Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 Jours SQ:

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 Jours SQ:

Üst Düzey Saatçilik Alanında Çağdaş Bir Başyapıt

Saat üretiminde referans noktası Manufacture, yeni Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 jours SQ ile uzmanlık alanının genişliğini ve derinliğini bir kez daha ortaya koyuyor. Yeni model, 1928 yılının tarihi Grande Complication cep saatinden ilham alınarak geliştirildi. Seksen altı yıl sonra iskeletleştirme ve mineleme ustalarının maharetli elleri, sadece 200 adet sınırlı sayıda üretilecek, üst düzey saatçilik alanında çağdaş bir başyapıt yarattılar. Karşınızda Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 jours SQ.
1928 Uretimi Grand Complication Cep Saati
Sahip olduğu oldukça komplike teknik özellikleri bir yana; Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 jours SQ, oldukça yüksek estetik özellikleriyle ön plana çıkmış bir zaman ölçer. Çünkü bu modelin tasarlayan komplikasyon atölyesinin saat ustaları, 1928 yılında üretilen son derece komplike bir cep saati modeline övgülerini sunarken; aynı zamanda da henüz “ultra” noktasına, yani son noktaya erişilmediğini kanıtlamak istiyorlardı. Bu ayrıcalıklı saatin tasarımını gerçekleştirirken bakın neler oldu:

Oymacılık ve İskeletleştirme Sanatı
Oymacılık ve iskeletleştirme ustaları, öncelikle kendilerini yeni teknik ve estetik bir zorluğu aşmaya adadılar. Oymacılık ustası Dominique Vuez: “Mekanizmanın kalitesinden ödün vermeden mekanizmadan mümkün olduğu kadar ‘eti’ ayıklamak, gerçekten de oldukça sanatkârlık gerektiren bir durum. ” diye belirtiyor.
Oymacılık ustaları, işin gerekli püf noktalarını biliyorlar: “Müşterilerimiz, mümkün olduğu kadar çok detayı görebilmek ister. Fakat bir mekanizmayı iskeletleştirdiğimizde, mekanizmanın hassaslığını ve güvenirliğinin zarar görmediğinden emin olmak zorundayız.”. Oymacılık ustası, Jaeger-LeCoultre Kalibre 876’nın tasarımcılarından ilgili dokümanları temin ederek işe başladı. Daha sonra mekanizmanın hangi parçalarının güvenli bir şekilde hacminin küçültülebileceğine ve bu parçaların hangi oranda kesilebileceğine karar verdi. Yüksek komplikasyon atölyesi ile (Complications Horlogères) işbirliği içerisinde gerçekleştirilen bu aşamanın en ince detayına kadar tümünü taslaklarına ve planlarına aktardı. Şüphesizdir ki usta, iskeletleştirme gibi karmaşık bir işlemi gerçekleştirmek için benzer tekniklere başvurulmuş 180 yılı aşkın bir geçmişe ve seleflerinden kendi kuşağına aktarılan mirasa güvenebilirdi. Son derece ayrıntılı bir iskeletleştirme planı oluşturduktan sonra oymacılık ustası ve ekibi, ellerine oymacılık testeresini ve kireçleri alıp, bu titizlik ve hassasiyet gerektiren işe koyuldular. Mekanizmadan gereksiz yere “eti” kesip atmamak için testereyi titizlikle, milim milim kullandılar.
Mineleme Sanatı
Bir sonraki adım ise biri kadranı süsleyen diğeri de saatin kasasının arkasında bulunan beyaz altından halkaları süslemekti. Bu halkalar ilk olarak elde güzelce yontulur, ardından grand feu “champlevé” tekniğini kullanarak transparan ve mavi renkteki mine ile kaplanır. Mineleme ustası Miklos Merczel ve ekibi, çok küçük bir fırça yardımıyla parçanın yüzeyine mine uygulayarak işe başladılar. Ardından bu parça, istenilen mavi ton elde edilinceye kadar fırında pişirilir. 800-820 Celsius derecede gerçekleştirilen her bir pişirme işlemi, çalışmayı tehlikeye atar. Çünkü çok yüksek sıcaklık, çatlaklara ve istenmeyen enklüzyonlara sebebiyet verebilir. Daha sonra bu parça, elmas tozuyla nazik bir şekilde cilalanır. Mineleme işlemi, her zaman oldukça sabır gerektiren bir işlemdir ve Manufature’ın en deneyimli mineleme ustalarının kadranı ve mekanizmayı çevreleyen iki halkanın minelemesini bitirmesi için 2 güne ihtiyacı vardır.
Montaj ve Birleştirme
Şimdi ise komplikasyon atölyesinden bir saat ustası, Dominique Vuez ve Miklos Merczel’in çok küçük eserlerini, 200’den fazla yay, levye, program çarkları, pinyonlar ve dişliler ile bir araya getirmeye başlar.
1000 Saatlik Kontrol Testi
Ancak bu sanat eserinin bu noktada bittiğine inanan herkes yanılmış olur çünkü montajı yapılan saat şimdi de Jaeger-LeCoultre’un 1000 saatlik denetim biriminde gerçekleştirilen bir dizi stres testine ve kılı kırk yaran bir dizi fonksiyon testine tabi tutulur. Manufacture’ın yüksek kalite standartlarını hiçbir koşul altında düşürmemek için bu testleri gerçekleştiren kontrolörler, hiçbir hatayı hoş görmezler. Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 jours SQ artık hazırdır.

Bu tasarım ve ince el işciliğinin büyüleyici ürününün teknik ve komplikasyon özellikleri, 2004 senesinde üretilen Master Eight Days Perpetual modeline bir övgü niteliğindedir. Kadranı, gece ve gündüz zamanına ek olarak tarih ile ilgili birçok göstergeye ev sahipliği yapar: tarih, haftanın günü, ay ve ayın evreleri göstergeleri. Saat üzerinde birçok bilgiye yer verilse de kadran üzerinde yer alan göstergeler, saate bakan kişiye net bir okunurluk sağlamak amacıyla zekice tasarlanmış ve yapılandırılmıştır. Oldukça geniş saat, haftanın günü, tarih ve ay göstergelerine kadranda kolaylıkla okunabilecek şekilde yer verilmiştir. Güç rezervi ile gece/gündüz göstergesi birbiriyle uyum içinde olup kadranın üst yarısına simetrik bir şekilde yerleştirilmiştir. Saatin “daimi takvim” (perpetual calendar) olabilmesi için saatin tüm göstergeleri birbiriyle senkronize edilmiştir. Böylelikle şubat ayının 29 gün çektiği artık yıllarda bile manuel olarak bir ayar yapılmasına gerek yoktur. Bu durumun bir sonraki istisnası, 100’ün katı olsa da 400’e tam bölünemeyen ve bu nedenle artık yıl olmayan 2100 yılıdır. Eğer saat uzun yıllar boyunca kullanılmadan bir kenara terk edilirse, saatin sahibi göstergeleri tek bir gün ileri almak için bir butona basabilir: Tüm göstergeler tamı tamına bir gün ileriye alınırlar ve böylece karmaşık bir işlem olan resetleme ihtiyacı ortadan kalkmış olur.
Manuel kurmalı Jaeger-LeCoultre Kalibre 876, 37 adet yakut da dâhil olmak üzere toplam 262 parçadan meydana gelse de, yalnızca 6.6 mm kalınlığındadır. Bu kalibre, yapılabilecek en iyi düzeyde, Manufacture tesislerinde üretilmiş, montajı yapılmış ve incelikle dekore edilmiştir. Hiçbir regülatörü bulunmayan balans, saatte yarım-salınım olmak üzere 28,800 frekansında salınım yapar. Ana zemberekler tam olarak kurulduğunda güç rezervi, mekanizmanın 8 gün dolu dolu çalışmasına olanak sağlar. Sekiz günden sonra saatin sahibi saati eline almalı, tepeyi çevirmeli ve böylece iki tulumbada depolanan enerjiyi tazelemelidir.

Jaeger-LeCoultre’nin eşsiz saat koleksiyonu, Sapan Lüks Saat Mücevherat tarafından işletilen Nişantaşı Altın Sokak’ta bulunan Jaeger-LeCoultre Boutique’in yanı sıra, Zorlu Alışveriş Merkezi’ndeki “Greenwich” Butik’te saat severlerin beğenisine sunuluyor. Antalya bölgesindeki Jaeger-LeCoultre yetkili satış noktası ise “Argos Center”.

Jaeger-LeCoultre Hakkında: Vallée de Joux’un Mucitleri.
1833 yılından beri saatçilik tarihinin baş aktörlerinden biri olan Manufacture Jaeger-LeCoultre; İsviçre’deki Vallee de Joux’da konumlanan ve 180 ayrı ustalık dalını tek çatı altında barındıran üretim evinde dünyanın en prestijli zaman ölçerlerini geliştirmekte ve üretmektedir. Bugüne dek sektöründe bir çok dünya ilkine imza atan markanın yaratıcı ruhuyla geliştirdiği ve çeşitlendirdiği geleneksel “Yüksek Komplikasyon” (Grande Complication) modelleri ile olağanüstü kreasyonlara; Reverso, 101, Geophysic, Memovox, Master Control, Gyrotourbillon, Atmos Masa Saati gibi efsanevi modellere imza atmıştır. 1.242 saat kalibresinin yaratıcısı, 400 patentli buluşun sahibi, kodlarını geniş bir mirasın üzerine inşa etmiş Jaeger-LeCoultre, üst düzey saatçiliğin referans noktası kabul edilmenin haklı gururunu yaşamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ