanda sınıfının yüksek yakıt verimliliğine sahip jeti olma özelliğine de sahip.
25 HondaJet uçağın üretimini sürüyor. Ürün teslim, pilot eğitimi, satış sonrası ve müşteri hizmetleri için hazırlık yapan Honda Aircraft’ın bünyesindeki personel sayısı bin 700 kişiye yaklaştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ