www.autowritetr.com

HYUNDAI SONATA

HYUNDAI SONATA

Aston Marti’i hatırlatan ön tarafı ile iddialı geliyor.

Her ayrıntı sanatsal bir etki yaratıyor: Çok düşük başlık, öncekinden bir inç daha alçak olan düzgün tavan çizgisi ve gövde tarafında bulunan önemli derinlik. Arka kısım daha kısa, lastiklerin genel çapı biraz daha büyük. Yandan, iki belirgin kırışıklık sistematik  bir şekilde birleşiryor ve önden arkaya doğru koşarken tekrar ayrışıyor.

Hyundai’nin sadece giderek daha fazla çizgi ve yüzeyde toplanması değil, otomobil  şirketlerinin tasarımı büyütmek için çaba gösterdikleri detaycılık takdiri hak ediyor.

Sonata, Hyundai’nin 2018 Cenevre otomobili fuarında gösterilen Le Fil Rouge konsept otomobilinin önizleme yaptığı Sensuous Sportiness adlı en son tasarım dilinde (ilk olarak Sensuous Sportiness) tanıtılan otomobil. Ve süperstar tasarımcıların gelmesinden bu yana tam olarak tasarlanan ilk model – baş tasarım görevlisi Luc Donckerwolke (eski adıyla Lamborghini, Audi ve Bentley) ve Hyundai tasarım SangYup Lee (General Motors, Bentley ve Volkswagen) başkanı.

Sonata’daki Aston Martin etkisinin ön taraftan olduğuna dikkat çekici. Bu kısmen, levha metalin aracın ön kenarına kadar uzandığı benzer bir başlık uygulamasından kaynaklanıyor. Sürücü koltuğundan, çelikten yapılmış bir sonsuzluk havuzu gibi görünmüyor.

Bu bir ana araç üzerinde alışılmadık bir yaklaşım. Her düşük hızlı park yeri kazasında davlumbaz değişimi gerekiyorsa, müşteriler mutsuz olacak ve sigorta oranları artacaktır. Neyse ki, SangYup Lee’nin yakın zamanda Güney Kore’deki Namyang’daki tasarım merkezinde, Hyundai’nin mühendislik ekibi, kıvrımlı kaputu korumak için alt tamponda akıllıca bir takviye yapmış.

Düzgün (ve patentli) bir numarada, kaputu çevreleyen ve farlara uzanan krom süslemenin ön çeyreği veya benzeri arkadan aydınlatılıyor.

Işık söndüğünde, tipik kesim gibi görünüyor. Ancak, krom kaplama 0,01 mm’lik kareler genişleyen bir ızgarada bir lazer tarafından yakılıyor ve yoğunluğun artmasıyla trimin farlara yaklaştığı ölçüde ışık yayılıyor. Bu uygulamanın bir dezavantajı, aydınlatılmış ve aydınlatılmamış bölümler arasında bir kesim çizgisi bırakması.

Her türlü sürücü asistanı özelliği, mevcut üç radar sensörü, beş kamera ve 13 ultrasonik sensör ile sağlanıyor: standart adaptif seyir, ileri-çarpışma freni, şerit takip asistanı (görme kaybını olsa bile öndeki aracı takip etmeye devam ediyor. Şerit çizgileri arasında), ayrıca mevcut arka çarpışma frenlemesi ve dönüş sinyali etkinleştirildiğinde ilgili dış dikiz aynasından geriye bakan dijital gösterge kümesinde bir video beslemesini gösteren kör nokta görünümü özelliği.

Reklam

Düzgün dışın altında yeni, üçüncü nesil bir mimari var. Tamamen yeniden düşünmekten daha çok bir yeniden tasarım. Ancak, daha fazla optimizasyon ve yüksek mukavemetli çelik, talep edilen boş ağırlığı hafifçe aşağı çekerken, süspansiyon dikme tipi bir cephe ve çok katlı bir arka kısım.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org