NEDEN CADİLLAC BLS’ye BENZİYOR?

NEDEN CADİLLAC BLS’ye BENZİYOR?

Patronlar Dünyası Sitesinde paylaşılan habere göre, GM’in Epsilon isimli platformunun fikri mülkiyet haklarını TUBİTAK satın almış.

Bakan Işık, yerli otomobilin prototipini sosyal medya üzerinden paylaşınca olay oldu. 2006 model Cadillac BLS ile büyük benzerliğin sırrı ise sonra ortaya çıktı. Çünkü TÜBİTAK’ın yerli oto fikri GM’nin Epsilon Platformu’nda yükseliyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından tanıtılan ‘yerli otomobil’ prototipi dün Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. Otomobillere aşina olan herkes daha ilk bakışta ‘yerli otomobil’ prototipinin 2006-2010 yılları arasında İsveç’te Saab fabrikasında üretilmiş ve daha sonra bantlara veda etmiş olan Cadillac BLS modeli olduğunu gördü.

Üstelik bu araç gün boyunca özellikle sosyal medyada tartışıldığı gibi bu otomobilin yani Cadillac BLS’nin benzeri ya da taklidi değil bizzat kendisinin kamufle edilmiş haliydi.

Fotoğraflardaki araç Cadillac, paylaşılan filmde ise yine kamuflajlı olan ve bu kez yolda giderken görüntülenen araç ise aynı platform üzerine üretilmiş olan, artık marka olarak varlığını sürdürmeyen bir Saab 9-3’tü.

Bilen gözler araçların farklı olduğunu da ilk bakışta ayırt edebildi. Ama TÜBİTAK’ın neden ‘aynı yerli araç’ için farklı iki görüntü paylaştığının nedenini pek kimse anlamadı.
Her ne kadar TÜBİTAK ve bakanlıktan gün içinde bir başka açıklama yapılmadıysa da, bunun nedeni günün sonuna doğru anlaşıldı. TÜBİTAK’a yakın kaynaklar, her ne kadar doğrulanmaya muhtaç olsa da, kurumun Saab ve Cadillac gibi GM markalarıyla, Alfa Romeo’nun 159 modelinde de kullanılan GM’in Epsilon isimli platformunun fikri mülkiyet haklarını satın aldığını ve yerli otomobilin bu platform üzerinde inşa edileceği bilgisini paylaştılar.
alfa-159-3
Dünyada yeni bir platform üzerinde test edilen yenilikler, genellikle eski bir kasa altına saklanarak yapılabiliyor. Bizde TÜBİTAK tarafından yapılan bu bile olsa, biraz acemice yapıldığı ve bakanlık tarafından yapılan duyurunun seçim telaşıyla aceleye geldiğini söylemek mümkün.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ