HYUNDAI, Apple ile mi?

  • 10 Ocak 2021
  • 1.831 kez görüntülendi.
HYUNDAI, Apple ile mi?

İki dev elektrikli otomobil konusunda masaya mı oturuyor?

SEOUL – Korea Economic Daily , ikilinin elektrikli otomobiller ve piller konusunda işbirliği yapmak için görüşmelerde bulunduğunu ve Hyundai hisselerinin% 20 arttığını bildirdikten sonra Hyundai , Apple ile erken aşamada görüşmelerde olabilir .

Hyundai, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Apple ve Hyundai görüşmelerde ancak erken bir aşamadalar ve hiçbir şeye karar verilmedi” dedi.

Hyundai daha sonra, daha sonra yayınlanan bir düzenleyici dosyada , “çeşitli şirketlerden otonom elektrikli araçların ortak geliştirilmesi için işbirliği talepleri aldığını” söyleyerek açıklamadan bir şekilde geri adım attı .

Kaynaklar Aralık ayında Reuters’e verdiği demeçte , otomotiv çabaları 2014’ten bu yana düzensiz ilerleyen Apple’ın şimdi 2024’ü kendi çığır açan pil teknolojisini içeren bir binek araç üretmeyi hedeflediğini söyledi.

Haber Tesla’nın hisselerini vurdu ve Apple için bir dizi mevcut veya potansiyel ortağın hisselerini daha yükseltti. Analistler, o zamanlar böyle bir gelişmenin potansiyelinin, pil teknolojisinde adımlar atmış olan Apple’a (veya potansiyel bir ortağa) bağlı olacağını söyledi. Şimdi, Hyundai’nin bu potansiyel ortaklardan biri olduğunu biliyoruz. 

Bir Hyundai sözcüsünün CNBC’ye verdiği demeçte, “Apple’ın Hyundai Motor da dahil olmak üzere çeşitli küresel otomobil üreticileriyle görüştüğünü anlıyoruz. Tartışma erken aşamada olduğu için hiçbir şeye karar verilmedi” dedi:

Hyundai ve Apple , Apple’ın iPhone’ları çeşitli araçlara bağlayan yazılımı  Car Play üzerinde zaten birlikte çalışıyor .

Hyundai’de eski bir tasarımcı ve Güney Kore’de UNIST’te bir profesör olan Jeong Yun-woo, “Apple’ın Hyundai’ye  araba  üretimini dış kaynak kullanımı mantıklı, çünkü (Koreli firma) kaliteyle tanınıyor,” dedi.

Tayvanlı sözleşmeli çip üreticisinin iPhone’larda Apple ile tedarik sözleşmesine atıfta bulunarak, “Ancak otomobil üreticileri için Apple’ın Foxconn’u gibi olmanın iyi bir strateji olup olmadığından emin değilim,” diye ekledi. .

Analistler, Apple’ın  araç geliştirme ve üretme maliyetlerini düşürmek için Hyundai’nin elektrikli otomobil  platformunu ve tesislerini kullanmakla ilgilenebileceğini söyledi .

EBEST Investment & Securities analisti Kevin Yoo, “Apple, Hyundai’yi ideal bir ortak olarak görebiliyordu, çünkü eski ABD’li otomobil üreticileri söz konusu olduğunda, Apple’ın kaçınmak isteyeceği güçlü sendikalara sahipler,” dedi.

“Dahası, onların (eski ABD otomobil üreticilerinin) işgücü maliyeti,  araba  üretimi söz konusu olduğunda genellikle büyük bir rol oynayan Hyundai’den çok daha yüksek .”

İPhone üreticisinin Project Titan olarak bilinen otomotiv çabaları, kendi aracını sıfırdan tasarlamaya başladığı 2014 yılından bu yana dengesiz bir şekilde ilerledi. Bir noktada Apple, yazılıma odaklanma çabasını geri çekti ve hedeflerini yeniden değerlendirdi. Tesla’da çalışmış bir Apple gazisi olan Doug Field, 2018’de projeyi denetlemek için geri döndü ve  2019’da ekipten 190 kişiyi işten çıkardı .

O zamandan beri Apple, artık tüketiciler için bir araç yapmayı hedefleyecek kadar ilerledi, çabaya aşina iki kişi, Apple’ın planları kamuya açık olmadığı için isim verilmemesini istedi. Apple’ın kitle pazarı için kişisel bir araç üretme hedefi, sürücüsüz bir  araç çağırma hizmeti için araba yolculara robo-taksiler inşa eden Alphabet Inc’s Waymo gibi rakiplerle çelişiyor .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
5 ay sonra Türkiye’de, 5 milyon TL civarında fiyatla satılacak. 1913’TEN BU YANA “GÜZELLİK”İN PEŞİNDE...
YENİ PEUGEOT 208: YENİLİKÇİ VE GENÇ Peugeot 208’in direksiyonuna ilk defa oturduğum zaman dikkatimi ilk...
Porsche, tamamen elektrikli ilk spor otomobil modelleri Taycan Turbo S, Taycan Turbo ve Taycan 4S’ten...
SEAT’ın amiral gemisi Leon, tamamen yenilendi. Şu ana kadar üretilmiş en güvenli SEAT olan yeni...
Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, bu yıl dijital ortamda gerçekleşen CES 2021’de yeni nesil...
TOYOTAGAZOO Racing 2021 WRC Sezonunu Monte Carlo Zaferiyle Açtı   TOYOTA GAZOO Racing, hafta sonu...
Sanal pistlerde elde ettiği şampiyonluklarıyla adından söz ettiren ve simülasyondaki gücünü gerçek pistlere de taşıyarak...
Emre GÜLER yazdı… Konuya girmeden önce, masaya kartlarımı koymak istiyorum. Elektrikli araçlarla ilgili çok şey...
Alpine Cars, Renault Sport Cars (RSC) ve Renault Sport Racing (RSR), Alpine amiral gemisi altında...
İki üretici Instagram’da atıştı. Hidrojen yakıt hücrelerine “aptal hücre” diyen Elon MUSK’a meydan okudu. Jim...