İklim Değişikliğine Aşı Yok!

İklim Değişikliğine Aşı Yok!

Emre GÜLER yazdı…

FIA Başkanı Jean Todt, motor sporlarının yeni bir gerçeklikle karşı karşıya olduğunu ve korona virüs salgını sonucunda yeni bir yaklaşım gerektirdiğini söylemişti.

Korona virüsün yol açtığı küresel salgın, sonunda belki bir aşı ile çözülecek, ancak karşı karşıya olduğumuz iklim ve ekolojik krizi kırılma noktasına geldiğinde, insanlık olarak elimizde aşı olmayacak. Hızlı davranmazsak, bir medeniyetin ve gezegenin sonuna çaresizce tanık olmaktan başka yapabileceğimiz hiçbir şey olmayacak.

İnsanlık yirmi birinci yüzyılın üçüncü on yılına girerken, hiç kimse viral tahribatından hiçbir yerin korunmadığı dünyayı kasıp kavuran veba benzeri belayı tahmin edemezdi, aklına bile getirmezdi.

2020’nin yılbaşı gecesi birisi size bütün yıl ağzınızda maske ile dolaşacağınızı söylese herhalde en kibarından psikolojik sorunları olduğu düşünürdük.

Bilim insanları, tıp uzmanları son yıllarda insanlığı küresel bir virüs salgınının her an patlak verebileceği konusunda uyardılarsa da, hükümetler, tıbbi sistemler ve uluslararası kuruluşlar uyarıları görmezden geldiler. Yeterince hazırlık yapamadılar ve hatta bilim adamları ortaya çıkan virüs konusunda bile ilk günlerde uyum içinde olamadılar.

Her zamankinden daha fazla, insanlığın, karşı karşıya olduğumuz mevcut krizden daha büyük ve hatta daha uzun süren kaçınılmaz bir krizi ele alma dürtüsünü hissediyoruz – iklim değişikliği. İklim krizinin, bağlı olduğumuz ekosistemi yok ederek ve yaşamı destekleyebilecek tek gezegeni zehirleyerek insanlık için geniş kapsamlı sonuçları olacaktır.

İklim değişikliği, sanayi devrimi sırasında büyük ölçekli fosil enerji kullanımıyla başladı ve iki yüzyıl boyunca giderek artan bir tehdit olan sera gazlarının kademeli olarak birikmesi ile her geçen gün felakete hızla yaklaşıyoruz.

Sistemik bir kriz karşısında ne ülkeler, şirketler ne de bireyler tek başına ayakta kalamazlar.Ne sürdürülebilir halk sağlığı sistemi ne de sürdürülebilir insan uygarlığı bir “şans eseri” üzerine inşa edilmemelidir.

Yaklaşan iklim krizinin etkileri, tahminen mevcut koronavirüs pandemisinden daha şiddetli olacaktır. Korona virüsün yol açtığı küresel salgın bağışıklık sağlandığında ortadan kalkacaktır, ancak insanlığın iklim krizinin etkilerine bağışıklık kazanması nerede ise imkânsız.

Covid salgının başlangıcından beri öğrenilmesi gereken en büyük derslerden biri şudur: Dünyada hiç kimsenin elinde proaktif bir kriz yönetim sistemi yok!

Sistemik bir kriz karşısında, ihmal ve ertelemenin hayatları ve ekonomileri kurtarmak için uygun stratejiler olmadığı da bir başka ders… Krizin yayılmasını sadece acil eylem planları durdurabilir. Tıp uzmanlarının uyarılarını neden görmezden geldiğimizi düşünürken, bilim adamlarının iklim değişikliğinin felaket sonuçları hakkında çaldıkları alarm zillerini niçin görmezden geliniyor, niçin eylem planları yapılmıyor?

Otomotiv sektöründeki herkes piyasaların ne zaman normale döneceğini, otomotiv sporundakiler de yarışların ne zaman başlayacağı konuşuyor. Ancak, bence herkesin sorması gereken temel soru, ortam ne zaman yeniden olması gerektiği gibi canlanacaktır…

Piyasaların canlanması, ekonomik kayıpların karşılanması veya ortaya çıkabilecek yeni boyutlarını kriz yönetim planı olmadığı için kimse bilmiyor. Ne yazık ki, talep olmaz ise, satış olmaz, satış olmaz ise pazarlama bütçesi olmaz, bütçe olmaz ise sponsorluk olmaz, spor ise sponsorsuz tabii ki hiç olmaz…  Bu Aristo mantığı umarım gerçekleşmez.

Dünya üzerindeki yaşamımız iki ciddi tehditle karşı karşıya. Bunlardan biri, bireylerin sağlığı ve ekonomilerimiz için korkunç sonuçları olan dünya çapındaki Covid19 salgını.Diğeri ise uzun süredir devam eden iklim değişikliği…

2020 bize gerçek hayatta bedeli çok ağır bir deney yaşattı.

İhmal ve erteleme belasından toplumlar ve toplumları yönetenler kurtulmalı ve şeffaf yönetimler yarınlara hazırlık yapmalıdır.

Akıllanıp bu tehlikeye karşı hazırlık yapabilecek miyiz, yoksa bu fırsatı da israf mı edeceğiz?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ