İkinci el araç satışında sıfır araç pazarının 3 katı işlem yapılıyor

İkinci el araç satışında sıfır araç pazarının 3 katı işlem yapılıyor

ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bozkurt, 2. el araç satışının kayıt altına alınması gerektiğini belirterek, “Çok önemli bir pazar ve baktığınız zaman sıfır araç pazarının 3 katı işlem yapılıyor.” dedi.

AA ISTANBUL

İkinci el araç piyasasında faaliyet gösterecek Otoshops, ALJ Holding’in otomotiv sektörü yatırımları doğrultusunda Türkiye’deki şirketleri arasına katıldı.

ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, yeni şirketlerinin hedef ve yatırımlarına yönelik düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, ALJ Holding olarak yeni bir yatırımı daha duyurmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını dile getirdi.

Türkiye’nin, gerek genç nüfusu gerekse de dinamik ekonomisiyle büyük bir ülke olduğunu belirten Bozkurt, ALJ olarak bu ülkede uzun vadeli yatırımlarla yer almak ve katma değer üretmek istediklerini söyledi.

Bozkurt, Otoshops’ın 65 milyon liranın üzerinde bir yatırımla faaliyetlerine başladığını aktararak, ikinci el otomotiv pazarında kurumsallığın yanı sıra sektörde fark yaratacak, kaliteli ve güvene dayalı çağdaş hizmetler sunacaklarını anlattı.

“Yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz”
Türkiye’de 1998 yılından bu yana yatırım yaptıklarına işaret eden Bozkurt, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin, coğrafi konumu, kaliteli insan gücü, zengin kaynakları ve en önemlisi dinamik ekonomisiyle model bir ülke olarak her geçen gün dünya sahnesindeki yerini güçlendirdiğini görüyoruz. Bu durum ALJ olarak Türkiye’de yatırım yapma kararlılığımızı son derece olumlu yönde etkiliyor. 5 kıtada, 30’dan fazla ülkede 17 bin 500’den fazla çalışanıyla faaliyet gösteren bir yatırımcı olarak, Türkiye’nin ekonomik istikrarı ve gelişimine güveniyoruz. Bu anlayışla Türkiye’nin ekonomik alanda güçlenmesi için çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Yatırım konusundaki araştırmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz.”

“2. elde kişiden kişiye satış işleminin mutlaka düzenlenmesi gerek”
Bozkurt, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “İkinci el piyasasında yüksek marjlarla alım-satım konusunda güven sorunu olması nedeniyle satışlar daha çok bireysel yapılıyor. Siz bu marj konusunda nasıl bir strateji izleyeceksiniz?” sorusu karşısında Bozkurt, şunları söyledi:

“İkinci el pazarı çok büyük. Ancak bu sistem çok büyük bir oranda kişiden kişiye satış şeklinde çalışıyor. Geldiğimiz noktada artık bu iş, oto pazarlarında kişiden kişiye yürütülebilecek boyutu çoktan geçti. Çünkü insanların zamanı yok ve kişisel yaptığınız işlemlerde güven çok önemli bir unsur. Bu nedenlerle ‘Bu işe güvenilir kurumlar önderlik ederse bireysel müşterilerin de tercih edeceği bir yere kayabilir’ diye bu yatırımı yaptık. Çünkü bütün dünyada böyle olmuş. Ülkemizde de çok yakın zamanda konuşulan bir yeni regülasyonla aslında bu işin daha fazla kayıt altına alınması da konuşuluyor. Olması gereken de bu. Çok kısa bir sürede bu işi düzgün yapan kurumların bu kişiden kişiye satışlarda çok önemli bir rolü olacağına inanıyoruz. Bu işin artık kayıt altına alınması lazım. Çok önemli bir pazar ve baktığınız zaman sıfır araç pazarının 3 katı işlem yapılıyor. Bu işin çok daha arada derede, el yordamıyla yapıldığı bir ortamdan kurumsal ortama taşınması artık bir ihtiyaç.”

Bozkurt, ikinci el piyasasının kayıt altına alınmasında ilk hedefin, pazardaki çok büyük potansiyeli barındıran kişiden kişiye satış durumunun olduğunu söyledi.

Kişiden kişiye satış işleminin mutlaka düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Bozkurt, “Özellikle kadın sürücüler bu konuda çok dertli. Bu işlemleri bilmiyorlar. Aracın satılması için ilan verildiğinde bu işlerin takip edilmesi, sürdürülmesi, sonuçlanması gerçekten bir eziyet. Ben kişisel olarak buna zaman ayırabileceğime inanmıyorum.” diye konuştu.

Bozkurt, Otoshops ile alım, satım ve ekspertiz gibi tüm süreçler yürütülürken birçok aktörün merkezinde duracaklarını belirterek, “Bu işin ihalesini yapan büyük firmalar da var, küçük galeriler de var, bireysel satıcılar da var. Distribütör markaların ikinci el operasyonları da var. Biz öyle bir sistem kurduk ki bizim de standartlarımıza uymak kaydıyla buna bir şekilde dahil olmak isteyen tüm aktörlere, oyunculara açığız.” ifadelerini kullandı.

Gelecek dönemde yeni bayiler açacakları ve ilave yatırımlar yapacakları bilgisini veren Bozkurt, “ALJ’nin bugüne kadar Türkiye’deki yatırımları 300 milyon doların üzerine çıktı. Önümüzdeki dönemde de otomotivle ilgili olan ya da olmayan yatırım olanaklarını değerlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Muhabir: Hasan Arslan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ