‘Lastik serin ve kuru hava sever’

‘Lastik serin ve kuru hava sever’
  • Güncel
  • 1 Aralık 2016 07:51
  • 1.843

Uzmanlara göre lastiklerin uzun ömürlü olması için çıkarıldıktan sonra serin ve kuru ortamda saklanması gerekiyor.

EDİRNE – Salih Baran

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış lastiği takma uygulamasının, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık’ta başlayacağını, kurala uymayanların da 602 lira ceza ile karşılaşacağını anımsattı.

Çıkarılan lastikler uygun muhafaza edilmediği için kullanım ömrünün kısaldığını ifade eden Ünsal, “Lastik oteli” adı verilen depoları tercih etmeyen sürücülerin, bunları çok iyi muhafaza etmesi gerektiğini belirtti.

Kuru, serin, güneş ışığı almayan, asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak ortamların lastik saklamaya uygun olduğunu anlatan Ünsal, çıkarılan lastiklerin muhafazası için şu önerilerde bulundu:

“Güneş ışınlarıyla yüksek mor ötesi ışın içeren güçlü yapay ışınların ürün üzerine gelmesi önlenmelidir. Lastiğinizi güçlü olmayan yapay ışık altında saklamalısınız. Depo zemini, betondan düzgün yapılmış olup, temiz olarak muhafaza edilmelidir. Lastikler mümkün ise dik olarak ve yan yana, değil ise üst üste 8 adetten daha fazla olmamak ve zaman zaman üstteki alta mantığıyla yer değiştirilerek istiflenmeli. Yerleri dönüşümlü olarak değiştirilmelidir. Lastiklerinizi ağırlık ya da basınç yüzünden kalıcı deformasyona maruz bırakmamaya özen gösterin.”

“Lastik tesisat borusuna temas etmemeli”
Lastiklerin oda sıcaklığında saklanması gerektiğine vurgu yapan Ünsal, “Lastik serin ve kuru hava sever. Depo ortamı mümkün olduğunca serin, kuru ve havalandırılmış olmalıdır.” diye konuştu.

Ünsal, lastiklerin kesinlikle nemli, ıslak veya rutubetli ortamlarda saklanmaması gerektiğine dikkati çekerek, “Lastiklerinizi, solvent, yakıt, asit gibi kimyasalların bulunduğu depolarda ve kıvılcım çıkarabilecek makinelere yakın depolamayın. Ürünlerin tesisat boruları ve radyatörlerle doğrudan teması önlenmelidir.Tavan, çatı, pencereler, giriş ve benzeri yerlerden su sızıntısı olmamalıdır. Ürünleri kirletecek ve/veya zarar verecek maddeler depoda bulunmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
© 2004 KURULUŞ // AutoWriteTR / Mail: [email protected] / Tel : 0212 654 45 81 / ////// Yeni Home Ofis İş Adresimiz. MAVERA EVLERİ, Başakşehir Mah. Mehmet Akif Ersoy Cad. Mavera Sitesi No:18-G - A3/2 Kat:1 Daire:20 P.K:34480 Başakşehir / İstanbul