LAMBORGHINI YENİ CENTENARIO ROADSTER’I TANITTI…

LAMBORGHINI YENİ CENTENARIO ROADSTER’I TANITTI…
  • Güncel
  • 25 Ağustos 2016 18:58
  • 1.530 KEZ OKUNDU

Lamborghini Centenario Coupe’nin piyasaya sunulmasının ardından 20 adet ile sınırlı sayıda üretilen üstü açılabilen versiyonu Rodster’in tamamı satıldı.

Centenario Coupe’nin otomobil severlerle buluşmasının ardından Lamborghini bu kez, koleksiyonerler ve otomotiv tutkunları için geliştirdiği bu en yeni modelinin üstü açık versiyonunu tanıttı. Spor otomobili versiyonunun doğal bir halefi olan Centenario Roadster, tüm dünyada yalnızca 20 adet üretildi ve Lamborghini’nin otomotiv tasarımını yeni, ilham verici seviyelere taşıma kararlılığının da gerçek bir temsilcisi haline geldi.

İtalyan simge otomobil markası, özel anma serileriyle dinamik kurucusu Ferruccio Lamborghini’nin yüzüncü yıldönümünü kutlamaya devam ediyor. Tasarımcılara, Lamborghini’nin vizyoner kurucusunun her zaman ileriyi hedefleyen karakterini içinde barındıran ve şık bir ortamda göze çarpan açık bir tasarım oluşturma özgürlüğü tanındı. Spor otomobillerin ulaştığı bu yeni düzeyde, temiz yüzeyler ve Lamborghini’nin hakiki temel tasarım DNA’sını oluşturan ‘biçim işlevden sonra gelir’ anlayışının mükemmel yansımasıyla ortaya çıkan yeni tasarım yönünü de gözler önüne seriyor. Centenario’nun siluetinde, ön ve arka kısımda, düzgün, duyulara hitap eden ve tek gövde biçimi oluşturan yere yakın çıkıntılar yer alıyor.

Performans odaklı bir model olan bu üstü açık otomobil, karbon elyafı monokok yapı üzerine imal edildi ve gövde parçaları da karbon elyafından üretildi.
Deneysel olarak en yeni renkleri deneme özellikleriyle bilinen tasarımcılar, kıvrımlı görünümünü daha da ön plana çıkaracak şekilde Centenario Roadster için özel olarak tasarlanan ‘‘Argento Centenario’’ adında özel gümüşi bir dış boya rengi geliştirdi. Modelin simgesi olan bu mat dokunuşa ulaşmak için tasarımcılar, metal taneciği görüntüsünü seyreltmek ve hafifletmek için yeni yüksek teknolojili bir işlem uyguladı ve ipeksi ve zengin bir dış cila oluşturuyor.

Otomobilin güçlendirilmiş aerodinamik tasarımı, yüksek hızlarda daha fazla bastırma kuvveti uygulayan uzatılmış arka kanat içeriyor ve daha fazla çeviklik ve stabilite için arkadan itiş sistemine sahip. Yeni tamamen bağlantılı bilgi-eğlence ve yenilikçi dokunmatik ekran sisteminin içinde de internette dolaşma ve kullanım kolaylığı saplayan Apple CarPlay yer alıyor.

Özellikle Roadster için iç mekanda azami konfora ulaşmak amacıyla gelişmiş aerodinamik çalışmaları yürütüldü. Ön cam, başlarının etrafında ve üstünde havanın dolaşmasını sağlayıp, aydınlık bir ortam için

1-Yeni Lamborghini Centenario Roadster

kokpit içerisindeki havalandırmayı en uygun düzeyde tutarak, kabin içindeki yolcuların hissettiği türbülansı azaltacak şekilde biçimlendirildi. İç mekanı çevreleyen şık, çerçevesiz pencereler, aydınlık ve havadar bir etki sağlarken, yalıtımı da artırıyor.

Lamborghini’nin bugüne kadar ürettiği en güçlü motora sahip olan Centenario Roadster’in şık dış görünüşü de Lamborghini’nin atmosferik V12 motorunun gücüyle uyum sağlıyor. İyileştirilmiş aerodinamik tasarımla birlikte ulaşılan mükemmel ağırlık-güç oranı da bu otomobilin rahatlıkla 350 km/s maksimum hıza ulaşmasına ve olağanüstü denge ile azami stabilite sunmasına olanak tanıyor.

TASARIM VE AERODİNAMİKLER
Centenario Roadster, Centro Stile Lamborghini tarafından tasarlandı. Her bir bileşen; tarz olarak birbiriyle bağlantılı ve sürtünme, bastırma kuvveti ve motor soğutma açısından da performansın artırılmasına katkıda bulunuyor.
Her bir ayrıntı, yalnızca en yüksek sürüş deneyimi değil, aynı zamanda kabin konforu açısından da en iyi mühendislik çözümüne ulaşılması için ayarlandı. En uygun tasarıma ve işlevselliğe, arka duvar uygulamasıyla, başlıkların arkasında, kabinden havanın yeniden dolaşımını ve yolcu bölmesinin içindeki türbülansı en alt düzeye çekmek için motor kapağının arkasına doğru yumuşak hava akışı sağlayan kanalla birlikte ulaşıldı. Böylece, arka kanat ilave aero-yükten faydalarak daha yüksek arka bastırma kuvveti oluşturuyor.

Centenario’nun gövdesinde tamamen karbon elyafı kullanıldı. Ön motor kaputu, makas kapı panelleri ve açılan tavan çizgisi akışkan, aerodinamik ve organik olarak tasarlandı. Ön dağıtıcı, yan etekler, lastik bombeleri ve arka difüzör de dahil olmak üzere parlak karbon elyafından elde edilen alt parçalar işlevler, teknik ve aerodinamik mükemmelliğe adanmış bulunuyor. Hava akımı, ön far yuvaları içerisinde yer alan kanallar ile yan etekler ve lastik bombeleri çevresinde yer alan oluklardan geçiyor ve böylece arka radyatörlere giden hava akımı iyileştirilerek, en uygun soğutma sağlanıyor.

3-Yeni Lamborghini Centenario Roadster

Arka lastik bombelerinin göz alıcı yapısı da Centenario’nun arkadan itişli sürüş sistemini vurguluyor. Arkadan itiş sistemine uygun özel olarak geliştirilen Pirelli PZero lastikler, dövülmüş ve oluklu alüminyumdan imal edilen özel 20’’/21’’ ön/arka jantların üzerinde yer alıyor. Jant çubuklarının fan şeklindeki biçimi, karbon elyafı, karbon seramik frenlerden sıcak havayı çıkaran örtülü kanallar ve Lamborghini armasını taşıyan merkezi kilitli tekerlek somunlarıyla daha da ön plana çıkarılıyor.

Gömülü arka difüzör, otomobilin arka kısmına egemen olurken, hava akımı dağıtımını en uygun hale getiren büyük boyutları da otomobilin bastırma kuvvetini en yüksek düzeye çıkarıyor ve estetik açıdan Centenario için aerodinamiklerin önemini vurguluyor. ‘Y’ biçiminde LED ışıklar, arka bölümün genişliği boyunca uzanarak, Centenario’nun hem gündüz hem de gece fark edilmesini sağlıyor.
Uzatılabilir arka kanat da, Centenario’nun minimalist çizgilerini korumak için dururken ya da düşük hızlarda gövdeyle bütünleşiyor. Otomobilin dinamik koşulları ve seçilen sürüş moduna bağlı olarak,
kanat, yüksek performans koşullarında en uygun aerodinamik verimliliği sağlamak amacıyla kanat 150 mm uzanıyor ve 15 dereceye kadar yukarı dönüş yapabiliyor.

GÜÇ VE PERFORMANS
Yüksek duyarlılığa sahip V12 mimarisi 770 HP güç sağlarken, motor hızı regülatörü de 8.350 d/d’den 8600 d/d’ye yükseltildi. 0-100 km/s hızlanmasını sadece 2,9 saniyede tamamlayan Centenario Roadster’in maksimum hızı 350 km/s. Fren mesafesi de aynı ölçüde etkileyici: Saatte 100 kilometreden sıfıra sadece 31 metrede iniyor.

ŞASİ VE TAHRİK
Centenario’nun tamamen karbon fiberden yapılan gövdesinde, monokok ve diğer tüm gövde parçaları ve trimlerde karbon fiber kullanıldı. Kuru ağırlığı sadece 1,570 kg olan Centenario’nun ağırlık/güç oranı 2,04 kg/hp olarak gerçekleşti.

Centenario Roadster, Lamborghini’nin yeni arka tekerlerden yönlendirme sistemini benimsedi. Sistem, düşük hızlarda dönüş çevikliğini artırırken daha düşük dönüş açısı ve dönme çapı gerektiriyor. Yüksek hızlarda arka lastikler, dönüş açısıyla aynı yöne dönüyor ve bu da aks mesafesinin sanal olarak artmasını sağlıyor. Sonuçta arka tekerlerden yönlendirme stabiliteyi artırıyor ve aracın duyarlılığını optimize ediyor. Lamborghini’nin üç sürüş modu olan Strada, Sport ve Corsa’a arka tekerlerden yönlendirme, özellikle yanal dinamiklerde her birinin özelliklerini iyileştiriyor.

Roadster’in donanımında yer alan Lamborghini’nin magneto reolojik süspansiyonu ve Lamborghini Dynamic Steering ‘(LDS) optimum duyarlılık sağlıyor ve sürücüye geri beslemeler sunuyor. Hafif bir çözüm üretmek ve vites geçişlerinin hızlı olması için Independent Shifting Rod (ISR) vites kutusu özelliği bulunuyor.

İÇ KISIM – LÜKS VE İŞLEVSELLİK
İşlevsellik ve bağlanabilirliğin temel özellikler olduğu Centenario’da uydu navigasyonu ve yüksek çözünürlüklü bir 10.1 inç dokunmatik ekran bulunuyor. Gelişmiş bir bilgi eğlence sistemi kullanıcılara internette dolaşma, e-mail ve sosyal medyaya bağlanma ve web radyo gibi diğer çeşitli çevrimiçi uygulamaları kullanma olanağı sağlanıyor. Apple CarPlay, telefonla arama, navigasyon, müzik ve iPhone entegrasyonu daha olmak üzere tüm işlevleriyle yer alıyor. Bilgi-eğlence sistemi kapsamındaki çok gelişmiş telemetri işlevi, sürücülerin hız, süre, yanal ve G kuvveti verilerini kaydedip karşılaştırabilmelerini sağlıyor. İki opsiyonel dahili kamera sürücülerin yaşadıklarının da kaydedilebilmesini sağlıyor.

20 COUPE, 20 ROADSTER
Tıpkı Coupe versiyonunda olduğu gibi Centenario Roadster de sadece 20 adetlik bir sınırlı versiyon olarak üretilecek ve 2017 yılı içerisinde teslim edilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org