MERCEDES’e ŞOK

MERCEDES’e ŞOK
  • Güncel
  • 13 Şubat 2015 09:45
  • 1.629

Mercedes Benz’in ticari araçlarıyla ilgili vergi kaybı incelemesi üzerine, Bakanlığın firmanın onay belgelerini bir süre iptal ettiği ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü firma Mercedes Benz’in ticari araçlarıyla ilgili vergi kaybı incelemesi üzerine, Bakanlığın firmanın onay belgelerini bir süre iptal ettiği ortaya çıktı.

Alına bilgilere göre, firmanın vergi incelemesine tabi tutulmasıyla ilgili süreç şöyle gelişti: Mercedes- Benz’in Vitro/Viano ve Sprinter marka ticari tanımlı araçların yurda girişi sırasında, araçların Avrupa’da farklı kategorilerde değerlendirilmesi nedeniyle, Türkiye’deki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nedeniyle, vergi kaybı yaşandığına ilişkin 3 Mayıs 2012’de inceleme başlatıldı.

ONAY BELGELERİ GERİ ÇEKİLDİ

İncelemeyi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişi Mehmet Usta yaptı. 11 Haziran 2014’te sonlanan inceleme doğrultusunda hazırlanan rapor bakanlığa gönderildi. Raporda, “M1 kategorisindeki bir aracın, N1 kategorisindeki bir araca ait Tip Onay Belgesi ile ithal/tescil edildiği tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı. Bakanlık rapor neticesinde, firmayla ilgili, araçların vergilendirilmesinde “kayıp” oluştuğu gerekçesiyle, firmanın “Tip onay belgeleri” geri çekilmesine karar verdi.

MERCEDES İTİRAZI ETTİ, BAKANLIK KARARI GERİ ALIDI

Ticari araçların ülkeye girişiyle ilgili Bakanlığın onay belgelerini geri çekmesi Mercedes’i harekete geçirdi. Mercedes- Benz Türk A.Ş. geri çekme kararına 25 Eylül’de itiraz etti.

İtiraz sonucunda Bakanlık Genel Müdürlüğü, tüm konuların teknik açıdan incelenmesi için beş kişilik bir komisyon oluşturdu. Komisyon, 1 Ekim 2014’te firmayla ilgili inceleme yapılması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Ancak, komisyon karar vermeden, Bakanlık, “Tip onay belgeleri yeni bir değerlendirme yapılıncaya kadar geri çekme kararının iptal edilmesine” karar verdi. Bakanlık daha sonra, araçların “güvenlik” yönünden değerlendirilmesi amacıyla bir test kuruluşunda incelemeye tabi tutulmasına, inceleme sonucundaki rapora göre konunun yeniden ele alınmasına karar verdi.
Aysun Yazıcı/Taraf

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org