www.autowritetr.com

İLK YERLİ-MİLLİ OTOMOBİLİMİZ

İLK YERLİ-MİLLİ OTOMOBİLİMİZ

EVT S1

2015 senesinde üretilen ve neden sonlandırıldığı bilinmeyen EVT S1, aslında ilk yerli ve milli otomobilimiz. Tamamı Türklerin eseri olan EVT S1, daha sonra mali kaynak ve finansman sağlayamadığı için sonlandırıldı. 12 kişilik bir tasarım ve uygulama ekibiyle yola çıkan EVT S1, deneme sürüşünü de, gerçekleştirdi. Yani yolda giden bir prototip ile denemeler yaptı.

Seri olarak da üretilebilinirdi, hatta spor bir araç olarak tasarlanan otomobil, daha sonra 4 kişilik bir araç olarak da planlanıyordu.

Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te üniversite bünyesindeki mühendisler ve öğretim üyeleri tarafından yapılan EVT S1’in şasisi yüksek dayanıklı alüminyum malzemeden üretildi. Kaportada fiber ve polimer malzeme kullanıldı.

100 kilometrede yaklaşık 4 liralık elektrik tüketimi yapan araç, seri üretime geçseydi Ankara-İstanbul arasını 20 liralık enerji ile tamamlayacaktı.

0’dan 100’e 7.5 saniyede ulaşabilen EVT S1, 141 beygir motor gücüne ve 180 kilometrelik maksimum sürat değerine sahip. Hızlı dolumda 30 dakikada, normal dolumda ise 10 saatte bataryasının tamamını doldurabilen araç 35 kWh batarya kapasitesiyle yaklaşık 300 kilometre yol alabiliyor.

EVT Motor, Hacettepe Üniversitesi Teknokent ve Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları işbirliği ile 2012 yılında elektrikli otomobil teknolojileri alanında Ar-Ge ve üretim çalışmaları için kurulmuştu. 12 kişilik bir ekip, aynı yılın haziran ayında çalışmalarına başladıkları ilk model EVT S1’i üniversite kampüsünde ve üniversitenin olanaklarıyla geliştirmiş, 3.5 yıllık çalışmayla tamamen özgün tasarımla aracın prototipini üretmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ