www.autowritetr.com

LPG’li seçenek az

LPG’li seçenek az

Fosil yakıtlı araçlara alternatif olan elektrikli araçlar tüm gündemi kaplarken, göz ardı edilmemesi gereken diğer alternatif yakıtlı araçlara bir göz atalım.

Tüm dünya ülkelerinde elektrikli araçların vergileri, hava kirliliğine verilen önemden dolayı düşürülürken, bizde arttırılmıştı. Karbon ayak izini hafifletmenin bir diğer seçeneği ise, LPG’li araç kullanmak.

Tabi ki LPG’li araç daha çok ticari anlamda kullanılsa da, son dönemde işletme maliyetinin uygunluğundan dolayı özel kullanımlarda da artış göstermeye başladı. Alternatif yakıt hem hava kirliliğine daha az katkıda bulunuyor, hem de yakıtın litre başı maliyeti diğer yakıtlara göre daha ucuz. Fabrika çıkışlı LPG’li araçlar için hiç bir extra servis yok. Sadece en önemli konu yasal basınç ve karışımla satılan düzgün “gaz” bulmak.

Türkiye otomobil pazarının yüzde 37.7’sini oluşturan LPG’li araçlar şu anda Türkiye’de en ucuz fosil yakıtlı araç olarak kayda geçiyor. 137 bin lira ile 317.900 lira arasında değişen fiyat aralığında 17 seçenek bulunuyor.

Dacia, Honda ve Renault’nun fabrika çıkışı olarak seri üretiminde bulunan LPG’li araçların en ucuzu Dacia Dokker Van 1.6 Sce Eco G modeli 137 bin liradan satılıyor. 2021 senesinde Fiat, seri üretimden çektiği LPG’li araçları yüzünden yüzde 37.7’lik ( 4 milyon 710. 222 adetlik) pazar 3 markanın. LPG’li en pahallı otomobil ise, 317.900 lira fiyatla Honda Civic Sedan 1.6 i-VTEC Eco Executive versiyonu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ