MAZDA 3 SKYACTIV-D 1.5

MAZDA 3 SKYACTIV-D 1.5

Nefes kesici KODO

Hareketin Ruhu tasarımını SKYACTIV teknolojisinin hedefi onikiden vuran mühendislik inceliğini bir araya getiren Mazda 3 hatchback ile sedan modelleri geliştirilmiş ve genişletildi. Böylece Avrupa’nın oldukça çekişmeli C-segmentinde daha da cazip bir teklif haline geldi.

Mazda 3’ün rekabet gücünün kaynağı güç aktarım seçeneklerine son derece sade bir seçenek olan ve 99 g/km emisyon ve 3,8l/100km kadar düşük bir ortalama yakıt tasarrufu sağlayan, yeni ve Euro 6-uyumlu 105 PS SKYACTIV-D 1,5 turbo dizelin eklenmesi.

14,8:1 kadar düşük bir sıkıştırma oranına ve değişebilen türbin geometrili özel yapım turboşarja sahip olan bu motor, motor gürültüsü ve titreşiminin belirgin seviyede azalması için Doğal Ses Yumuşatıcı ile donatılmış.

Mazda 3’ün mevcut SKYACTIV-G Euro6 uyumlu 1,5 litre 120 PS benzin motoruna, SKYACTIV-D Euro6 uyumlu 1,5 litre 105 PS dizel motor ekleniyor.

_YAV8340

Dinamik SKYACTIV-MT manüel ile SKYACTIV-Drive otomatik şanzımanların her ikisi de altı vitesli olup hem SKYACTIV-D hem de SKYACTIV-G motorunun tam potansiyelini maksimum seviyeye çıkarır ve dünyadaki en hızlı motor yeniden çalıştırma sürelerine sahip idle-stop sistemi olan, i-stop standart donanım olarak takılabiliyor.

1.185kg’ten başlayan boş ağırlığı sayesinde Mazda 3 C-segmentinin en hafiflerinden biri. Yenilikçi, hafif ve yüksek gerilime ve ultra gerilime sahip çeliklerin yüzde 60’a çıkartıldığı, oldukça sağlam bir kaporta yapısı dahilinde, direksiyon, süspansiyon, fren ve aerodinamik özellikleri atletik çevikliğin, şımartan sürüş konforunun, düşük ağırlığın, arttırılmış tasarrufun ve geliştirilmiş zarafet ile emniyet seviyelerinin mükemmel bir kombinasyonunu sağlamak için tasarlandı.

Yeniden tasarlanmış MacPherson ön kolu ve çoklu-bağlantılı arka süspansiyonu parçaların hafif olmasından ve yapının son derece sert olmasından destek alıp sürüş konforuna fayda sağlar, yol tutuş kesinliğini güçlendirir ve tasarrufu destekler. Yeni elektrikli hidrolik direksiyon kilitler arasında yalnızca 2,57 dönüş ile çok daha seri.

Zarif, arka sürüş oranları ve yere yakın duruşu ile Mazda 3, Mazda’nın ödül kazanan KODO – Hareketin Ruhu tasarım felsefesini yeni bir dinamik seviyeye götürmektedir.

Aracın içinde ise birbirine zıt iki iç alan – odaklı ve işlevsel bir kokpit ile ön yolcu için daha rahat ve kapsamlı bir alan – asimetrik orta konsol ile birbirine bağlanıyor.

Sürücü odaklı olan kokpit tasarımında Aktif Sürüş Ekranı*, C-segmentindeki ilk göz hizası ekranlarından biri, kompakt bir gösterge paneli, büyük bir 7” renkli dokunmatik ekran* ve yeniden tasarlanmış bir döner kumanda* bulunuyor.

2016 model ailesine yeni olarak, Mazda 3 hatchback yeni 18” koyu alaşım jant tasarımı aksesuar olarak sunuluyor. Yolcu koltuğu yükseklik ayarı, DAB radyo ve geri görüş kamerası da üst sınıf modellerde artık standart özellikler arasına ekleniyor*.

Mazda’nın sofistike mobil bağlantı sistemi olan MZD Connect çevrim içi sosyal medya ile internet radyosunu sorunsuz bir şekilde entegre eder. Bulut tabanlı otomotiv internet bağlantı platformu olan Aha™ çeşitli ücretsiz internet-tabanlı bilgi-eğlence içeriğini araca emniyetle getirir ve Twitter akışları ile Facebook gönderilerine erişebiliyor.

Navigasyon sistemi yol tarihini adım adım gösteren göz hizası ekranı ve gerçek zamanlı trafik güncellemeleri, hava durumu ve yakıt fiyatları için bağlı hizmetler sunmaktadır. Dokuz hoparlörlü Bose ® Premium surround ses sistemi MP3 ve diğer sıkıştırılmış dosyalardan bile zengin, sanal çok-kanallı surround deneyimi için Centerpoint® 2 dijital sinyal işleme özelliğini ortaya koyuyor.

Euro-NCAP çarpışmaya dayanıklılık puanlamasında en yüksek değer olan beş yıldızı alan Mazda 3 Mazda’nın üstün seviye aktif emniyet performansı sağlayan gelişmiş ve yenilikçi i–ACTIVSENSE sürücü destekleyici emniyet teknolojilerinin hepsine sahip.

_YAV7656

Bu akıllı sensör-tabanlı sistemler sürücünün tehlikeleri fark etmesine yardım ederek kaza riskini azaltmayı hedefler, sürücünün aracı emniyetle kullanabileceği koşulları maksimuma çıkarır ve, son olarak, kazalardan kaçınılamadığı zamanlarda hem araç içindekiler hem de yayalar için yaralanmaları azaltıyor.

i-ACTIVSENSE teknolojilerine* Ön Engel Uyarısı (FOW), Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS), Arka Araç İzleme Sistemi (RVM), Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi (MRCC) ve Akıllı Fren Desteği (SBS), Uzun Far Kontrolü (HBC) ve Adaptif Ön Far Sistemi (AFS) dahil.

2. GÜÇ AKTARMA ORGANLARI

Daha geniş, ultra temiz, verimli ve ödül kazanan bileşenler

• Yepyeni Euro 6-uyumlu 105 PS SKYACTIV-D 1,5 turbodizel 99 g/km salınım oluşturur ve 3,8 l/100km değerinde ortalama yakıt tasarrufu sağlar.
• Motor gürültü ve titreşimini belirgin bir şekilde azaltmak için yeni Doğal Ses Yumuşatıcı.
• Güç aktarım organları hafif SKYACTIV-G Euro6 uyumlu benzin motoru 1,5 litre 120 PS, SKYACTIV-D Euro 6 uyumlu 1,5 litre 105 PS dizel motor ile tamamlanıyor.
• Dinamik SKYACTIV-MT manüel ve SKYACTIV-Drive otomatik şanzımanları her ikisi de altı vitesli olup hem SKYACTIV-D hem de SKYACTIV-G motorlarının potansiyelini maksimum seviyeye çıkarır
• i-stop sistemi SKYACTIV-G benzin motorlarda 0,35 saniye, SKYACTIV-D dizellerse ise yalnızca 0,40 yeniden başlama süresine sahip.

Mazda 3 hatchback ile sedan çeşitleri artık SKYACTIV-G benzin motorunun yanında SKYACTIV-D turbo dizel motoru ile de mevcut. Bu ultra temiz ve verimli, ödüllü motorlar tüm benzinli ve dizel güç kaynakları Euro 6 düzenlemelerine uyuyor. İleri altı vitese sahip SKYACTIV-MT manüel ve SKYACTIV Drive otomatik şanzımanlarla eşleştirilmiş.

SKYACTIV-D 1.5
Mazda’nın yeni nesil dizel motoru SKYACTIV-D 1.5 5000’i aşan motor devrine kolayca ulaşabilmesi, doğrusal tork, sınıfının öncüsü yakıt tasarrufu, üstün sessizliği ve NOx işlem sonrası sistemine gerek olmadan Euro 6 salınım düzenlemelerine uyacak kadar temiz bir içten yanma ile biliniyor.

Hız sensörüne sahip değişebilir geometrili turboşarja sahip olan yeni 1499 cc- 4-silindirli tek yakıt yollu enjeksiyon birimi 4000 devirde 77 kW/105 PS değerinde azami güç ve 1600 ile 2500 devir arasında 270 Nm değerinde azami tork üretiyor.

SKYACTIV-MT manüel ya da SKYACTIV-Drive otomatik altı vitesli şanzıman seçimi ile eşleştirilip, Mazda 3 hatchback’i 0-100 km/sa hızına 11,0 saniyede (11,6 AT) ve maksimum hızı olan 185’e (181) km/sa ulaşır ve bunu 3,8 (4,4) l/100 km ortalama yakıt tüketimi ve yalnızca 99 (114) g/km değerinde CO2 salınımı ile elde eder.

Mazda’nın verimli 2,2 litre turbodizelinin niteliklerinden yola çıkmasına rağmen 50kg daha hafif olan yeni 1,5 litre motor egzoz, soğutma, pompalama ve mekanik kayıpların azaltılması ile termal verimlilik geliştirmelerinin nasıl da azimle elde edilmeye çalışıldığını gösteriyor. Sonuç olarak yeni, alüminyum alaşım olan birim çok sayıda yeni teknoloji içeriyor.

14,8:1 gibi oldukça düşük bir sıkıştırma oranının birden fazla faydası bulunmaktadır. Hava ile yakıtın yanmadan önce daha iyi karışması için süre tanıyarak düşük sıcaklıkta önceden karıştırılmış yanma yapılabilmesini sağlar. Daha düşük ateşleme basıncı elde edilmesini sağlayıp, yapısal motor bileşenlerinin ağırlığını ve böylece mekanik sürtünmeyi azaltmayı mümkün kılar.

Motorun çok aşamalı enjeksiyon stratejisinin yanma verimliliği yeni, adımlı yumurta-şekilli piston-tepesi yanma odasının eklenmesiyle birlikte kısa delik uzunluklu solenoit yakıt enjeksiyon başlığının yüksek dağıtımlı sprey etkisi ile maksimum seviyeye çıkartılmıştır. Bu işlemler birleşip yanma odasındaki yüksek sıcaklık alanını silindir duvarından uzaklaştırıp ısı kayıplarını azaltır ve yakıt tüketimini büyük ölçüde geliştiriyor.

Motorun küçük, değişebilen geometrili turboşarjın bir hız sensörü ile donatılması geri bildirim kontrolü sağlayıp turboşarj hız sınırını 12.000 devir üzerinde arttırır. Bu da daha düşük motor hızlarında verimliliği desteklemeye ve destek kapasitesini farklı motor hızı aralıklarında güçlendirmeye daha büyük bir önem verir.

Temiz hava ile EGR (Egzoz Gazı Devirdaimi) gazının aynı anda verilmesi hem üstün termal verimlilik hem de daha temiz emisyon elde etmek için yüksek özel oranı ile düşük sıcaklıkta yanma sağlar. Bu etkiyi desteklemek için 1,5 litrelik birimin EGR sistemi emme manifolduna yerleştirilmiş su soğutmalı iç soğutucuya ve soğutucusuz bir düşük basınç döngüsüne ve soğutucusuz bir yüksek basınç döngüsüne sahip.

Son olarak, kapsamlı ses ve titreşim bastırma yöntemlerinin bir parçası olarak yeni 1,5 litrelik turbodizel Mazda’nın yeni Doğal Ses Yumuşatma teknolojisi ile donatılmıştır.
Bunun için de pistonu bağlantı çubuğuna sabitleyen pin içinde dinamik amortisör takılmış. Bu da çalıştırma ve düşük hızda araç içinde duyulabilen frekans olan 3,5 kHz civarındaki titreşim ve motor vuruntu gürültüsünde önemli bir düşüş sağlıyor. Doğal Ses Yumuşatıcı şehir içinde sürüş halindeyken sessizliği ve konforu belirgin bir seviyede arttırır.

SKYACTIV-G Benzin Motorları – Temel Bilgiler
• Düşük sürtünmeye ve hafif Alüminyum alaşım yapıya sahip, doğal havalandırmalı doğrudan enjeksiyonlu 1.496 cc benzin motoru
• 14:1 sıkıştırma oranı ve benzinle çalışan bir yolcu aracı için kayda geçen en yüksek değer
• Sofistike dört-iki-bir egzoz sistemi, çok delikli enjektörler ve eşsiz piston tasarımı çarpma sesinin ortadan kaldırılmasını sağlar
• 1.496 6.000 devirde 120 PS üretir ve 4.000 devirde 150 Nm üretir
• Vergi dostu CO2 salınımları ve 118g/km ile 5,0 l/100 km’lik (1,5 litre, manüel) ve 121 g/km ile 5,2 l/100 km’lik (120 PS 1,5 litre, otomatik) ortalama tüketim değerleri

SKYACTIV-Drive Otomatik Şanzıman
SKYACTIV-Drive altı vitesli kilit kavramalı şanzıman geleneksel adım otomatik şanzımanların, sürekli değişebilir şanzımanların ve çift kavramalı şanzımanların en iyi özelliklerini kompakt ve hafif bir pakette topluyor.

_YAV7686

SKYACTIV-Drive otomatik şanzımanın Mazda 3’teki temel gereklilikleri güçlü yakıt tasarrufu, doğrudan ve etkili yakıt, sorunsuz ve seri vites geçişleri ve anlık tepki idi. Bu da tork dönüştürücüsünün türbinini yakıt tasarrufunu arttırmak ve sürücünün bağlılık hissini geliştirmek için türbin çarkına kilitleyen kilit kavramalı tork dönüştürücüsünün geliştirilmesine yol açtı.

Bunun sonucu olarak yüzde yedi daha iyi tasarruf ve doğrudan his ile çabuk vites geçişi sağlayan bir vites kutusu ortaya çıktı.

SKYACTIV-MT Manüel Şanzıman
Kısa, 45mm dişli seçici stroku ile SKYACTIV-MT hafif altı vitesli manüel şanzıman Mazda MX-5 sürücülerinin sahip olduğu aynı kısa ve net bilek hareketiyle vites değişimini sağlıyor.

Üstün vites geçiş kalitesini sağlamak için Mazda mühendisleri düşük ağırlıklı yapı, az çabayla vites geçişi, yüksek verimlilik ve geniş bir dişli oranı sağlayan dişli grubunun seçilmesinden önce ikinci ve üçüncü için aynı dişliye sahip 30 farklı üç şaftlı dişli grubu konfigürasyonu geliştirmiş.

i-stop
Tüm Mazda 3 modelleri Mazda’nın yenilikçi i-stop akıllı idle-stop teknolojisi ile donatılmıştır. Tamamıyla Mazda bünyesinde geliştirilmiş ve Mazda’nın yeni nesil SKYACTIV-Motorlarında uygulanmak üzere ayarlanmış olan i-stop idle-stop sistemi yanma enerjisini motoru yeniden çalıştırmak için kullanır ve ilk yeniden çalıştırma aşamasında küçük bir ivme için yalnızca elektrikli bir marş motoru gerektiriyor. Hala piyasada bulunan gücünü yanmadan alan tek sistem.

Kayda değer yakıt tasarrufu sağlamak için bu yeniden çalıştırma sistemi kendisini rakiplerinin önüne koyan son derece hızlı ve pürüzsüz bir yeniden çalıştırma sağlar. SKYACTIV G benzin motoruna sahip olan Mazda 3 0,35 saniye içinde bir yeniden çalıştırma süresine sahipken bu süre SKYACTIV-D dizel için 0,40 saniye.

3. SÜRÜŞ DİNAMİKLERİ
En iyi şekliyle SKYACTIV şasi mühendisliği

• 1.185kg ile başlayan boş ağırlığı sayesinde Mazda 3 C-segmentinin en hafif üyelerinden biri.
• Gövdesinde bulunan yüksek gerilimli ve ultra yüksek gerilimli çelik oranı yüzde 50’den 60’a yükseldi bu da gövde sağlamlığında hatchback için yüzde 31 ve sedan için de yüzde 28’lik bir artış sağladı
• Yeni elektrikli hidrolik direksiyon kilitler arasında 2,57 dönüş ile çok daha seri
• Yeniden tasarlanmış MacPherson ön kolu ve çoklu-bağlantılı arka süspansiyonu parçaların hafif olmasından ve yapının son derece sert olmasından destek alıp sürüş konforuna fayda sağlar, yol tutuş kesinliğini güçlendirir ve tasarrufu destekliyor.

SKYACTIV-Şasi
Mazda 3, şirketin radikal SKYACTIV teknolojilerinden yola çıkmış. 1.185kg ile başlayan boş ağırlığı sayesinde Mazda 3 C-segmentinin en hafiflerinden biri.

Direksiyon, süspansiyon, fren ve aerodinamik özellikleri atletik çeviklik, şımartıcı konfor, düşük ağırlık, arttırılmış tasarruf ve geliştirilmiş zarafet ve emniyet seviyesi sağlamak için Mazda’nın yoğun “gram stratejisi” kapsamında tasarlanmış ve geliştirilmiş.

Bu beceri birikiminin merkezinde Mazda 3’ün yenilikçi, hafif ve ultra-sert şasisi bulunmaktadır. Yenilikçi şasi tasarımı ve kapsamlı yüksek ve ultra yüksek gerilimli çelik kullanımı gövde sağlamlığında hatchback için yüzde 31, sedan için yüzde 28 artış sağlıyor.

Direksiyon
Elektrikli hidrolik direksiyon sistemi yardım ve geri bildirim seviyesini yol koşulları ile araç hızına göre ayarlamaktadır. Kilitler arasında sadece 2,57 turluk dönüş ile 5,3 metre uçtan uca dönüşlü 14:1’lik bir dişli oranına sahip hızlı bir direksiyon sistemi.

Frenler
Mazda 3 güçlü ve etkili tam-disk hidrolik fren sistemi ile donatılmıştır. 9” çaplı vakum arttırıcı bulunan diyagonal olarak bölünmüş çift-devreli düzen, 1,5 litre SKYACTIV-G benzin modellerinde ise önde 280mm havalandırmalı ve arkada 265mm sabit disk bulunuyor.

Uygulandığında anlık ve doğrusal tepki veren frenler Mazda’nın Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi (ABS), Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı (EBD) ve Acil Durum Fren Yardımı (EBA) sistemlerinin en güncel versiyonları ile destekliyor.

Süspansiyon
Mazda 3 hafif bileşenler, son derece sert yapı ve optimize bağlantılardan destek alan gelişmiş hafif MacPherson ön gergi kolu ve çoklu-bağlantılı arka süspansiyon düzenine sahiptir. Birlikte sürüş konforuna fayda sağlar, yol tutuşu destekler ve tasarrufu arttırıyor.

Süspansiyonun yumuşak sürüş konforu ile sert gövde kontrolü arasında en iyi dengeyi sağlayabilmesinin arkasındaki temel faktörlerden biri şasinin sertliği.

Aerodinamik özellikleri
Mazda 3’ün tasarımı sadece dikkat çekici değildir – aracın olağan üstü aerodinamik verimliliğinde önemli bir rol oynayıp araç içi zarafet ve dinamik stabiliteyi de destekler. Tasarımda alçak ön ızgarayı mümkün olduğunca kapalı tutan aktif hava emişi, gövde altı kapaklar, lastik deflektörleri ve özel yapım türbülans bastıran rüzgarlıklar bulunuyor.

Yeri değiştirilmiş ve kapı omuzlarına takılmış yan dikiz aynaları ve son derece sıkı gövde-panel kapanış hatları ile birleşince ortaya sedan için 0,26 ve hatchback için 0,275 değerinde düşük bir Cd değeri çıkıyor.

4. TASARIM
KODO’nun – Hareketin Ruhunun dinamik bir seviyeye taşınması

• Zarif arka kısım ve yere yakın duruşu ile Mazda 3, Mazda’nın ödül kazanan KODO – Hareketin Ruhu tasarım felsefesini dinamik bir seviyeye taşımaktadır.
• Birbirine zıt iki iç alan – odaklı ve işlevsel bir kokpit ile ön yolcu için daha rahat ve kapsamlı bir alan – asimetrik orta konsol ile birbirine bağlanmaktadır
• Sürücü kokpiti tasarımında Aktif Sürüş Ekranı*, C-segmentindeki ilk göz hizası ekranlarından biri, kompakt bir gösterge paneli, büyük bir 7” renkli dokunmatik ekran* ve yeniden tasarlanmış bir döner kumanda* bulunmaktadır
• Uzun, 2.700mm aks mesafesi sınıfında öncü yolcu alanı ve 1.263 litre** bagaj alanı sağğlıyor.

Dış Tasarım
Mazda 3 Mazda’nın ödül kazanan KODO – Hareketin Ruhu tasarım felsefesinin gelişmiş bir ürünüdür. Kabinin geri durduğu cesur profili, ön cam açısı, 15mm alçak tavan çizgisi, daha kısa çıkıntılar, genişletilmiş tekerlek kemerleri ve tekerlekleri aracın köşelerine doğru ittiren geniş aks mesafesi görsel dinamikliğinin altını çizer.

Mazda 6 ve Mazda CX-5 ile dikkat çekici seviyede bir görsel benzerlik barındıran Mazda 3 Mazda’nın belirgin KODO yüzüne – belirgin hattı ızgaranın alt dudağından süzülen ve kesici farlara giden cesurca öne çıkarılmış beş-noktalı ızgaraya – sahip.

İç Tasarım

_YAV7249

Yere yakın sürüş konumu, temiz ve ferah düzeni ve ideal şekilde konumlandırılmış pedalları, direksiyon simidi ve vites kolu ile Mazda 3’ün ferah ve cömertçe belirlenen kabini ileri teknoloji eseri.

Bu yeni nesil kabin mimarisi ayrı ama birbirine asimetrik orta konsol ile bağlı olan biri sürücü için odaklı ve akıllıca ayarlanmış bir düzen ve ön yolcu için daha rahat ve ferah bir alan olmak üzere iki tamamen ayrı bölge oluşturmak için tasarlanmış.

Gösterge ve kontrol düzeni temel sürüş verisi içeren kanatlı gösterge panelinin bulunduğu kompakt bir yapıya sahip.

Mazda 3 Aktif Sürüş Ekranı* ile donatılabilir. Bu göz hizası ekranı hız, adım adım navigasyon ve araç uyarıları gibi önemli sürüş bilgisini sürücünün görüş alanında göstermek için gösterge panelinin tepesine takılmış açık bir paneli kullanıyor.

Tüm iletiler ve eğlence ile ilgili bilgiler dokunmatik ekran, ses komutları ya da ön koltukların arasındaki orta konsolda bulunan HMI kumandası ile kontrol edilen 7″ renkli ekranda kullanılmış

Mazda 3 üst donanımlarında, yolcu koltuğu yükseklik ayarı, DAB radyosu ve geri görüş kamerasına* sahip.

Boyutlar
Mazda 3 hatchback 4.465 mm uzunluğunda, 1.465 mm* yüksekliğinde, 1.795 mm genişliğinde olup 2.700 mm uzunluğunda aks mesafesine sahip. Hatchback ile aynı şekilde 2.700 mm aks mesafesine sahip olan sedan 4.585 mm uzunluğunda, 1.450 mm yüksekliğinde ve 1.795 mm genişliğinde.

Bu yüksek uzunluk ve genişlik ölçümleri ön ve arkada sınıfının öncüsü seviyede omuz alanı ve tüm yolcular için oldukça ferah bacak ve baş alanı sağlıyor.

Bagaj da bundan faydalanmış, hatchback koltuklar kalkıkken 364 litre (sedan 419 litre) hacime sahip olup arka koltuklar yatırıldığında açık 1.263 litre.

5. GELİŞMİŞ BAĞLANTI
Araç içinde sofistike ve anlaması kolay bağlantı
• Mazda’nın sofistike mobil bağlantı sistemi olan MZD Connect çevrim içi sosyal medya ile internet radyosunu sorunsuz bir şekilde entegre eder.
• Sürücünün bakım hatırlatıcıları, i-stop idle-stop sistemi performansı ve gelişmiş yakıt tasarrufu takibi dahil olmak üzere temel araç verisine erişmesini de sağlar.
• Bulut tabanlı otomotiv internet bağlantı platformu olan Aha™ çeşitli ücretsiz internet-tabanlı bilgi-eğlence içeriğini araca emniyetle getirir ve Twitter akışları ile Facebook gönderilerine erişir
• Navigasyon sistemi yol tarihini adım adım gösteren göz hizası ekranı ve gerçek zamanlı trafik güncellemeleri, hava durumu ve yakıt fiyatları için bağlı hizmetler sunmaktadır
• Dokuz hoparlörlü Bose ® Premium surround ses sistemi MP3 ve diğer sıkıştırılmış dosyalardan bile zengin, sanal çok-kanallı surround deneyimi için Centerpoint® 2 dijital sinyal işleme özelliğini ortaya koyuyor.

IMG_6287

MZD Connect
İlk defa Mazda 3 ile ortaya çıkan MZD Connect* Bluetooth®, e-posta, SMS ve navigasyon gibi Mazdalarda zaten mevcut olan araç içi özellikleri geliştiren mobil bağlantı konseptidir ve kullanıcılara yeni bağlantı kolaylığı seviyeleri sağlar.

Mazda 3 sistemine Bluetooth® veya USB ile bağlı bir akıllı telefon kullanarak araçtakiler 7” ekrana* on binlerce internet radyo istasyonu, Twitter ve Facebook yayınları, haberler, sesli kitaplar ve dahası dahil olmak üzere Aha™ tarafından sunulan çeşitli ve gittikçe çoğalan mobil bilgi-eğlence hizmetlerine emniyetli ve kolay bir anlık erişime sahip.

MZD Connect sistemi, bağlı olan diğer mobil aygıtların müzik çalma fonksiyonunu da destekliyor ve sesli olarak 25, yazılı olarak ise 38 ayrı dilde çalışıyor. i-stop idle-stop sisteminin durum ve faaliyet oranları dahil olmak üzere Mazda’nın kendi uygulamaları üzerinden de çeşitli bilgiler sağlıyor.

Aha™ Tek-adımlı İçerik
AhaTM bulut tabanlı, otomotive yönelik internet bağlantı platformudur. Bir Mazda’da ilk defa Mazda 3 ile kullanılan ve ücretsiz akıllı telefon uygulaması ile erişilebilen, Aha™ kullanıcılara çeşitli ücretsiz internet tabanlı bilgi-eğlence içeriğini araca getirebilecekleri tekil entegrasyon noktası sunuyor.

Radyo benzeri ses formatı kullanan Aha™ konsepti bu içeriği bir araç radyosu olarak kolayca kullanılır kılmayı hedefliyor. Ayrıca kullanıcının favori internet içeriğini telefonlarından açmalarını ve düzenlemelerini sağlar ve bunu daha sonra aracın gelişmiş bağlantı sistemine entegre eder.

Mevcut ücretsiz içeriğe 40,000’den fazla istasyon; radyo, podcast ve sosyal medyadan sesli kitaplar ve kişiselleştirilmiş konum tabanlı hizmetler ve daha fazlası dahil.

Uydudan Navigasyon
Mazda 3 ile birlikte aşağıdaki özelliklere sahip gelişmiş bir uydudan navigasyon sistemi aksesuar olarak sunuluyor:

• Adım adım yol tarihi Aktif Sürüş Ekranı* ile orta konsol ekranında gösteriyor.
• En doğru rota hesaplamaları için biriktirilen istatistiksel trafik sıkışıklığı verisi.
• Avrupa’da 18 sesli ve 26 yazılı dil desteği ile mevcut*.

DİĞERLERİ:
Navigasyona ek olarak opsiyonel Bağlı Hizmetler de bulunmaktadır. Bir üyelik satın alındıktan sonra sistem cep telefonu ile oluşturulabilenler gibi bir WiFi kaynağına bağlanır ve aşağıdaki gerçek zamanlı işlevler açılır:

• Gerçek zamanlı trafik güncellemeleri, mevcut trafik koşullarına göre yeniden rota belirleme.
• Seçilen rota boyunca ya da belirli bir kasabada güncel yakıt fiyatlarına erişim.
• Seçili bir rota üzerindeki tüm noktalar için güncel hava durumu ve tahminleri.
• İnternette akıllı telefon üzerinden yol arayışı ya da mobil telefon rehber listesinden yol ayarlama.

Bose® Premium surround ses sistemi
Bose® ile özel olarak Mazda 3 için geliştirilen dokuz hoparlörlü Premium ses sistemi* yüzde 20 daha hafiftir, daha gelişmiştir ve önceki modellerden daha az güç tüketir.

Ses sistemi 8 kanallı dijital sinyal işleme özelliğine sahip dijital yükseltici ile donatılmıştır. Bu sektörde bir ilk olan Centerpoint® 2 dijital sinyal işleme MP3 ya da diğer sıkıştırılmış dosyalar ya da gelişmiş bağlantı sistemi ile erişilebilen radyo ve ses içeriğinden bile zengin, sanal çok kanallı surround deneyimi sağlamak için ses kaynağının frekansını analiz eder.

AudioPilot® 2 gürültü telafisi teknolojisi, yol yüzeyinden gelen sesin, değişen hızın ve aracın açık penceresinin bile etkilerini dengeliyor.

6. EMNİYET
Kapsamlı, beş yıldızlı, aktif emniyet teknolojisi

• Yenilikçi i-ACTIVSENSE sürücü destekleyen aktif emniyet teknolojilerine* Ön Engel Uyarısı (FOW), Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS), Arka Araç İzleme Sistemi (RVM), Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi (MRCC) ve Akıllı Fren Desteği (SBS), Uzun Far Kontrolü (HBC) ve Adaptif Ön Far Sistemi (AFS) dahil.
• Mazda 3 için tam beş yıldız Euro-NCAP çarpışmaya dayanıklılık puanlaması
• Elektronik Fren Kuvveti dağıtımı, Fren Yardımı, Dinamik Stabilite Kontrolü, Çekiş Kontrol Sistemi ve Lastik Basıncı İzleme Sistemi destekli ABS
Mazda 3 sınıfının öncüsü aktif emniyet performansı sağlayan Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS) dahil olmak üzere Mazda’nın tüm gelişmiş ve yenilikçi sürücü destekleyen emniyet teknolojileri ile donatılmıştır. Maksimum beş yıldız Euro-NCAP çarpışmaya dayanıklılık puanına sahip.

Mazda’nın Proaktif Emniyet felsefesinin bir parçası olarak geliştirilmiş olan bu akıllı sensör-tabanlı sistemler sürücünün tehlikeleri fark etmesine yardım ederek kaza riskini azaltmayı hedefler, sürücünün aracı emniyetle kullanabileceği koşulları maksimuma çıkarır ve, son olarak, kazalardan kaçınılamadığı zamanlarda hem araç içindekiler hem de yayalar için ciddiyeti azaltıyor.

Mazda 3’ün sürücü ve yolcu etrafında son derece kuvvetli ve hafif bir koruyucu emniyet hücresi sağlayan ultra-sağlam SKYACTIV-Gövde ile destekleniyor.

Bu elektronik sürücü-destekleyen aktif emniyet sistemleri Mazda 3’e standart olarak takılan Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı (EBD), Fren Yardımı, Yokuşta Kalkış Desteği (HLA), Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC), Çekiş Kontrol sistemi (TCS), Acil Durum Durma Sinyali (ESS) ve Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS) özellikli ABS ile uyum içinde çalışmaktadır.

Altı hava yastığı – önde iki, yan hava yastıkları ve boydan boya perde hava yastıkları – ISOFIX arka koltuklar ve ön gerdiricili beş adet üç noktalı emniyet kemeri standart emniyet paketini tamamlar.

_YAV7432

7. TEKNİK ÖZELLİKLER

MAZDA3
Boyutlar Hatchback Sedan
Gövde tipi Monokok Monokok
Kapılar 4 + bagaj kapağı 4
Koltuk sayısı 5 5
Sürüklenme katsayısı cd 0.275 0,26
Gövde
Toplam uzunluk (plaka tutucusu olmadan) mm 4,460 4,580
Toplam genişlik mm 1,795 1,795
İki ayna arası toplam genişlik mm 2,053 2,053
(Köpek balığı sırtı anten olmadan) toplam yükseklik mm 1,450 1,450
Aks mesafesi mm 2,700 2,700
Toplam ön uzantı (plaka tutucusu olmadan) mm 925 925
Arka uzantı mm 835 955
Ön iz genişliği mm 1,555 1,555
Arka iz genişliği mm 1,560 1,560
Akslar arasında yerden uzaklık (75kg sürücü ile) mm 155 155
Kabin
Ön baş mesafesi mm 981 981
Arka baş mesafesi mm 955 955
Ön omuz mesafesi mm 1,452 1,452
Arka omuz mesafesi mm 1,382 1,382
Ön kalça mesafesi mm 1,411 1,411
Arka kalça mesafesi mm 1,360 1,360
Ön bacak mesafesi mm 1,073 1,073
Arka bacak mesafesi mm 909 909
Arka diz mesafesi mm 16 16

Bagaj Hatchback Sedan
Arka koltuklar kalkık şekilde bagaj bölmesi kapağı hacmi (VDA)* l 364 419
Arka koltuklar katlanmış şekilde tavana kadar olan hacim (VDA)* l 1,263 –
2. sıra koltuk yük zemini uzunluğu mm 885 1,019
1. sıra koltuk yük zemini uzunluğu mm 1,612 1,754
Arka tekerlek yuvaları arasındaki genişlik mm 1,022 1,022
Zeminden itibaren yukarı açılır kapı açılma eşiği mm 701 706
Bagaj kapağı açılma genişliği / yüksekliği mm 1,020 / 735** 860 / –

Motorlar: Benzin ve dizel
SKYACTIV-G 1,5 SKYACTIV-D 1.5
(120 PS) (105 PS)
Motor tipi I4 DOHC 16 supap I4 DOHC 16 supap
Hacim cm3 1,496 1,499
Çap x strok mm 74.5×85.8 76,0 x 82,6
Eksantrik mili tahriki Triger kayışı Triger kayışı
Yakıt enjeksiyon sistemi Doğrudan enjeksiyon Doğrudan enjeksiyon
Sıkıştırma
oranı 14.0:1 14.8:1
Egzoz tipi 4-2-1 4-1
Emisyon kontrol sistemi Üç yollu katalizör Oksitlenme katalizörü ve DPF
Maks. güç kW (PS)/rpm 74(100)/
6,000 77(105)/
4,000
Maks. tork Nm/
rpm 150/4,000 270/1,600-2,500
Yakıt tipi 95 RON CN 51 (dizel)
Yakıt deposu kapasitesi l 51 51
Motor yağ kapasitesi l 3,9 4,7
Akü Q-85 S-95
Şanzıman 6MT/6AT 6MT/6AT

Şanzımanlar:
SKYACTIV-MT
SKYACTIV-G 1,5 SKYACTIV-D 1.5
(120 PS) (105 PS)
Şanzıman 6 vitesli düz 6 vitesli düz
Güç Aktarma Parçaları FWD FWD
Vites oranları
1. 3.583 3.700
2. 1.904 1.947
3. 1.290 1.300
4. 1.028 0.916
5. 0.837 0.717
6. 0.680 0.580
Geri vites 3.454 3.724
Son dişli oranı 4.105 3.850

SKYACTIV-Drive
SKYACTIV-G 1.5 SKYACTIV-D 1.5
(120 PS) (105 PS)
Şanzıman 6 vitesli otomatik 6 vitesli otomatik
Güç Aktarma Parçaları FWD FWD
Vites oranları
1. 3.552 3.552
2. 2.022 2.022
3. 1.452 1.452
4. 1.000 1.000
5. 0.708 0.708
6. 0.599 0.599
Geri vites 3.893 3.893
Son dişli oranı 4.325 3.591

Süspansiyon ve tekerlekler:

SKYACTIV-G 1,5 SKYACTIV-D 1.5
Süspansiyonlar
Ön süspansiyon Macpherson amortisör
Arka süspansiyon Çoklu bağlantı
Amortisörler (ön & arka) Çift borulu
Stabilizer çapı (ön / arka) mm 23.7 / 17.0
Jantlar & lastikler
Jant boyutu 16 X 6.5J 18 X 7J
Lastik boyutu 205/60 R16
215/45 R18

Direksiyon ve frenler
SKYACTIV-G 1.5 SKYACTIV-D 1.5
Direksiyon
Direksiyon tipi Kremayerli
Güç destek tipi Elektrikli güç desteği
Direksiyon dişli oranı 14.1
Direksiyon simidi dönüşü* (bir uçtan diğer uca) 2.57
Dönüş Çapı (kaldırımdan kaldırıma, yarıçap) m 5.3
Dönüş çemberi (duvardan duvara, yarı çapı) m 5.7
Frenler
Ön fren tipi Soğutmalı diskler
Arka fren tipi Sabit diskler
Ön çap mm 280 295
Arka çap mm 265 265
Vakum takviyesi çapı inç 9
Periyodik bakım Her 10.000 km/6 ay*

Performans ve ağırlıklar: Mazda 3 hatchback
SKYACTIV-G 1,5 SKYACTIV-G 1,5 SKYACTIV-D 1.5
(120 PS) (120 PS) (105 PS)
Şanzıman 6MT 6AT 6MT 6AT
Performans
Maksimum hız km/s 190 185 185 181
0’dan 100 km/s’ye hızlanma* Sn. 10.2 11.9 11.0 11.6
Yakıt tüketimi
Şehir içi l/
100
km 6.5 6.5 4.3 4.9
Şehirlerarası l/
100
km 4.3 4.5 3.5 4.1
Ortalama l/
100
km 5.1 5.2 3.8 4.4
CO2 emisyonu (ortalama) g/
km 119 121 99 114
Emisyon seviyesi Euro 6 Euro 6 Euro 6 Euro 6
Ağırlık
Min. boş ağırlık** kg 1,260 1290 1,345 1,370
İzin verilen maksimum ağırlık kg 1,800 1,835 1,870 1,900
Maks. tavan yükleme kapasitesi kg 75 75 75 75
İzin verilen ön aks ağırlığı kg 905 945 985 1,015
İzin verilen arka aks ağırlığı kg 895 890 885 885

Performans ve ağırlıklar: Mazda 3 sedan
SKYACTIV-G 1,5 SKYACTIV-G 1,5
(120 PS) SKYACTIV-D 1.5
(105 PS) SKYACTIV-D 1.5
(105 PS)
(120 PS)
Şanzıman 6MT 6AT 6MT 6AT
Performans
Maksimum hız km/s 195 189 186 184
0-100 km/sa hızlanma** Sn. 10.1 11.8
11.0 11.6
Yakıt tüketimi
Şehir içi l/100km 6.4 6.5 4.3 4.9
Şehirlerarası l/100km 4.2 4.5 3.5 4.1
Ortalama l/100km 5.0 5.2 3.8 4.4
CO2 emisyonu (ortalama) g/km 118 121 99 114
Emisyon seviyesi Euro 6 Euro 6 Euro 6 Euro 6
Ağırlık
Min. boş ağırlık*** kg 1,260 1285 1340 1370
İzin verilen maksimum ağırlık kg 1,800 1,835
1,870 1,900
İzin verilen ön aks ağırlığı kg 905 945
985 1015
İzin verilen arka aks ağırlığı kg 895 890
885 885
Maks. tavan yükleme kapasitesi kg 75 75 75 75

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
© 2004 KURULUŞ // AutoWriteTR / Mail: [email protected] / Tel : 0212 654 45 81 / Adres: 100. YIL Mah. 2254 Sokak No: 11 H Blok Kat: 2 D:221 OTO CENTER Bağcılar-İstanbul

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org