www.autowritetr.com

MÜSİAD: “Trafikte Kadın Sürücüye Tacize CEZA olmalı”

MÜSİAD: “Trafikte Kadın Sürücüye Tacize CEZA olmalı”
  • Güncel
  • 13 Nisan 2015 16:37
  • 1.328 KEZ OKUNDU

“Trafikte Kadına Yönelik Şiddet ve Tacizin Önlenmesi İçin Aktif Cezai Uygulamalar Getirilmeli “

Günümüzde kadınların sosyal hayattaki etkinliği gün geçtikçe arttığı tartışılmaz bir gerçektir. Sosyal hayattaki aktifliğin araç kullanımında da kendini göstermesi de kaçınılmazdır. Özellikle büyük şehirlerde şehir dışında yapılan konutlar, alışveriş anlayışının değişmesi gibi çağdaş yaşamın getirdiği bir takım oluşumlar kadın için otomobil kullanımı neredeyse zorunlu hale getiren bir olgu haline gelmiştir. Son 10 yılda, ehliyet sahibi kadınların iki kat attığı görülmüştür.
Erkeklere göre daha bilinçli ve tedbirli araba kullanan kadın sürücüler, yolcu güvenliğine verdikleri önemle, araçlarında trafik ve ilk yardım seti bulundurmada ön sırada yer almaktadır. Kurallara riayet etmek hususunda erkeklerden daha titiz olan kadınların oluşturduğu bu tablo karşısında erkek sürücüler, çoğu zaman kadınları taciz etmeye ve şiddet uygulamaya başvurabiliyor. Kadın sürücülerin aniden önüne geçme, sıkıştırma, önlerinde aniden durma, klakson ve selektör yapma, direksiyonu üzerilerine kırmak gibi taciz ve şiddet uygulamaları en fazla bilinenleridir.
Trafik Araştırma Enstitüsünün 752 denek üzerinde yaptığı araştırmaya göre kadınların %35’nin trafikte en az 5 defa tacize, %65’inin ise 5’ten daha fazla tacize uğradığı ortaya çıkmıştır. Trafikte taciz veya şiddete maruz kalan kadınların paniğe kapılarak kaza yapmaları, bir süre ya da sürekli trafiğe çıkma korkusu yaşadıkları da uzmanlarca tespit edilen durumlardandır.
Trafikte kadın sürücülerin karşılaştıkları taciz ve şiddet sadece trafikte değil sosyal hayatta da kadına bakış açısını yansıtması açısından dikkat çekici bir unsurdur.
Genel olarak aile terbiyesi ve eğitim düzeyine bağlı olarak karşımıza çıkan kadına yönelik şiddet ve taciz olgusu trafikte sürekli olarak kendini göstermektedir.
Trafik kurallarına uyma konusunda erkeklere göre daha dikkatli ve titiz olan kadın sürücülerin bu tutumları erkeklere örnek oluşturması gerekirken şiddete maruz kalmalarının nedeni olması kabul edilemez. Trafikte kadına yönelik şiddet ve tacizin önlenmesi için trafikte kadınları taciz eden sürücülere yönelik aktif cezai uygulamaların getirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org