MOTOR SPORLARINDA 110 YIL

MOTOR SPORLARINDA 110 YIL

Pirelli, 5 kıtada 340’ın üzerinde şampiyonluk ve 2 bin 200 otomobil ve motosiklet yarışıyla geçen 110 yılını Torino’da düzenlediği bir etkinlikle kutladı.

Torino Otomobil Müzesi’nde düzenlenen ve Motor sporları dünyasının isimlerinin yanısıra şampiyonluklara imza atmış sporcuların da katıldığı törende Pirelli, Formula 1, motor sporları ve prestij lastiklerinde ulaştığı noktayı da anlattı.

“Paris’e ilk ulaşan biz olduk. Üstelik bunu sadece iki lastik değiştirerek başardık.”. Pirelli lastikleri takılı Itala ile sürücüleri, otomobilleri ve lastikleri zorlayan 16 bin kilometrelik Pekin-Paris yarışını rakiplerine fark atarak kazanan Prens Scipione Borghese’nin, Ağustos 1907’de Paris’e geldiğinde çektiği telgrafla başlayan 110 yıllık başarı hikayesi…

Bu maceralı yarış, insanların dikkatini bir ürünün performansına ve güvenliğine yöneltti. Bu ürün, bugün dünyada herkesin tanıdığı Pirelli logosuyla kısa sürede zihinlere kazındı.

Motor sporlarında 110 yıl
Motor sporlarındaki 110. yılını kutlayan Pirelli, düzenlediği törende geride kalan bir aşırı aşan sürede yaşanan değişimleri de aktardı. Gelişen teknoloji söz konusu olduğunda, motor sporları uzun yıllar hem otomobil hem de motosiklet lastikleri için hayati bir önem taşıdı. Pirelli, 19. yüzyılın sonunda bunun farkına vardı. Şirketin kurucusu Giovanni Battista Pirelli, motosiklet yarışlarının, lastiklerini test edilebileceği iyi bir ortam olduğunu söylemişti.

Pirelli’nin 110. Yıl kutlaması, iki asırlık motorlu araçlar tarihinin simgesi olan Torino’nun ulusal otomobil müzesinde kutlandı. Müze, Paris’te kazandığı yarışla Pirelli’nin şanlı motor sporları tarihinde ilk sayfayı açan Itala 35/45HP’ye ev sahipliği yapıyor.

Tam anlamıyla bir prestij müzesi
Müzede, Prens Scipione’nin Itala’sından, kısa süre sonra 2017 dünya şampiyonasının ilk ayağı Avustralya Grand Prix’sinde ilk kez boy gösterecek olan yeni geniş F1 lastiklerine kadar, Pirelli’nin 110 yıllık geçmişi sergileniyor. Bu değerli hazine Pirelli’nin iki ve dört tekerlekli taşıt lastik mirasını barındırıyor. Ayrıca, motor sporlarının lastiklerle hiç olmadığı kadar ilişkilendirildiği günümüze, geçmişten ışık tutuyor. Porsche 911S Turbo yol otomobili ve Lamborghini Huracan GTS yarış otomobili için ürettiği P Zero lastiği ürünün yol ve pist lastiği versiyonlarının birbirine ne kadar yakın özellikler taşıdığını gösteriyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org