Kış lastiğine bu yıl 5 milyar lira harcanacak

Kış lastiğine bu yıl 5 milyar lira harcanacak
  • Güncel
  • 18 Kasım 2015 09:00
  • 1.487

LASED Başkanı Karataş, bu yıl 4 milyon kış lastiği satılacağını tahmin ettiklerini belirterek, “Uygulamanın ekonomik boyutunun yaklaşık 5 milyar lira olacağını düşünüyoruz” dedi.

AA ANKARA – ARİFE YILDIZ ÜNAL/İBRAHİM YILMAZ

Otomotiv Lastik Satıcıları ve Servisçileri Derneği (LASED) Başkanı Mustafa Karataş, bu yıl 4 milyon kış lastiği satışının gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirterek, “Uygulamanın ekonomik boyutunun ise yaklaşık 5 milyar lira olacağını düşünüyoruz” dedi.

Karataş, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, kar ve yağmur olmasa bile hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesi halinde kış lastiği kullanılması gerektiğini hatırlatarak, kışın meydana gelen trafik kazalarının çoğunluğunun lastik hatalarından kaynaklandığına dikkati çekti.

Takılacak kış lastiğinin yük sınıfının mutlaka yaz lastiğiyle aynı olması gerektiğini ifade eden Karataş, hız sınırının ise yaz lastiğinden daha düşük olabileceğini, lastik ölçülerinde ise yaz lastiğinden daha dar tabanlı bir lastik tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

Karataş, trafik kazalarındaki araç kusurlarının yüzde 58,76’sının lastiklerden kaynaklandığını dikkati çekti.

Karataş, lastik sektörünün ticari büyüklüğünün yaklaşık 25 milyar lira olduğunu belirterek, bu yıl kış aylarının daha soğuk geçeceğine ilişkin açıklamalar doğrultusunda kış lastiği üretiminde artış görüldüğünü bildirdi. Bu yıl 4 milyon kış lastiği satışının gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini anlatan Karataş, “Uygulamanın ekonomik boyutunun ise yaklaşık 5 milyar lira olacağını düşünüyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
© 2004 KURULUŞ // AutoWriteTR / Mail: [email protected] / Tel : 0212 654 45 81 / ////// Yeni Home Ofis İş Adresimiz. MAVERA EVLERİ, Başakşehir Mah. Mehmet Akif Ersoy Cad. Mavera Sitesi No:18-G - A3/2 Kat:1 Daire:20 P.K:34480 Başakşehir / İstanbul