İLK 8 AYDA REKOR KIRAN OTOMOTİV İHRACATI « UÇUŞA » HAZIRLANIYOR

İLK 8 AYDA REKOR KIRAN OTOMOTİV İHRACATI « UÇUŞA » HAZIRLANIYOR
  • Güncel
  • 24 Eylül 2015 16:47
  • 1.584

Euler Hermes, global otomotiv sektörünü değerlendirdi

Alacak sigortasında dünya lideri Euler Hermes, global otomotiv sektörünü değerlendirdiği “Otomotiv Pazarı: Gerilimli Bir Tel” başlıklı raporunu yayınladı. Euler Hermes, geleneksel otomotiv pazarlarının hız kaybettiğine ve gelişmekte olan ülkelerin pazarlarının zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, otomobil üreticilerinin Suudi Arabistan ve Türkiye gibi pazarlara yönelerek buralardaki büyüme fırsatlarını değerlendirmeye odaklandıklarını vurguladı. Türkiye otomotiv pazarının “uçmaya hazırlanan bir kuş” olarak tanımlandığı raporda Euler Hermes pazarın 2015’te yüzde 24, 2016’da ise yüzde 15’lik büyüme ile etkileyici bir performans sergileyeceğini belirtti.

Türkiye’de 2015 yılında ruhsat alan otomobil oranının yüzde 24 arttığı bilgisini veren Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Özlem Özüner, “2023’e kadar toplam üretim rakamının 1 milyon 280 bin adet olması öngörülüyor; yine aynı dönemde yaratacağı ihracat geliri ise 10 milyar Euro olarak tahmin ediliyor. Avrupa’ya bir geçit konumunda bulunan Türkiye aynı zamanda Renault, Toyota, Ford ve Hyundai-Kia gibi markaların üretim hatlarına ev sahipliği yapıyor. Hatlarda üretilen araçların yaklaşık yüzde 80’i özellikle Avrupa pazarlarına ihraç ediliyor” şeklinde konuştu.

2015 toplam satış hedefi aşağı yönlü revize edildi
Türkiye otomotiv pazarında yılın ilk sekiz ayında tüm yılların rekorunu kırılarak kamyon dâhil toplam satış adedi 623.000 seviyesinde gerçekleşti. Özüner, bu temponun devam etmesi durumunda yıl toplamında 1 milyonun üzerinde satış adedine çıkılmasının öngörüldüğünü ancak son dönemdeki kur artışlarının fiyat artışını getirmesi ile satış temposunun Ekim-Aralık döneminde yavaşlamasının beklendiğini belirtti. Özüner, “2015 yılında toplam satış adedinin aşağı yönlü revize edilmesi ile 900.000-950.000 aralığında olabileceğini tahmin ediyoruz. Kurlardaki aşırı dalgalanma binek ve ticari araç piyasasında iki farklı türde müşteri reaksiyonu yaratıyor. Bazı müşteriler, özelliklerinde ellerinde döviz varsa, kur artışını fırsat olarak görüp alıma geçiyorlar. Bu durumu daha çok bireysel müşterilerde gözlemliyoruz. Tüketici kredisiyle alım yapan müşteriler ise beklemeyi tercih ediyorlar çünkü tüketici güvenindeki erozyon, alım kararının da ötelenmesine neden oluyor. Bu dönemde filo pazarında da tedirginlik olması nedeniyle durgunluk gözlemleniyor; ileriye yönelik siparişlerin temposunda kayıplar meydana geliyor” dedi.
1442919866_Otomotiv_Risk_Haritas__
HARİTADA TÜRKİYE “ZAYIFLIK İŞARETİ VEREN ÜLKELER ARASINDA!
Global otomobil üretimi 2015’te yüzde 2 yavaşlayacak
Otomotov Pazarı: Gerilimli Bir Tel raporuna göre otomobil üretimi söz konusu olduğunda güç el değiştirdi: Çin, 2007-2014 yılları arasında çıkışlarda yüzde 167’lik artış elde etti. Hindistan yüzde 70, Meksika da yüzde 61’lik artış ile önemli kazançlara imza attı. Bu dönemde Avrupa’da ise İtalya çıkışlarının yüzde 46’sını kaybederken Fransa’nın kaybı yüzde 40 oldu. İspanya pazarında ise yüzde 14’lük daralma kaydedildi.

Euler Hermes, global otomobil üretiminin 2015 yılında yüzde 2’lik yavaşlama kaydedeceğini, gelecekte ise yüzde 3 veya yüzde 4’lük büyüme ile büyüme potansiyelini geri kazanacağını öngörüyor. Ancak otomobil üreticilerinin ana pazarlarda yer edinmeleri için zorlu bir yarışa girmeleri ve aynı zamanda sürekli değişen talebe karşılık verecek şekilde faaliyetlerini geliştirmeleri gerekiyor.

Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Otomobil markalarının işçi maliyetlerini düşürme hedefine paralel olarak üretim faaliyetlerinin ‘otomobil-dostu’ olarak görülen gelişmekte olan ülkelere kaydığını görüyoruz. Buna değişkenlik gösteren talep de eklendiğinde, yerel pazarların özel ihtiyaçlarını etkin bir şekilde karşılayabilecek yeni üretim bölgeleri oluşturulduğunu gözlemliyoruz. Bu kapsamda otomobil üretiminin giderek Doğu Avrupa, Latin Amerika, Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya’ya kaydığını söyleyebiliriz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ