www.autowritetr.com

Japon Idemitsu’da elektrikli otomobil işine giriyor.

Japon Idemitsu’da elektrikli otomobil işine giriyor.

TAJİMA ve PİNİNFARİNA’ da işin içinde.

Japonya’nın en büyük ikinci petrol şirketi bu yılın sonlarında bir elektrikli otomobil satmaya başlayacak . Idemitsu Kosan, önümüzdeki yıllarda benzin kullanımında geri dönüşü olmayan bir düşüş olacağını tahmin ediyor ve Japonya’daki 6.400 benzin istasyonunu faaliyette tutmanın bir yolu olarak arabayı geliştiriyor .

1911’de kurulan Idemitsu, Japonya’nın en eski petrol rafinerilerinden biridir. Nikkei’ye göre , şirket “petrole son veriyor” ve küçük, sıfır emisyonlu bir şehir otomobili yapmak için elektrikli araç şirketi Tajima EV ile ortaklık kurdu .

100 km (62 mil) menzile ve 60 km / sa (37 mph) maksimum hıza sahip bir NEV (mahalle elektrikli araç) olarak hizmet verecek. Dört kişiliktir ve bir kei arabasından daha küçük ayak izine sahiptir. Gövde, Idemitsu’nun petrokimya bilgi birikiminden yararlanılarak “yüksek performanslı” bir plastikten yapılmıştır. Araba yaklaşık 9.500 $ ‘dan etiketlenecek, ancak Çin’den gelen son zamanlarda düşük fiyatlı kompakt EV dalgası yerel olarak bunun yarısına mal olacak.

Idemitsu , arabaları benzin istasyonlarında satmayı, servis etmeyi ve tamir etmeyi planlıyor ve bir gün artık benzin tedarik edemeyebilecek tuğla ve harç sahalarına yeni bir hayat veriyor. Bir bayi ağı halihazırda yürürlükte olduğunda, ortak girişim zaten sahadaki diğer yeni gelenlerin önünde olabilir.

Bu arada, Tajima EV’deki Tajima , önceden asfaltlanmış Pikes Peak Hill Climb rekorunun sahibi olan yarış efsanesi Nobuhiro “Canavar” Tajima’dan başkası değil . 2011’de 10 saniyelik bariyeri aştıktan sonra, parkurun tamamen döşenmesinden önceki son yıl, Tajima elektrik sınıfına geçti.

Kendisi ve başkaları için yarış arabaları üretmeye devam etmesine rağmen, EV’lerin bir savunucusu ve şirketi küçük bir şehir arabası ve otobüs benzeri bir elektrikli insan taşıma aracı üretti. Ortak girişim aynı zamanda Pininfarina’nın eski başkanı ve Ferrari Enzo ve Maserati Birdcage 75th konseptinin tasarımcısı Ken Okuyama’yı da bünyesine kattı .

Japon hükümeti, 2030’ların ortalarına kadar tüm yeni arabaların elektrikli olmasını hedeflediğini açıkladı . Henüz adı açıklanmayan Idemitsu-Tajima EV, Tajima’nın yarış mağazasında küçük hacimlerde inşa edilerek bu yılın sonlarında satışa sunulacak. İyi satarsa, şirketler arabaları üretmek için özel bir fabrika kuracak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ