www.autowritetr.com

KÜLTÜR TURİZMİ GELİRLERİNDE HEDEF: 5 YILDA, 20 MİLYAR DOLAR

KÜLTÜR TURİZMİ GELİRLERİNDE HEDEF: 5 YILDA, 20 MİLYAR DOLAR

TUTAP Başkanı Fikret Yıldız, Kültür Turizmini değerlendirdi; “Türkiye Kültür Turizm gelirlerinin, önümüzdeki beş yılda 20 milyar dolara kadar çıkacağını öngörüyorum.

Ülkemizin Dünya kültürel miras değerlerinin, UNESCO sürecindeki tanıtım çalışmalarıyla ilgili çeşitli projeler yürüten Türkiye Tanıtma Platformu (TUTAP) Türkiye genelinde yapılacak bir foto safari organizasyonunu başlatıyor. 

Şimdiye kadar ülkemizdeki birçok kültürel miras unsurunun UNESCO adaylık sürecinde etkin çalışmalar gerçekleştiren TUTAP, aynı zamanda Türkiye’de bulunan dünya kültürel miraslarını uluslararası turizm fuarlarında tanıtıyor ve çeşitli etkinlikler düzenliyor.Platform, gerek yerel yönetimlerdeki UNESCO sürecinde, gerekse de bünyesinde bulundurduğu yüzlerce profesyonel ve amatör gönüllü Turizm elçileriyle ciddi bir çalışma ve misyon üstleniyor.

Türkiye’nin 18 UNESCO unsurunda gerçekleşecek foto safari heyecanının sürdüğü bugünlerde, Türkiye Tanıtma Platformu Başkanı Fikret Yıldız, yaptığı açıklamada şunları söyledi,

“Ülkemiz kültürel miras zengini bir ülke. Ve son yıllarda özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde, Kültürel Miras Turizminin artmasına yönelik çok önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Biz de Türkiye Tanıtma Platformu olarak bakanlıkla yaptığımız özel bir protokol neticesinde üzerimize düşeni yapmak için çok hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Bakanlığımıza iki binin üzerinde görsel materyal teslim ettiğimiz gibi, 6 bölgeyi UNESCO aday unsuru yapmak konusunda başarılı bir süreci tamamladık.

Kültür turizminin genel turizm gelirleri içindeki payını %25’e çıkaracağını iddia eden Yıldız, “Pandemi yasaklarının bitip normal sürece geçilince, Türkiye Kültür Turizm gelirlerinin, önümüzdeki beş yılda 20 milyar dolara kadar çıkacağını öngörüyorum. Şu anda Türkiye Turizm gelirlerinden %10 civarında pay alan Kültür Turizmi gelirleri, %25’lere kadar tırmanır. Çünkü şu an ülkemizde 18 UNESCO asıl unsur, 85 aday unsur, 6 yaratıcı şehir unsur ve 20 adet somut olmayan UNESCO kültürel miras unsuru bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda UNESCO’ya girecek onlarca yeni unsurumuzla beraber sayılar artacak. Bu dünya geneline bakınca inanılmaz bir zenginlik. Sahip olduğumuz kültürel değerler ve turizm kültürü olan bir ülke olarak, 20 milyar dolar gelir, Türkiye’nin her şehrinde turizm ve yılın on iki ayına yayılmış turizm sezonu kesinlikle bir hayal değil bana göre rasyonel bir hedeftir.” diyerek sektörel tespitlerini dile getirdi.

UNESCO TURKEY PHOTO SAFARI TOURISTICA HAZİRAN SONUNDA BERGAMA’DAN START ALIYOR

Türkiye Tanıtma Platformu’nun düzenlediği foto safari, Türkiye’de bulunan 18 UNESCO ana unsurunda yapılacak. Proje kapsamında tüm fotoğraf tutkunları, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar 18 UNESCO ana unsurunda yarışacaklar. En iyi fotoğraflar seçilerek, ödüllendirecek. Organizasyon 29 Haziran 2021’de Bergama-Efes turu ile başlayacak ve Aralık ayına kadar devam edecek. 18 Ana unsuru görmek isteyen tüm fotoğraf tutkunları safariye katılabilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ