İŞ DÜNYASININ DEVİ VEHBİ KOÇ’UN YÜZYILLIK MİRASI

İŞ DÜNYASININ DEVİ VEHBİ KOÇ’UN YÜZYILLIK MİRASI

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara’nın en önemli yaşayan tarihi mekanlarından biri.

Başkentin ilk sanayi müzesi olması ile dikkat çeken Çengelhan aynı zamanda tarihi dokusu ve mistik atmosferi ile ziyaretçilerini geçmişin saklı kalan dünyasında yolculuğa çıkarıyor.
Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara’nın ilk sanayi müzesi olma özelliğine sahip. Müzenin yer aldığı han, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılmış. Hanın Mihrimah Sultan’ın eşi Damat Rüstem Paşa’nın vakfına bağlı olduğu ve beş yüz yıla yakın bir süre önce inşa edildiği biliniyor. Ankara’nın hanlar bölgesinde bulunan ve hala özgünlüğünü koruyan Çengelhan, Koç Ailesi için ayrıca bir önem taşıyor.
_MG_0261
Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, Koç Holding’in Kurucusu merhum Vehbi Koç’un ilk çalıştığı dükkana ev sahipliği yapıyor. Divan tarafından işletilmekte olan Çengelhan BRASSERIE’nin enfes lezzetlerinin de sunulduğu müze içerisinde, otuz iki sergi odası bulunuyor. Müzede denizcilikten karayolu taşımacılığına, havacılıktan, tıbba kadar pek çok sanayi kolunun geçmişini bugünle buluşturan 3000’den fazla obje sergileniyor. En çok ilgi çeken teşhir alanlarının başında ise Vehbi Koç’un 1900lü yılların başında henüz bir çocuk iken iş hayatına atıldığı Manifatura ve Nalburiye dükkanı gelir. Geçmişe tanıklık eden objeleri günümüzle buluşturan Rahmi M. Koç Müzesi, Türkiye iş dünyasının efsane isimlerinden Vehbi Koç’un özel anısı ile 2005 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor Çengelhan, müze olmasının yanı sıra tarihi dokusu ve Ankara’nın tarihten günümüze bilinmeyen yönlerini açığa çıkartan yapısı ile büyük ilgi görmeye devam ediyor. Müze içerisinde bulunan ÇengelhanBrasserie, Türk mutfağının özel tatlarından oluşan menüsü ile ziyaretçilerine tarihle iç içe muhteşem anlar yaşatıyor.
_MG_0003
Adres:
Tarihi Ankara Kalesi, Necatibey Mah. Depo Sok. No: 3
Ulus / ANKARA
T: +90312 309 68 00

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ